top of page

AÇIK ÇAĞRI METNİ - HIV ile yaşayan bireyler, hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında!

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2020


 

Hem bireysel hem kurumsal katılıma açık olan bu açık çağrıya buraya tıklayarak açılan sayfadaki formu doldurarak imza koyabilirsiniz. İmzacı kurum, inisiyatif ve kişilerin isimleri bize ulaştıkları sıraya göre metnin altına eklenecektir.

 

HIV ile yaşayan bireyler, hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında! Artık hepimizin bildiği gibi, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldığı için Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" olarak nitelendirilen yeni tip koronavirüsün etkileri sürüyor. Dünya çapında salgından doğrudan etkilenenlerin sayısı bir milyonu aşmışken, ölümlerin sayısı da 60 bini buldu. Ülkemizde yürütülen salgınla mücadele çalışmalarına rağmen virüs yayılımı maalesef devam etmekte ve salgından doğrudan etkilenenlerin sayısı da 20 bini geçmiş durumda. Salgınla yerel düzeyde mücadelede oldukça etkin bir rol üstlenen 'Bilim Kurulu’nun kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin risk grubunda yer aldığını duyurması, bu grupta yer alan herkes gibi HIV ile yaşayan bireyleri de doğrudan ilgilendiriyor. HIV ve AIDS, görülmeye başlandığı erken 80’lerden bu yana kronik bir sağlık durumu olarak nitelendiriliyor. Ancak toplumun HIV konusundaki düşük bilgi düzeyine ve negatif kabulüne bağlı olarak yaşamın tüm alanında ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamaya maruz kalan HIV pozitif bireylerin sağlıklarıyla ilgili bu önemli bilgiyi ailelerinden, iş yerlerinden ve toplumun genelinden saklayarak yaşamaya mecbur kaldıkları da herkesin bildiği bir gerçek! Bu toplumsal gerçeğe bağlı olarak, içinde bulunduğumuz olağanüstü koşulları göz önünde aldığımızda, HIV ile yaşayan bireylerin maruz bırakıldığı bu ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamadan bir an evvel vazgeçilerek, salgın ortamında korunması gereken kronik hastalık sahibi bireyler olarak kabul etmenin ve buna ilişkin gerekli aksiyonların alınması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.


Bu sebeple, HIV alanında çalışan ve toplumun kanunlar ve yasalar önünde eşit birer parçası olan HIV pozitif yurttaşlarını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu ve bu metne imza koyan tüm paydaşları olarak; - Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ilgili diğer mevzuattan kaynaklanan tüm gizlilik ve mahremiyet haklarını koruyarak, kamu ya da özel kuruluşlarda çalışan tüm HIV pozitif bireylerin çalışma, barınma, ücret vb. hiçbir haklarını kaybetmeden “idari izinli” sayılmaları için gerekli düzenlemenin yapılması konusunda harekete geçmelerinin, - HIV ile yaşayan bireyler için düzenlenecek bu “idari izin” sürecinde, kronik hastalığa istinaden verilecek istirahat raporları aracılığıyla yaşanacak ifşa, ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamanın önüne geçilmesi için ilgili ICD-10 kodu ve hastalık ismi yerine, sadece idari izinli ibaresinin yer almasının, - Özel kuruluşlarda Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) aracılığıyla iş yeri hekimliği görevini yapan doktorların, HIV’e yönelik ötekileştirici, ayrımcı ve damgalayıcı tutum ve davranışlardan bilhassa uzak durarak, görev aldıkları işletmelerde çalışan HIV pozitif bireylerin sağlıkları için gerekli önlemleri almalarının, - Rutin takiplerinin yapıldığı hastanelerin enfeksiyon hastalıkları bölümlerine mevcut salgın koşulları nedeniyle başvuramayan HIV pozitif bireylere, bilim kurulu önerilerine bağlı olarak kronik hastalıkları sebebiyle istirahat raporu verilmesi hususunda gerek aile hekimliklerinin, gerekse iş yeri hekimliklerinin yetkilendirilmesinin ve bu sürecin tam da gerektiği gibi dayanışma ve karşılıklı anlayışla sürdürülmesinin, - Bu süreç içerisinde, kronik hastalığı nedeniyle bireye sağlanacak idari izin ya da istirahat raporu imkanı sonrasında HIV ile yaşadığının iş yeri tarafından öğrenilmesi durumunda, söz konusu bireyin herhangi bir hak ihlaline maruz kalmamasının ilgili bakanlıklar tarafından güvence altına alınmasının, - HIV ile yaşayan tutuklu ve hükümlülerin salgından etkilenmelerini, olası sağlık sorunlarını ve yaşam kayıplarını önlemek amaçlı pandemi tedbirleri kapsamınca, bu bireylerin sağlık ilgili kuruluşlarına başvuruları ile bu süreçte periyodik olarak rapor alabilme hakkının tanınmasına dönük düzenlemelerin Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından yapılarak salgından etkilenme risklerinin minimuma indirilmesinin, gerekliliğini, önemini ve hassasiyetini altını çizerek vurgulamak ve tüm ilgililere hatırlatmak istiyoruz. Bu vesileyle HIV ile yaşayan bireylerin bugüne kadar, yani yaklaşık kırk yıldır sosyal hayatın her aşamasında maruz kaldıkları tüm ayrımcılık, ötekileştirme ve damgalamaların bitirilmesi hedefine erişmek için herkesin sorumluluklarını ve görevlerini hatırlatmayı da görev biliyoruz.

