Belirlenemeyen = Bulaştırmayan (B eşittir B) hakkında en çok sorulan 9 soru, 9 cevap

En son güncellendiği tarih: Oca 26


Güncelleme: Ocak 25, 2020

1. *Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan tam olarak ne demektir?


Belirlenemeyen = Bulaştırmayan, düzenli HIV ilaç tedavisi (ART) ile kanlarındaki virüs yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanan HIV pozitif bireylerin, bu seviyeyi korudukları sürece kondomsuz cinsel ilişkilerde bile HIV bulaştıramayacaklarını ifade eden bir terim ve 2016 yılında başlayan global bir aktivizm hareketidir. Kırmızı Kurdele İstanbul'un küresel düzeyde ilk ve öncü imzacılarından ve dünya çapında resmi sözcülerinden olduğu bu devrimsel kampanyanın güçlü ana mesajı, şu anda 102 ülkede 1000'den fazla organizasyon tarafından duyurulan oldukça önemli bir mesajdır.


*B eşittir B, U equals U, Undetectable equals Untransmittable2. Belirlenemeyen = Bulaştırmayan, HIV tanısı almak ve HIV ilaç tedavisine başlamak ile ilgili bakış açımızı nasıl değiştirebilir?


Günümüzde HIV ilaç tedavisinde kullanılan ilaçlar yaşam kalitesini arttırmak ve bulaş önlemek bakımlarından oldukça etkili. Bu sebeple, herkesin düzenli olarak test yaptırıp eğer virüs taşıyorlarsa bir an önce tedaviye başlamaları çok önemli.


HIV taşıyan tüm bireylerin bunu bilmeleri, tedaviye erişmeleri ve virus yüklerinin belirlenemeyen seviyeye ulaşması, dünya geneline HIV yayılımının kısa sürede ve tamamen durdurulabileceği anlamına geliyor.

B = B işte bu yüzden çok önemli.3. Belirlenemeyen = Bulaştırmayan mesajını destekleyen hangi bilimsel araştırmalar mevcuttur?


Konu ile ilgili yapılan en önemli çalışmalar, PARTNER 1 ve 2 araştırmalarıdır. Bu araştırmalarda çok sayıda sero-different yani birinin HIV pozitif, diğerinin HIV negatif olduğu çiftler (sero-different çiftler) yer almışlardır.


Bu çalışmalara katılan HIV pozitif bireyler, en az altı aydır HIV ilaç tedavisi almakta ve virüs yükleri belirlenemeyen seviyededir. Aynı zamanda çalışma süresince HIV negatif bireylerin kondom, PrEP ya da PEP gibi korunma araçlarını kullanmalarına müsâde edilmemiştir. Çalışma sonucunda, toplamda on binlerce kere korunmadan gerçekleştirilen cinsel ilişkide HIV pozitif partnerden HIV negatif partnere HIV bulaşısı tespit edilmemiştir.

B = B’nin bilimsel kanıtları ile #hivbilgisi yazılarımızı B = B sayfamızda bulabilirsiniz.4. HIV’in dışarıdan kolayca anlaşılabilecek gözle görülür belirtileri var mıdır?


Birçok bireyde HIV, bağışıklık sistemleri alarm yerinceye kadar, yıllarca bir belirti göstermeden varlığını sürdürebilir. Bu sebeple herkesin düzenli olarak ya da şüpheli temaslarından sonra HIV testi yaptırmaları önerilir. Bağışıklık sisteminin artık güçsüz kalması ile birlikte, deride gelişen hastalıklardan daha ciddi enfeksiyonlara kadar farklı şiddetlerde hastalıkların ortaya çıkması ile belirtiler gözle görülür hale gelmektedir.

Konu hakkında daha fazla bilgi için HIV hakkında her şey sayfalarımızın HIV belirtileri bölümünü okuyabilirsiniz.5. Erken tanı neden bu kadar önemli?Erken tanı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına izin vermeden ilaç tedavisine başlayarak, HIV ile ilişkili hastalıkların önlenmesini sağlar ve HIV pozitif bireylerin sağlıklı, yaşam kalitesinden kaybetmeden, uzun bir ömür sürdürebilmelerini ve toplumsal hayata herkesle eşit şartlarda katılabilmelerini sağlar.


