top of page


Sıkça sorulan sorular
Tedavi - Soru 10

 

HIV kesin tedavisi/şifası neden yok? Kesin tedavi (şifa) bulmak neden bu kadar zor?

HIV'in kesin tedavisinin tıbben bu kadar zor olmasının en az iki, ciddi nedeni var.

 

Birincisi; HIV insan bağışıklık sistemine sızan ve orada çoğalan bir virüs.

Bu tip sızma, saldırı vb. dışarıdan müdahalelere karşı doğal olarak hazırlıklı olan insan bağışıklık sistemi virüsü etkisiz hale getirmek 
ve vücuttan atmak için çok çalışır. Ancak bunu ne kadar çok yaparsa yapsın, HIV de o kadar çoğalabilir. Çünkü HIV ‘akıllı’ bir virüstür ve virüsün davranışları, bağışıklık sisteminin kendisine karşı müdahalelerine göre değişebilir. Yani virüs bağışıklık sisteminin müdahalelerine karşı yeni yaklaşımlar geliştirir.
Bu karşılıklı etkileşimi zor bir satranç oyunu gibi düşünülebiliriz.

Bu yüzden eğer bu mücadelede bağışıklık sistemini HIV ilaç tedavisi - ART ile desteklemezseniz yani 
virüsü baskılayan günlük ilacı kullanmazsanız virus çoğalmak için her zaman yeni yollar arayacaktır.

Çünkü onun doğası bu!

Bu noktada HIV ilaç tedavisi - ART kullanımını saç/sakal vb. uzadığında kesmek/berbere/kuaföre vb. gitmek gibi düşünebiliriz.

Her gün düzenli tıraş olununca sakal kökleriniz yerinde kalır ancak uzamazlar. İlaçlar virüsün doğasına karşına aynı işlevi görür, HIV hala oradadır ama ilaçlar sayesinde uyumaktadır.


Yani kumanda tamamen sizde olur!

 

HIV kesin tedavisi için diğer zorluk olan ikinci sebep; virüsün çok yüksek bir çoğalma/üreme potansiyeline sahip olmasıdır. Eğer kişi test yaptırmadığı için HIV pozitif olduğunu bilmiyor ya da bunu bildiği halde HIV tedavisi ilaçları kullanmıyorsa, bağışıklık sistemi içine her gün on binlerce yeni virüs üretebilir.

 

Bununla birlikte reçete edildiği şekle uygun, yani doğru ve eksiksiz kullanılırlarsa mevcut ilaç tedavileri çok iyi çalışırarak, vücuttaki virüs seviyesini Belirlenemeyen seviyeye düşürerek yani baskılayarak, HIV'in bir başkasına geçişini/aktarılmasını/bulaştırmasını engellerler. Buna Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan B=B denir.

Ayrıca HIV ilaç tedavisi - ART HIV pozitif olarak yaşayan bireylerin de

herkes kadar uzun ve sağlıklı bir ömür sürdürülmesini olanaklı kılarlar.


Bunlara ek olarak;

Kesin HIV tedavisi (cure - şifa) yolunda çok ciddi aşamaları geçen çok sayıda çalışmalar var ve bu çalışmalar için harcanan yıllık küresel bütçe, hatırı sayılır oranda
milyon dolarlarla ifade ediliyor.

 

Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için 2016 yılından bu yana #kanittemelliaktivizm yaklaşımı ile sürdürdüğü herkes için kesintisiz #hivbilgisi sağlayıcılığı ile Türkiye’nin en çok başvurulan #hivbilgisi kaynağı olan www.kirmizikurdele.org’u düzenli takip edebilir ve en güncel bilimsel gelişmelerden, HIV kesin tedavisi, HIV aşısı çalışmalardan dünya ile aynı anda haberdar olabilirsiniz.

 

.: #hivbilgisi okuma önerisi: Bilim insanları iddialı; "HIV'i hücrelerden tamamen ayıklayabiliriz! :.

Ve iyi haber; dünyanın dört bir yanındaki HIV pozitifler sağlıklı yaşamlar sürdürüyorlar ve dilerlerse HIV negatif bebek sahibi olabiliyorlar. HIV ilaç tedavisine (ART) ilişkin yaşam beklentisi, HIV negatiflerle (genel sağlığına ve sigara, alkol vb. kullanımına ve yaşam tarzına bağlı olarak) neredeyse aynıdır.

 

HIV’in kedin tedavisinin bulunması beklenirken, bu esnada HIV ile sağlıklı yaşamanıza ve yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olması için hazırladığımız HIV tanısı alanlar için tedavi ve yaşam rehberi'ni buraya tıklayarak okuyabilir,

HIV kesin tedavisi ile ilgili olarak Uzm. Dr. Ahmet Çağkan İnkaya ile 
yaptığımız video söyleşiyi aşağıda izleyebilrsiniz.
 

bottom of page