top of page

Pozitif Akademi ilk mezunlarını verdi ve Pozitif Akademi küçük hibe çağrısını da duyurduk!

Güncelleme tarihi: 3 Haz 2020

Positive Academy Graduated the First Term and called for the Small Grant!

-English below-


Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından, Avrupa’nın en geniş HIV aktivizmi ağı European AIDS Treatment Group (EATG) işbirliğinde Türkiye'de ilk kez uygulanan kapasite geliştirme programı 'Pozitif Akademi' ilk mezunlarını verdi!


HIV alanında daha donanımlı ve daha aktif biçimde aktivizm yapmak isteyen bireylerin güçlendirilmesi ve sivil toplumun HIV cevabının daha olgun bir hale getirilmesi amacıyla Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından geliştirilen Pozitif Akademi'nin 1. dönemi katılımcıları doktor, sosyal hizmet uzmanı, aktivist, psikolog, avukat, tıp öğrencisi, görsel sanatlar gibi farklı alanlardan oluştu. İstanbul, Bursa, Mersin, Trabzon, Balıkesir, Van, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi farklı yerlerden gelen tüm katılımcılar programı başarı ile tamamladılar. Kendilerinden ilk beklentimiz ilişkili oldukları STK'larda ve yerelde HIV farkındalığının yükselmesine katkı ve soruna yerinde müdahale olan katılımcılar, Ekim - Mart ayları arasına yayılan üç modülde, HIV'in tıbbi, sosyolojik, tarihsel vb. tüm boyutlarına odaklanan bir eğitim/kapasite geliştirme sürecinden geçtiler. İçerikleri birlikte hazırladığımız EATG'den konuk eğitmenler ve yöneticilerin de katıldığı program kapsamında ayrıca Prof. Dr. Volkan Korten'i, Uzm. Dr. Arzu Doğru'yu, Aktivist Murat Çekiç'i ve HIV ile yaşayan bireyleri de konuk eğitmen olarak ağırladık.

Pozitif Akademi küçük hibe çağrısı nedir?


Türkiye'de ilk kez uygulanan bir program olan Pozitif Akademi, yine Türkiye'de ilk olan bir modelle proje yarışması duyurdu. Diğer STK'lara da örnek olmasını umduğumuz bu modelle, katılımcıların fikirlerini projeye dönüştürmeleri ve programdan edindikleri deneyimi pratiğe aktarmaları için sadece program katılımcılarına özel bir proje çağrısı/fon desteği duyurduk. Pozitif Akademi programı ve katılımcı sayısı arttıkça, yararlanıcı sayısının da artacağı proje yarışması, katılımcılara önceliklendirdikleri sorunlara çözüm önerilerini uygulama ve pratik tecrübesi edinme olanağı sunarak, HIV alanında dönüşüm yaratma fırsatı sunacak. Pozitif Akademi nedir? Türkiye’de HIV konusunda daha aktif bir biçimde ve daha donanımlı bir seviyede çalışma sürdürmek isteyen bireyleri ve sivil toplumun HIV cevabının daha olgun bir hale getirilmesi fikrini desteklemek amacıyla Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından Avrupa’nın en geniş HIV aktivizmi ağı European AIDS Treatment Group  ile işbirliği içinde geliştirilmiş modüler bir eğitim programı olan Pozitif Akademi'nin 2. dönem başvuru çağrısı önümüzdeki haftalarda duyurulacak. Kırmızı Kurdele İstanbul'u takipte kalın! www.kirmizikurdele.org/sosyal #hivhakkindahersey #hivindogrusu


Positive Academy Graduated the First Term and called for the Small Grant!

Positive Academy, a capacity building education programme applied in Turkey for the first time by Red Ribbon Istanbul in cooperation with European AIDS Treatment Group (EATG) – Europe’s largest HIV activism network, graduated the first term.


The participants of the first term of the programme included indivuals working as a medicine doctor, social services specialist, activist, pyschologist, lawyer, medicine student, digital visual artist and people working at other NGOs. The content of the programme generated by Red Ribbon Istanbul regarding the local needs to strengthen the participants who want to make better and proof-based activism in the field of HIV and to provide better HIV response of civil society.


All the participants from different locations, like Istanbul, Bursa, Mersin, Trabzon, Balıkesir, Van and North Cyprus, got a detailed education about HIV in medical, sociological and historical aspects during the sessions took place in between October 2018- March 2019 and completed the programme successfully.


At the end of the programme, all the participants were told that the first expectation from the participants as a graduate was to contribute to raising awareness of HIV and support finding solutions in their own community.


The programme hosted visiting trainers from EATG and also Prof.Dr. Volkan Korten - famous MD on HIV in Turkey, Dr. Arzu Doğru - Infectious Diseased Specialist, Murat Çekiç - famous activist on human rights and people living with HIV as live study cases.


WHAT IS SMALL GRANT CALL?


Positive Academy, the education programme implemented for the first time in Turkey, has announced a competition project, a model applied again for the first in Turkey. In the model, we announced a special grant for the participants for their small influencing projects that they will find a chance to realize what they learnt from the Positive Academy. As the numbers of programme terms and participants increase, more people will find the opportunity to take action with their ideas and support the positive transformation in the HIV field. We hope that the small grant model we run will be a role model in Turkey for the other NGOs.


WHAT IS POSITIVE ACADEMY?

Positive Academy is a modular activist education programme, created by Red Ribbon Istanbul in cooperation with Europe’s largest HIV activism network European AIDS Treatment Group (EATG) for those who want to carry their performance more equipped and empowered with the most recent and reliable HIV information to support HIV response of the civil society.


Positive Academy Education Term #2 will be announced in the coming days. For further and updated information, please follow Red Ribbon Istanbul’s social media accounts.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page