top of page

AÇIK ÇAĞRI METNİ - HIV ile yaşayan bireyler, hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında!

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2020


 

Hem bireysel hem kurumsal katılıma açık olan bu açık çağrıya buraya tıklayarak açılan sayfadaki formu doldurarak imza koyabilirsiniz. İmzacı kurum, inisiyatif ve kişilerin isimleri bize ulaştıkları sıraya göre metnin altına eklenecektir.

 

HIV ile yaşayan bireyler, hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında! Artık hepimizin bildiği gibi, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldığı için Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" olarak nitelendirilen yeni tip koronavirüsün etkileri sürüyor. Dünya çapında salgından doğrudan etkilenenlerin sayısı bir milyonu aşmışken, ölümlerin sayısı da 60 bini buldu. Ülkemizde yürütülen salgınla mücadele çalışmalarına rağmen virüs yayılımı maalesef devam etmekte ve salgından doğrudan etkilenenlerin sayısı da 20 bini geçmiş durumda. Salgınla yerel düzeyde mücadelede oldukça etkin bir rol üstlenen 'Bilim Kurulu’nun kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin risk grubunda yer aldığını duyurması, bu grupta yer alan herkes gibi HIV ile yaşayan bireyleri de doğrudan ilgilendiriyor. HIV ve AIDS, görülmeye başlandığı erken 80’lerden bu yana kronik bir sağlık durumu olarak nitelendiriliyor. Ancak toplumun HIV konusundaki düşük bilgi düzeyine ve negatif kabulüne bağlı olarak yaşamın tüm alanında ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamaya maruz kalan HIV pozitif bireylerin sağlıklarıyla ilgili bu önemli bilgiyi ailelerinden, iş yerlerinden ve toplumun genelinden saklayarak yaşamaya mecbur kaldıkları da herkesin bildiği bir gerçek! Bu toplumsal gerçeğe bağlı olarak, içinde bulunduğumuz olağanüstü koşulları göz önünde aldığımızda, HIV ile yaşayan bireylerin maruz bırakıldığı bu ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamadan bir an evvel vazgeçilerek, salgın ortamında korunması gereken kronik hastalık sahibi bireyler olarak kabul etmenin ve buna ilişkin gerekli aksiyonların alınması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.


Bu sebeple, HIV alanında çalışan ve toplumun kanunlar ve yasalar önünde eşit birer parçası olan HIV pozitif yurttaşlarını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu ve bu metne imza koyan tüm payd