top of page

-Sen durdurursun (Stops with U) I Türkiye I
Kırmızı Kurdele İstanbul-

 

Türkiye'nin 40 yıla yaklaşan HIV ile mücadele tarihinde bir ilk.

Çalışmalarına başladığı günden bu yana, yani 4 yıl gibi kısa bir sürede pek çok ilki hayata geçirmiş ve uluslararası başarıya ulaşmış #kirmizikurdeleistanbul'dan, küresel aktivizmde ülke görünürlüğü için büyük bir adım.

Türkiye'den bir STK ve Türkiye'li bir aktivist, alanda yaptıkları

fark yaratan çalışmalarla, ilk kez küresel bir farkındalık kampanyasının ana yüzlerinden biri oldu!

Kırmızı Kurdele İstanbul'un kampanya yüzlerinden biri olarak, kendi çalışma alanında İstanbul'u ilk kez Dünya Başkentleri arasına sokma gururunu yaşadığı küresel 'Stops With U' (Sen durdursun) kampanyası videolarının İstanbul bölümünü gururla paylaşıyoruz.

Türkçe kampanya posteri için buraya tıklayın.


*Kırmızı Kurdele İstanbul ve gönüllümüz bu çalışma için hiçbir ücret almamıştır. Bu bilgi yapım sponsoru firmanın yerel ve genel merkez ofislerine ulaşarak doğrulanabilir.www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#bilonemsekorun
 

Kırmızı Kurdele İstanbul I Online HIV Da

-Stops with U I Turkey I Red Ribbon Istanbul

(English subtitle)-

 

A first in the history of Turkey's nearly 40 years of fight with HIV.
 

One big step for #redribbonistanbul considering the country’s visibility in the global HIV activism community. Unique success for a 4-year-old civil society organization that has already actualized many firsts in this short time since the very beginning.

A civil society organization and an activist from Turkey have become the face of a worldwide awareness campaign after their difference-making achievements. Here we proudly share the Istanbul part of the video of the global campaign “Stops With U” (Sen durdursun) which Red Ribbon Istanbul became one of the campaign faces with the pride of listing Istanbul as one of the capital cities in the HIV world.

Click here for campaign poster in Turkish


*Red Ribbon Istanbul and the campaign face person in the video acted voluntarily and get no payment for the video. This information can be approved by the local and head offices of the sponsoring company.www.kirmizikurdele.org
#hearpreventprotect

#allabouthiv
 

Red Ribbon Istanbul I HIV Turkey I Couns
bottom of page