top of page

B eşittir B için yeni bir bilimsel kanıt daha geldi!


Amerika Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi (NIAID), virüs miktarları (virüs yükü, viral load) yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanmış HIV pozitif bireylerin dahil olduğu 12 ayrı çalışmanın sonuçlarını inceleyerek, ses getirecek bir bildiriye imza attı. Bildiriyi hazırlayan saygın uzmanlar B = B’nin karşı konulamayacak kanıtlara sahip olduğunu bir kez daha vurguladılar.

Amerika’nın önde gelen sağlık otoritelerinden biri sayılan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi’nin (NIAID) yayınladığı, “Viral yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanan HIV pozitif bireyler, cinsel yolla virüsü bulaştıramazlar” ifadesini içeren bildiri, B eşittir B’nin sayısız güçlü kanıtları arasında yerini aldı bile. Son yıllarda B eşittir B üzerinde yapılan araştırmaları inceleyen Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi uzmanları, bilim tarihinin en basit ama en güçlü mesajlarından biri olan B = B’yi bir kere daha ve çok daha güçlü bilimsel bir referansla tekrarlamış oldular.


NIAID araştırmacıların hazırladığı özet çalışma geçtiğimiz günlerde Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association – JAMA) yayınlandı. Çalışmanın rapörtörü ise dünyada HIV alanında en tanınmış uzmanlardan biri olan ve Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak bizim de çok sevdiğimiz ve Amsterdam’da gerçekleşen AIDS2018 kongresinde aynı oturumda panelist olma gururunu yaşadığımız NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci.

''Ezici Kanıt” NIAID tarafından hazırlanan bildiride, Belirlenemeyen = Bulaştırmayan mesajı için “ezici” kanıt betimlemesi özellikle kullanılmış. Viral yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanmış HIV pozitif bireylerin virüsü bulaştırma ihtimallinin olmadığının yanı sıra Belirlenemeyen seviyenin uzun dönem sağlıklı yaşam beklentilerine de katkı sağladığı belirtilmiş.

Düzenli #hivbilgisi yayınlarımızda okuduğıunuz PARTNER ve PARTNER-2 çalışmalarından alıntıların yapıldığı bildiride, bu çalışmalarda çok sayıda kondomsuz ilişki söz konusu olmasına rağmen, biri HIV pozitif diğeri HIV negatif olan (sero-different) çiftlerde virüs geçişinin asla gerçekleşmemiş olmasının, HIV ilaç tedavisi ART’lerin bir başarısı olduğuna da değinilmiş.


Bildiride ezici kanıtların yanı sıra, tedaviye bağlılığın önemi, viral yükün baskılanmasının kişiden kişiye değişerek 1-6 ay arasında gerçekleşebileceği ve her HIV pozitif bireyin düzenli olarak *kan testleri ve doktor takibi yaptırması gerekliliğinin de altı çizilmiş.

*HIV tedavisi süresince kullanılan testler hakkında kılavuz #hivbilgisi yazımız için buraya tıklayın

Geçtiğimiz günlerde #hivbilgisi blogumuzda duyurduğumuz bir başka *çalışma sonucu da araştırma bildirinde yerini almış. NIAID bildirisinde, tedaviye bağlılığın ilk ve vazgeçilmez şart olduğunu ve “eğer ART kullanımına ara verilirse, yaklaşık 2-3 hafta gibi bir sürede viral yükün tekrar görülerek, bulaşıcılığın söz konusu olacağı” da belirtilmiş. *HIV ilaç tedavisine ara vermek mi? başlıklı #hivbilgisi yazımız için burayı tıklayın

Ülkemize bakacak olursak, her ne kadar tanı koyma başarısı düşük seviyede olsa da, tanı sonrası tedaviye ve ilaca erişimin olanaklarının iyi ve tedaviye bağlılık oranlarının yüksek, UNAIDS’in küresel 2020 hedefi olan *90-90-90’ın ikinci ve üçüncü 90’lar olan ilaca erişim ve viral baskılanmanın gerçekleştirilerek, bu konu başlıklarında hedeflere ulaşıldığını söyleyebiliriz.

