top of page

HIV aşısı çalışması MOSAICO başarısızlıkla sonuçlandı. Şimdi ne olacak?

İleri laboratuvar aşamalarına ulaşmış ve büyük beklentilerle devam eden MOSAICO isimli HIV aşısı çalışması sonlandırıldı.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir HIV aşısı beklemekten vaz mı geçmeliyiz?

#hivbilgisi kaynağı kirmizikurdele.org'den gerçekçi bir değerlendirme yazısı.

İyi okumalar.


 

Yayına hazırlayan: Arda Karapınar, Tedavi aktivisti, Topluluk yazarı

Yayın tarihi: Ocak 18, 2023 Güvenilir #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler kaynak göstermek şartıyla herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ediyoruz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.


 


HIV aşısına dair beklenti ve kamuoyu baskısı son on yılda ve özellikle de COVID-19 pandemisi sonrası giderek artarken, son yıllarda birçok HIV aşısı denemesi yapıldıysa da hepsi beklenenin altında sonuçlar vererek sonlandırıldılar.

Bu kervana katılan en son çalışma olan MOSAICO Faz 3 aşamasına gelmiş ve büyük beklentilerle ilerleyen bir çalışmaydı ancak o da kendinden öncekiler gibi bekleneni veremedi. Araştırma ekibinden uzmanlar MOSAICO'nun başarısızlıkla sonuçlanmasını bir yenilgi olarak yorumlamama eğiliminde olsalar da, gerçekçi bir HIV aşısı beklentisinin en az 5 yıl daha ötelendiğini söylersem abartmış olmam.

Amerikan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nü uzun yıllar yöneten, HIV alanının en önde gelen uzmanı Dr. Anthony S. Fauci, "haberin hayal kırıklığı yarattığını, ancak aşı geliştirme çabasının sonu olmadığını” söylüyor. Uluslararası HIV Aşısı Çalışmaları Ağı (HVTN) uzmanları da aynı görüşte. Çalışmadan elde edilen tüm veriler, bir sonraki çalışmanın daha gerçekçi beklentilerle daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için gerekli ve değerli.HIV benzersiz ve zorlayıcı bir virüs olduğunu kanıtlamaya devam etse de, bu konuda daha önce yazdığım #hivbilgisi yazılarında da belirttiğim gibi bir çalışmanın başarısızlıkla sonuçlanması hiçbir zaman HIV aşısı bulamayacağımız anlamına gelmiyor.

Tam aksine bu çalışmalardan elde edilen veriler yeni çalışmaları şekillendiriyor ve daha da önemlisi aşı beklentilerini daha gerçekçi bir noktaya getiriyor. Nitekim bunun kanıtlarını HIV tedavisi ilaçları araştırmalarından edindik. Başarısızlıkla sonuçlanan tüm çalışmalar, yeni çalışmaları şekillendirdi ve bugün HIV tedavisi ilaçları açısından oldukça zengin bir tablo ile karşı karşıyayız.

Öte yandan, MOSAICO gibi çok para harcanmış bir çalışmanın sonlandırılmasının diğer çalışmaların sonlandırılmasına göre farkları var. Üyesi olduğum uluslararası tedavi aktivizmi ağlarında, HIV aşısı araştırmalarına ayrılan büyük bütçeler sorgulanmaya başlandı bile. Tartışma, bu paraların bir kısmının uzun salınımlı yeni nesil ilaçlar, yeni HIV önleme yöntemleri/ilaçları, fonksiyonel tedavi ve tedaviye erişimin sınırlı olduğu yerlerdeki insanların HIV ilaç tedavisine erişimleri için kullanılmasının daha doğru olacağına dair görüşler etrafında şekilleniyor. Ki tamamen aynı kanaatteyim.

HIV aşısı çalışmaları elbette devam etmeli ama ancak Dünya'nın farklı yerlerinde HIV ilaç tedavisine hala erişememiş insanlar varken, bu paraları daha doğru kullanmayı önermek hiç de kötü bir yaklaşım değil.Okuma önerisi;

Çünkü HIV aşısı konusunda konuşan büyük çoğunluk, bir aşı ararken önemli diğer şeylere gereken ilgiyi göstermiyorlar gibime geliyor.


Bence günümüzde en az HIV aşısı bulunması isteği kadar güçlü iki isteğimiz daha olmalı;

HIV ile yaşayan herkesin ilaç tedavisine erişimini sağlamak ve

Belirlenemeyen = Bulaştırmayan B=B sayesinde HIV yayılımını tamamen durdurmak. Ben, bir HIV aşısına çok da uzak olmadığımızı düşünmekle beraber HIV’de en yakın zamanda beklenebilecek devrimsel gelişmenin, fonksiyonel tedavi olacağını düşünüyorum.
Ancak mevcut ilaç/tedavi seçeneklleri dışındaki yeni arayışlar konusunda yolun uzun olduğunu ve hala alınması gereken uzun bir mesafe olduğunu da tekrar tekrar vurgulamak gerekir. Bu bakımdan, gelen olumlu olumsuz tüm verilere sağduyulu ve temkinli yaklaşmanın, erken ve gereksiz heyecanlara kapılmaktan daha doğru ve gerekli olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Dünya'nın her yerinde, HIV bilimi alanındaki çalışmaları yakından takip eden zaman zaman yazıya döken bir aktivist ve topluluk yazarı olarak çalışmaları yakında takip etmeye, gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.


www.kirmizikurdele.org

#hivbilgisi kaynağı


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page