top of page

Bilim Kurulu'na ortak mektup

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2021


 

Yayın tarihi: Mayıs 28, 2021 Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü A.

 

Aşağıda detaylarını bulacağınız, Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından kaleme alınan mektup/talep 5 Haziran 2021 tarihi itibarıyla kabul görerek HIV ile yaşayan bireyler için aşı randevuları açılmıştır. Detaylar için buraya tıklayın

 

HIV ile yaşayan bireylerin kitlesel Koronavirüs aşılaması sürecinde öncelikli grup olarak tanımlanmasına ilişkin ortak talebimizi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya ve Bilim Kurulu'na ilettik.

Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından kaleme alınan metin, HIV Enfeksiyonu Derneği, Pozitif Yaşam Derneği ve Pozitif-iz Derneğinin de değerli görüş ve imzalarıyla, ortak bir belge niteliğiyle kurula aktarıldı. Sizlerin de bildiği gibi pandemi sürecinin başında duyurulan kronik hastalıklar içerisinde yer alan HIV enfeksiyonu, kitlesel aşılama sürecinde önceliklendirilmemiş ve HIV ile yaşayan pek çok birey, hali hazırda başka bir kronik hastalık ile yaşıyor olmalarına rağmen aşı randevusu alamamışlardı.

Bu konuda, hekimler ve ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarına ulaşan sayısız talebi Bilim Kurulu'na aktarmak ve HIV ile yaşayan bireylerin kitlesel Koronavirüs aşılaması sürecinde öncelikli grup olarak tanımlanmasına ilişkin talebimizi somutlaştırmak üzere kaleme aldığımız ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu'na ilettiğimiz mektubu aşağıda okuyabilir ve dilerseniz aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

 

28.05.2021


Bilim Kurulumuzun Çok Değerli ve Saygıdeğer Üyeleri,

Türkiye HIV topluluğunun temsilcileri/üyeleri olarak, Koronavirüs pandemisinin ilk gününden bu yana insan üstü bir performans ve cefakar bir biçimde sürdürdüğünüz değerli çalışmaları ve Türkiye’deki Koronavirüs pandemisinin yönetimi noktasındaki başarılarınızı dikkatle ve gururla takip etmekteyiz. Sizlerin bizlerden çok daha iyi bildiği gibi, hepimizin ciddi bedeller ödeyerek deneyimlediği pandemi ile en etkili mücadele yönetimi kitlesel aşılamadır. Bu minvalde ülkemizdeki kitlesel aşılama faaliyetlerinin hız kazanmasını büyük bir memnuniyetle takip etmekte, yürekten desteklemekte ve sürece katkı sunmak istemekteyiz. Ancak, pandemi sürecinin başında duyurulan kronik hastalıklar içerisinde yer alan HIV enfeksiyonun, kitlesel aşılama sürecinde ne yazık ki kronik hastalıklara sahip öncelikli gruba dahil edilmediğini üzülerek görmekte ve hatta danışmanlık servislerimize her gün buna ilişkin yoğun şikayet ve talepler almaktayız. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan ve bu alanda çalışan biz STK temsilcilerine/aktivistlere ulaşan HIV ile yaşayan bireyler, hali hazırda kronik bir hastalık sahibi olmalarının doğurduğu endişe ile haklı olarak bir an evvel aşılanma talep etmekteler. Bizler Türkiye HIV topluluğunun temsilcileri/üyeleri olarak, yurt genelinde toplam sayısı resmi verilere göre ortalama 25 bin civarında olan HIV ile yaşayan bireylerin, Koronavirüse yönelik kitlesel aşılama faaliyetlerinde riskli grup içerisine dahil edilerek, bir an evvel aşı randevusu alabilmelerine yönelik çalışmanın yapılması ve bu hassas grubun sosyal hayatla entegrasyonuna ve toplumsal faaliyete aktif katılımlarına bu yolla olumlu bir katkı yapılması hususunda gereğini arz ederiz. Saygılarımızla. HIV ile yaşayan bireyler adına; Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği HIV Enfeksiyonu Derneği Pozitif Yaşam Derneği Pozitif-iz Derneği


 

HIV Topluluğundan Bilim Kuruluna Mektup
dosyasını indir • 67KB

www.kirmizikurdele.org #hivhakkindaherseyコメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page