top of page

Ukrayna HIV topluluğu ile dayanışma mesajı

Güncelleme tarihi: 27 Şub 2022


 

Yayına hazırlayan. Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü B. Yayın tarihi: Şubat 26, 2022


(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ederiz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.

 

Nüfusu yaklaşık 44 Milyon olan Ukrayna’da yaklaşık 250 bin insan HIV ile yaşamakta ve bunların %51’i *B seviyede.

(*Virüsün vücutta tamamen baskılandığı ve cinsel partnerlere bulaştırılmadığı seviye. Belirlenemeyen seviye).

Eğer HIV ilaç tedavisi kesintiye uğrarsa bu B seviyeyi kaybetmek (ortalama) üç gün sürer ve vücutta sıfır düzeyine baskılanmış virüsün 150 bin kopya düzeyine gelerek bulaştırıcılığın yeniden oluşması sadece (ortalama) iki hafta alır.

Şu anda açık bir işgal altında olan Ukrayna’nın neresinde olursa olsun tüm HIV ile yaşayanların HIV ilaç tedavisine kesintisiz biçimde devam edebilmeleri ve HIV tedavi testlerinin yine aynı şekilde kesintisiz ve devam etmesi kritik önem taşıyor.

Tüm bu acil sorunların, HIV pozitif bireylerin korkmadan, damgalanmadan ve ötekileştirilmeden çözülmesi uluslararası toplumun sorumluluğunda.

Türkiye ile Ukrayna’nın demografik, kültürel, sosyal yapıları tamamen farklı olabilir ancak özellikle de insani yardım ve dayanışmanın önemli olduğu böyle kriz anlarında bir ortak noktamız var;

hepimiz birilerinin oğlu, kızı, evladıyız, hepimiz insanız.

Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak Ukrayna’daki duruma bir de HIV ile yaşayanların içinde oldukları perspektiften bakmanızı rica ediyoruz.

Kırmızı Kurdele İstanbul Ekibi www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page