Koronavirüs ereksiyon sorunu mu yaratıyor?

En son güncellendiği tarih: Haz 4


Yayına hazırlayan: Arda Karapınar (Tedavi aktivisti)

Yayın tarihi: Haziran 3, 2021


Bu yazı herkes gibi HIV ile yaşayan bireyler için de önemli olan bir konu olan cinsel sağlık hakkında. Sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan bir çalışmaya göre koronavirüs, tamamen iyileştikten aylar sonra bile penil dokudaki varlığını sürdürerek erektil disfonksiyona neden olabiliyor. Sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunu olarak her yaştan bireyin hayatını etkilemekte. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlarından birinde verilen istatistiğe göre her yıl dünya erkek nüfusunun %15’i bu soruna ilişkin şikayetler bildiriyor.


Bu sorunun pek çok insan gibi, HIV ile yaşayan bireylerin hayatlarını da etkileyebildiğini ise yine bu konuda yapılmış çeşitli çalışmalardan biliyoruz.


Yakın dönemde HIV tanısı almış olmak, cinsel partnere HIV bulaştırma endişesi gibi psikolojik baskılar, sertleşme ve/ya da sert kalma sorununun kaynağı olabiliyor. Aslında başarılı bir HIV ilaç tedavisinin (ART) vücuttaki virüsü tamamen baskılayarak *B seviyeye indirdiğini ve böylece bulaşma riskini -kondomsuz ilişkilerde bile- sıfırladığını bir kaç yıldır biliyoruz. Fakat ayrımcılık ve damgalama korkusu, mağduriyet endişesi, reddedilme düşünceleri vb. toplum kaynaklı streslere, yakın dönemde HIV tanısı almış olmak, HIV’i cinsel partnere bulaştırma endişesi gibi psikolojik baskılar da eklenince böyle bir sorunun oluşması normal kaldırılabilir.


*Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan, düzenli HIV ilaç tedavisi (ART) ile kanlarındaki virüs yükü belirlenemeyen seviyeye baskılanan HIV pozitif bireylerin, bu seviyeyi korudukları sürece kondomsuz cinsel ilişkilerde bile HIV bulaştıramayacaklarını, B seviye ise ''belirlenemeyen seviye'' tanımını ifade eder. Daha fazla bilgi için tıklayın


Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir çalışma, küresel koronavirüs pandemisine sebep olan Sars-Cov-2’nin bir başka olası etkisine odaklandı. The World Journal of Men’s Health (Dünya Erkek Sağlığı Dergisi)’ de yayınlanan bir araştırma sonuc