En kısa sürede, sağlıklı ve güzel günlere hep birlikte erişmek dileklerimizle.

#BirlikteBaşaracağız İlk imzacılar: Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği Pozitif Yaşam Derneği Kurumsal imzacılar - İmza formu ulaşma sırasıyla

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSIC) - Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER - Erktolia - Pozitif Dayanışma Platformu - Corridor Part - Hvi LGBTİ+ Derneği - Denizli LGBTİ Aileleri Grubu - Kaos GL Derneği - Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ+ Meclisi - 17 Mayıs Derneği - Özgür Renkler Derneği - Çanakkale LGBTİ+ İnisiyatifi - Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği - SPoD - Genç LGBTİ+ Derneği - Boysan'ın Evi - LADEG+ - Şişli Kent Konseyi LGBTİ+ Meclisi - Şişli Kent Konseyi HIV+ Farkındalık Komisyonu - Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) - 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi - Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği - Pozitif-iz Derneği - Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği - Lavender LGBTİQ+ (Ege Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu) - Gökkuşağında Psikoloji - Pavones psikoloji Merkezi Bireysel imzacılar - İmza formu ulaşma sırasıyla Av. Nazlı Ceren Şendoğan - Av.Öncel Onur Akbaş - Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu - Av.Esra Erin - Uzm. Psk. Gizem Gülmez - Uzm.Dr. Özgür Atmaca - Beyza Tunç - Sezin Ateş - Elif Demirören - Bülent Serbest - Leyla Yıldız (Sosyolog) - Özgür Güneri - Dr. Adnan Gürcan - Sabri Kartal - Mati Solak - Tayfun Duran - Oğuz Şenoğuz - Özge İnci Özdemir - Burak Köse - Yıldız Tar - Ömer Höke - Olcay Özdolanbay - Yunus Emre Demir - Mustafa Sarıyılmaz - Hatice Demir - Yunus Kara - Nuray Sakarya - Sevgi Yağmur Bulut - Ali Yıldırım - M.Homare Akkaya - Hazal Hartavi (Sosyal Hizmet Uzmanı) - Melis Çiçek - Mehmet Noyan - Mehmet Demir - Yasin Erkaymaz - Armağan Lale - Başak Arslan - Ece Zelal Alma - Cengiz Yanık - Özge Ertem - Semih Özkarakaş - Uğur Son - Oğuzhan Şahin - Tankut Atuk - Saadet Top - Dilek Kosal - Nilüfer Bulut - Dr. Meriç Berke Tez - Oğuz Kaan Avcı - Mahmur Şeren - Umut Ceyhan Akyol - Cengiz Yıldırım - Onur Başak - Umut Rojda Yıldırım - Seher Sander - Elif Sinem Arıkan - Dr. Gürkan Umut Ay - Aydın Oğuz - Orkun Ercan - Remzi Aytekin - Busem Kurtcan - Ceren Deniz İnce- Mert Can Güneş - Nihat Taner (TURKMSIC YKÜ) - Kaan Karagül - Gökçe Deniz Eser - Bilgin Eti - Kadir Kos- Deniz Bade Karakaş


 

Hem bireysel hem kurumsal katılıma açık olan bu açık çağrıya sayfa buraya tıklayarak açılan sayfadaki formu doldurarak imza koyabilirsiniz. İmzacı kurum, inisiyatif ve kişilerin isimleri bize ulaştıkları sıraya göre metnin altına eklenecektir.

 

------------

www.kirmizikurdele.org #kanittemelliaktivizm #bilonemsekorun

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page