top of page

B eşittir B için yeni bir bilimsel kanıt daha geldi!


Amerika Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi (NIAID), virüs miktarları (virüs yükü, viral load) yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanmış HIV pozitif bireylerin dahil olduğu 12 ayrı çalışmanın sonuçlarını inceleyerek, ses getirecek bir bildiriye imza attı. Bildiriyi hazırlayan saygın uzmanlar B = B’nin karşı konulamayacak kanıtlara sahip olduğunu bir kez daha vurguladılar.

Amerika’nın önde gelen sağlık otoritelerinden biri sayılan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi’nin (NIAID) yayınladığı, “Viral yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanan HIV pozitif bireyler, cinsel yolla virüsü bulaştıramazlar” ifadesini içeren bildiri, B eşittir B’nin sayısız güçlü kanıtları arasında yerini aldı bile. Son yıllarda B eşittir B üzerinde yapılan araştırmaları inceleyen Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi uzmanları, bilim tarihinin en basit ama en güçlü mesajlarından biri olan B = B’yi bir kere daha ve çok daha güçlü bilimsel bir referansla tekrarlamış oldular.


NIAID araştırmacıların hazırladığı özet çalışma geçtiğimiz günlerde Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association – JAMA) yayınlandı. Çalışmanın rapörtörü ise dünyada HIV alanında en tanınmış uzmanlardan biri olan ve Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak bizim de çok sevdiğimiz ve Amsterdam’da gerçekleşen AIDS2018 kongresinde aynı oturumda panelist olma gururunu yaşadığımız NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci.