top of page

COVID-19, Aşı ve tedavi çalışmalarından, bilimsel araştırmalardan güncel notlar

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2020

Yayına hazırlayan: Kağan Çavuşoğlu Düzenleme/güncelleme: Arda Karapınar Yayın tarihi: 2020, Mart 20

--------------------------------------------------------

COVID-19 ve tüm virüs/hastalıklarla mücadele, ortak yürütülmesi ve güvenilir/güncel bilgiye dayalı olması gereken bir mücadeledir.

Covid19 güncelleme I Kırmızı Kurdele İstanbul
Covid19 güncelleme I Kırmızı Kurdele İstanbul

Bu bağlamda, aşağıdaki yazı, #kanittemelliaktivizm prensibi ve bilimsel referanslı bilgi sağlayıcılığı sorumluluğuyla güncel literatür taraması yapan çalışkan ekibimiz tarafından, çalışma alanımız olan HIV ile sınırlı olmayan (hatta onunla çok az ilgisi olan) COVID-19 hakkında genel, bilimsel referanslı bir başka yazıdır. Bir başka küresel sorun olan HIV ve AIDS hakkındaki bilgi ve mücadele deneyimimizle ortaklıklar içermesinden de hareketle, konu hakkında güvenilir ve güncel bilgi ihtiyacı içinde olan herkes için hazırlanmıştır.

Dilerseniz paylaşabilirsiniz. COVID-19 hakkındaki -şimdilik- tüm yazılarımız;

*HIV ilaçları Coronavirusü tedavi edebilir mi? *HIV ile yaşayan bireylerin Koronavirüs, COVID19 hakkında bilmesi gerekenler *COVID-19 hakkında en güncel bilimsel bilgiler - Boston, CROI2020 notları *COVID-19, Aşı ve tedavi çalışmalarından, bilimsel araştırmalardan güncel notlar Umarız yararlı olur.

-------------------------------------------------------- Bilimsel adıyla SARS-CoV2 olarak bilinen yeni tip koronavirüs, Ocak 2020’den bu yana etkisini artarak sürdürmeye devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi Koronavirüs Takip Sistemi kayıtlarına göre, 19 Mart 2020 tarihi itibariyle tüm dünyada doğrulanmış vaka sayısı 225.000’i geçerken ve hayatını kaybedenlerin sayısı nerdeyse 10.000’e ulaştı.

Dünya S