top of page

Koronavirüs günlerinde psikoloji


Yayına hazırlayan: *Uzm. Psikolog Gizem Gülmez

Yayın tarihi: 2020, Mart 31

*www.gizemgulmez.com

-------------------------------------------

Koronavirüs günlerinde psikoloji Koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik, sosyal, politik tüm sorunlar bir yana en çok mecburi kişisel karantina ve sosyal izolasyon, psikolojik sağlığımıza da tehdit ediyor. Dolayısıyla bugünlerde psikolojik sağlığımıza her zamankinden çok daha fazla önem vermek gerekiyor. Üstelik bu mecburi kişisel karantina uzayıp, günler günlere eklendikçe psikolojik sağlığın ve onu korumaya dönük tüm çabanın önemi kat be kat artıyor.

Salgının sosyal, ekonomik, politik pek çok boyutuna bağlı problemler güvenlik algımızı sarsıyor, geleceğe dair plan ve umutlarımızı tehdit ediyor ve sosyal izolasyonla yaşamlarımızı kısıtlayıp, yıllardır alışkın olduğumuz düzeni bozarak psikolojimizi olumsuz etkiledi, etkiliyor ve bir süre daha etkileyecek gibi görünüyor.

Şartlar ve koşullar böyleyken fiziksel sağlığımızı korumak için alacağımız önlemler konusunda, ilk günden beri yapılan pek çok öneri sonrası hepimiz büyük ölçüde bilgi sahibi olduk. Peki, psikolojimizi korumak için neler yapabiliriz? Bir Kırmızı Kurdele İstanbul projesi olan *Pozitif Akademi'nin 1. dönem mezunlarından olmasıyla övündüğümüz Uzman Psikolog Gizem Gülmez, seçeneklerin kısıtlı olduğu bu şartlarda, psikolojik sağlığınızı korumanıza katkı sağlayacak bazı basit öneriler sıraladı. (*Pozitif Akademi; HIV alanında daha donanımlı ve daha aktif biçimde aktivizm yapmak isteyen bireylerin güçlendirilmesi ve sivil toplumun HIV cevabının daha olgun bir hale getirilmesi amacıyla Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından Avrupa’nın en geniş HIV aktivizmi ağı European AIDS Treatment Group (EATG) işbirliğinde geliştirilmiş bir projedir. Detaylar için tıklayınız) Uzman Psikolog Gizem Gülmez'in önerileri;