Belirlenemeyen = Bulaştırmayan (B eşittir B) hakkında en çok sorulan 9 soru, 9 cevap

En son güncellendiği tarih: Oca 26


Güncelleme: Ocak 25, 2020

1. *Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan tam olarak ne demektir?


Belirlenemeyen = Bulaştırmayan, düzenli HIV ilaç tedavisi (ART) ile kanlarındaki virüs yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanan HIV pozitif bireylerin, bu seviyeyi korudukları sürece kondomsuz cinsel ilişkilerde bile HIV bulaştıramayacaklarını ifade eden bir terim ve 2016 yılında başlayan global bir aktivizm hareketidir. Kırmızı Kurdele İstanbul'un küresel düzeyde ilk ve öncü imzacılarından ve dünya çapında resmi sözcülerinden olduğu bu devrimsel kampanyanın güçlü ana mesajı, şu anda 102 ülkede 1000'den fazla organizasyon tarafından duyurulan oldukça önemli bir mesajdır.


*B eşittir B, U equals U, Undetectable equals Untransmittable2. Belirlenemeyen = Bulaştırmayan, HIV tanısı almak ve HIV ilaç tedavisine başlamak ile ilgili bakış açımızı nasıl değiştirebilir?


Günümüzde HIV ilaç tedavisinde kullanılan ilaçlar yaşam kalitesini arttırmak ve bulaş önlemek bakımlarından oldukça etkili. Bu sebeple, herkesin düzenli olarak test yaptırıp eğer virüs taşıyorlarsa bir an önce tedaviye başlamaları çok önemli.


HIV taşıyan tüm bireylerin bunu bilmeleri, tedaviye erişmeleri ve virus yüklerinin belirlenemeyen seviyeye ulaşması, dünya geneline HIV yayılımının kısa sürede ve tamamen durdurulabileceği anlamın