HIV ilaç tedavisinde bir dönüm noktası!

En son güncellendiği tarih: Oca 23


Günlük tabletler yerine aylık enjeksiyon olarak kullanılacak ilk depo ilaç Amerika'da onaylandı.


Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) günlük tablet yerine aylık enjeksiyon olarak kullanılacak ilk ilaç olan Cabenuva'yı onayladı.


Bu gelişme HIV ilaç tedavisi tarihinde önemli bir dönüm noktası.


Hatırlayacağınız gibi, bu konudaki araştırmalardan **''Depo ilaç araştırmalarından son haberler, güncellemeler'' isimli #hivbilgisi makalemizde aylar önce bahsetmiştik.

FDA'nın onayladığı bu uzun salınımlı HIV ilacı versiyonu cabotegravir veya rilpivirine direnci olmayan, viral yükü Belirlenemeyen seviyedede olan HIV pozitif bireyler için kullanıma sunuldu. Fakat bu şartları karşılıyor olsanız bile, kullanmakta olduğunuzu ilacı bırakıp bu versiyona geçmeden önce ikacın tablet formunu bir ay boyunca kullanmanı gerekecek. Yani süreç o kadar da kolay değil. Fakat bu tip depo ilaç formlarının geleceği açısından, bu gelişmenin oldukça önemli olduğunu söylemeliyiz.Okuma önerisi; Depo ilaç araştırmalarından son haberler, güncellemeler

İlaç şimdilik sadece Amerika'da ve kısıtlı kullanımla dolaşımda olacak. Cabenuva isimli depo HIV tedavisi ilacını üreten firmanın ilacı bu formuyla yakın zamanda Türkiye'de kullanıma sokması beklenmiyor.


Konuyla ilgili çok daha kapsamlı bir #hivbilgisi yazısını önümüzdeki günlerde, Türkçe'nin güvenilir #hivbilgisi kaynağı #kirmizikurdeleistanbul'dan okumak hivhakkindahersey.org'yi düzenli ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey


www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.