HIV çoğunlukla, HIV taşıdığını bilmeyen bireylerin, virüsü farkında olmadan başkalarına bulaştırmaları ile yayılmaktadır. Bu sebeple erken tanı sonrası ilaç kullanımına başlamak, belirlenemeyen seviyeye ulaşmayı sağlar ve yeni HIV bulaşılarını da önler.


6. Tanı sonrası HIV tedavisine ne zaman başlanmalıdır?


Hemen!


Son dönemde yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, tanı alındıktan hemen sonra tedaviye başlanması, bireyin viral yükünün belirlenemeyen seviyeye hızla inmesi ve dolayısıyla da bulaştırıcılığın sona ermesi anlamına gelmektedir.

BU konudaki kanıtlar NETTİR!


Belirlenemeyen seviyeye gelen viral yük aynı zamanda, bağışıklık sisteminin de güçlü kalması demektir.Konu hakkında daha fazla bilgi için HIV hakkında her şey sayfalarımızın HIV tedavisi bölümünü okuyabilirsiniz.7. HIV tedavisinin olası yan etkileri nelerdir?


HIV tedavisine başlayan bir birey, mide bulantısı, baş dönmesi veya ishal gibi kısa süreli yan etkiler yaşayabilmektedir. Bazı ilaçlar ise, kemik erimesi gibi çok daha uzun dönemli yan etkilere neden olmaktadırlar. Bu sebeple, herhangi bir yan etki görüldüğünde mutlaka tedavi takibini yapan doktor bilgi verilmesi ve olası uzun dönem yan etkilerin sebep olacağı farklı sağlık durumları takip edilmelidir.Konu hakkında daha fazla bilgi için #hivbilgisi blogumuzdaki HIV tedavisinin olası yan etkileri ile başa çıkmak başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.8. HIV tedavisi bir bireyin hayatında ne gibi değişikliklere neden olmaktadır?


Günümüzde, HIV pozitif bireyler sağlıklı, yaşam kalitesinden kaybetmeden, uzun bir ömür sürdürebilir, HIV taşımayan çocuk sahibi olabilir ve toplumsal hayata herkesle eşit şartlarda katılabilirler.


Tedavinin doğal seyrinde, düzenli ilaç kullanımının dışında hastaların hayatlarında ciddi bir değişiklik söz konusu olmamakta, doğal yaş alma süreci beraber, olağan kalp hastalıkları başta olmak üzere, yaş almaya bağlı çeşitli sağlık durumları görülmektedir.


Konu hakkında daha fazla bilgi için HIV hakkında her şey sayfalarımızın HIV ile yaş almak bölümünü okuyabilirsiniz.9. HIV tedavisindeki en yeni gelişmeler nelerdir?HIV bilimi ve tedavisi alanında sürdürülen yoğun yeni araştırmalar beraberinde yeni ilaçlar ve yeni ilaç kullanım şekillerini getirdi, getiriyor.


Örneğin, FLAIR adındaki çalışma ile günlük ilaç kullanımı yerine aylık ya da 3 aylık periyodlarda enjekte edilerek alınan ilaçlar üzerinde araştırma yapmaktadır. Aynı şekilde PrEP olarak kullanılabilecek farklı ilaçlar konusunda da çalışmalar devam etmektedir.

Buna ek olarak 40 yıla yaklaşan HIV ve AIDS tarihinde ikinci kesin tedavi olarak anılan Londra Hastası vakası ve çalışmanın çıktıları da önemli.


Bu çalışmalarla ilgili daha fazla bilgi için, kanıt temelli aktivizm yaklaşımı ile sürdürdüğümüz kesintisiz projelerden olan #hivbilgisi blogumuzdaki


-'' ‘Londra Hastası’ HIV kesin tedavisi yolunda iliklerimize kadar umutlanmaya değer mi?''


-''HIV aşı çalışmalarında tünelin ucundaki ışığı görmüş olabiliriz''


başlıklı yazılarımızı ve HIV hakkında her şey sayfalarımızın

-Temas Öncesi Korunma Tedavisi - PrEP bölümünü okuyabilirsiniz. www.kirmizikurdele.org/sosyal #hivcokdegistiwww.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.