Pozitif Akademi ilk mezunlarını verdi ve Pozitif Akademi küçük hibe çağrısını da duyurduk!

En son güncellendiği tarih: 3 Haz 2020

Positive Academy Graduated the First Term and called for the Small Grant!

-English below-


Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından, Avrupa’nın en geniş HIV aktivizmi ağı European AIDS Treatment Group (EATG) işbirliğinde Türkiye'de ilk kez uygulanan kapasite geliştirme programı 'Pozitif Akademi' ilk mezunlarını verdi!


HIV alanında daha donanımlı ve daha aktif biçimde aktivizm yapmak isteyen bireylerin güçlendirilmesi ve sivil toplumun HIV cevabının daha olgun bir hale getirilmesi amacıyla Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından geliştirilen Pozitif Akademi'nin 1. dönemi katılımcıları doktor, sosyal hizmet uzmanı, aktivist, psikolog, avukat, tıp öğrencisi, görsel sanatlar gibi farklı alanlardan oluştu. İstanbul, Bursa, Mersin, Trabzon, Balıkesir, Van, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi farklı yerlerden gelen tüm katılımcılar programı başarı ile tamamladılar. Kendilerinden ilk beklentimiz ilişkili oldukları STK'larda ve yerelde HIV farkındalığının yükselmesine katkı ve soruna yerinde müdahale olan katılımcılar, Ekim - Mart ayları arasına yayılan üç modülde, HIV'in tıbbi, sosyolojik, tarihsel vb. tüm boyutlarına odaklanan bir eğitim/kapasite geliştirme sürecinden geçtiler. İçerikleri birlikte hazırladığımız EATG'den konuk eğitmenler ve yöneticilerin de katıldığı program kapsamında ayrıca Prof. Dr. Volkan Korten'i, Uzm. Dr. Arzu Doğru'yu, Aktivist Murat Çekiç'i ve HIV ile yaşayan bireyleri de konuk eğitmen olarak ağırladık.

Pozitif Akademi küçük hibe çağrısı nedir?


Türkiye'de ilk kez uygulanan bir program olan Pozitif Akademi, yine Türkiye'de ilk olan bir modelle proje yarışması duyurdu. Diğer STK'lara da örnek olmasını umduğumuz bu modelle, katılımcıların fikirlerini projeye dönüştürmeleri ve programdan edindikleri deneyimi pratiğe aktarmaları için sadece program katılımcılarına özel bir proje çağrısı/fon desteği duyurduk. Poziti