*90-90-90 hakkında hazırladığı bloğumuzda duyurduğumuz bir başka *çalışma sonucu da araştırma bildirinde yerini almış. NIAID bildirisinde, tedaviye bağlılığın ilk ve vazgeçilmez şart olduğunu ve

NIAID tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Amerika’da da büyük ses getirdi. Sonuçları büyük bir hayranlıkla ve coşkuyla kutlayanlardan birisi de, B=B kampanyası direktörü Prevention Access Campaign’in kurucusu, yayınlarımızdan ve videolarımızdan tanıdığımız dostumuz *Bruce Richman oldu. Dostumuz Bruce Richman ile AIDS2018 Amsterdam’da kaydettiğimiz özel video söyleşiyi aşağıda izleyebilirsiniz.

Richman sosyal medya platformu Twitter’dan paylaştığı notta“Bu çok büyük bir haber ve dünyanın 3 numaralı tıp dergisinde alanında en önemli kişiler tarafından onaylandı” dedi.

Uluslararası proje ortaklarımızdan NAM-AIDSmap’in yöneticisi Matthew Hodson’ın ise Star News gazetesine verdiği demeçte “Anthony Fauci Amerika’nın HIV alanında çalışan en üst düzey bilim insanı. Onun B=B mesajını tartışmasız kabul ediyor ve destekliyor olması çok ama çok memnuniyet verici” diye belirti ve sözlerine şöyle devam etti: “HIV’e karşı damgalama ve ayrımcılık günümüzde hala devam etmekte ve aslında bu sosyolojik bir krizden daha çok bir sağlık krizine dönüşmekte. Viral yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanmış bir HIV pozitif bireyin virüsü bir başkasına bulaştıramayacağının hem bilimsel hem de toplumsal kabul edilmesi, beraberinde ayrımcılık ve damgalamayı da sonlandıracaktır. Bu sebeple kamu yönetimleri, B=B mesajını çekinmeden ve yüksek sesle dile getirmeli ve toplum geneline yaymak için öncü olmalı; bu onların sağlık otoritesi olarak, HIV ile mücadeledeki önemli görevlerinden biridir.”


Kırmızı Kurdele İstanbul’un erken imzacılarından biri ve Uluslararası sözcüsü olduğu B=B kampanyası, 2016’nın ilk aylarında duyurulduğu ilk günlerde hayli yüksek seviyede bir şüphe ile karşılanmış, pek çok doktor tarafından önemsenmemiş ve pek çok ilgili STK uzun süre bu tarihi bildiriyi imzalamamıştı. Bugün ise dünya genelinde 97 ülkeden 815 sivil toplum kuruluşu ve 300 kamu sağlık kurumu tarafından destekleniyor. UNAIDS, CDC, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) gibi dünya çapında sağlık otoritelerinin de imza koymasıyla küresel değeri büyüyen ve HIV aktivizmi tarihinin en köklü değişimine sebep olan bu kampanyayı dünya genelinde açıkça ve yüksek sesle destekleyen ilk bir kaç STK’dan biri olmaktan ve pek çok saygın kongrede kürsü konuşmaları yaparak küresel seviyede tanınan, ciddi bir aktörü olmaktan ülkemiz adına duyduğumuz gururu, bu yayını fırsat bilerek bir kez daha sizlerle paylaşmak isteriz. İlk günden bu yana yorum, paylaşım ve mesajlarıyla B eşittir B konusunda bizlere açık destek olan tüm takipçilerimize teşekkürler. www.kirmizikurdele.org

 


Kaynak yazı bağlantısı; https://www.nih.gov/news-events/news-releases/science-clear-hiv-undetectable-equals-untransmittable

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page