top of page

Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul

Güncelleme tarihi: 31 Eki 2022

(Click for English) Türkiye’de herhangi bir sağlık alanında düzenlenen ilk sivil toplum/aktivist konferansı olma özelliğini taşıyan Sivil Toplum HIV Konferansı'nın ikinci edisyonu #HIV2022İstanbul 4 - 6 Kasım 2022 tarihleri arasında hibrit olarak gerçekleşecek.

Bu yılki teması #CevapSivilToplumda olan ve ajandasında Alison Rodger, Pietro Vernazza gibi yıldız isimler olan konferansın ana fikri, detaylar, panelistler, ajanda, kayıt..

Yani #HIV2022İstanbul hakkında her şey aşağıda.

Kırmızı Kurdele İstanbul #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı

 

Yayına hazırlayan: Sivil Toplum HIV Konferansı HIV2022İstanbul Ekibi

Yayın tarihi: Ekim 20, 2022(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ederiz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.


 


- 2022 teması; #CevapSivilToplumda

Çalışmalarına başladığı 2016 yılından bu yana pek çok ilk ve yenilikçi projeyi hayata geçiren, Türkiye'nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı #kirmizikurdeleistanbul'un, Türkiye’nin 40 yıla yaklaşan HIV tarihinde ilk olarak gerçekleştirdiği Sivil Toplum HIV Konferansı'nın ikinci edisyonu, #CevapSivilToplumda temasıyla 4-6 Kasım tarihleri arasında hibrit (çevrimiçi ve fiziksel) olarak gerçekleşecek.

Henüz ilk haftasında 500'ün üzerinde kayıt başvurusu alan konferansın hedefi uluslararası kayıtlarla birlikte 700'e ulaşmak.

- Zengin ajanda, geniş uluslararası katılım, yıldız konuklar

Türkiye'nin güvenilir #hivbilgisi kaynağı ve sağlayıcısı Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından düzenlenen Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul, geçen yıl gösterdiği büyük başarının ardından ikinci yılında daha da kapsayıcı bir ajanda ile daha geniş bir katılım ve uluslararası etki hedefliyor.

International Treatment Preparedness Coalition (ITPC), Fast Track Cities Institute (FTC), Prevention Access Campaign (PAC) gibi uluslararası STK'ların ve yerel STK'ların katkı ve destekleriyle güçlenen #HIV2022İstanbul ajandasının başlıca konuları şöyle;

*HIV aktivizminde Belirlenemeyen = Bulaştırmayan'ın etkisi, *Dünyadan Belirlenemeyen = Bulaştırmayan örnekleri, *HIV tedavisi çalışmalarında güncel durum, *Yeni ilaç çalışmalarında güncel durum, *PrEP, *HIV ile yaşayanların kişisel veri güvenliği, *HIV'e bağlı sınır dışı uygulamaları, *Yerel ve bölgesel STK'ların gündemleri, *İstanbul'un fast track city olabilmesi hedefinde yapılması gerekenler, *Bölgeden fast track city örnekler, *Aktivist ve hekim grupları arasında iş birliğini arttırmaya dönük tartışmalar, *#İstanbulHIVForumu

Panelistler arasında ise Partner 1 ve 2 çalışmaları ile bilinen Alison Rodger, Swiss Statement/İsviçre Bildirisi ile tarih yazan Pietro Vernazza gibi dünyaca ünlü bilim insanları ile Türkiye'den, bölgeden ve dünyadan başarılı, yaptıklarıyla HIV alanında önemli değişimler yaratmış aktivistler var. Komünite ile her zaman yakın çalışan, HIV pozitif dostu, aktivist ruhlu hekimler ise her zaman olduğu gibi, #HIV2022İstanbul'da de yanımızdalar.

- Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022istanbul içn geliştirilmiş özel bir fon; "Mikro Araştırma Fonu"


Mikro Araştırma Fonu Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından, Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul için geliştirilmiş bir araştırma fonudur. Türkiye'de kayıtlı tüm sivil toplum kuruluşlarına açık çağrıyla ve aşağıdaki amaçlarla duyurulmuş "Kırmızı Kurdele İstanbul Mikro Fon"a 34 başvuru olmuş ve bunlardan 9'u kabul edilmiştir. Kabul edilen bu 9 çalışmanın sonuçları ilk kez Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul'da sunulduktan sonra bir bildiri kitapçığı halinde kamuoyuna sunulacaktır.


--Farklı sorun alanlarında çalışmalar yürüten kurumların bu alanların HIV ile kesiştiği açılardan durum okuması ve saha araştırması yaparak veri üretmesi,--HIV olgusunun bu verilerin sağladığı imkanlar ile daha geniş ve kapsayıcı bir çerçevede hep birlikte tartışılması,


--Türkiye HIV sivil toplumunun daha olgun bir yanıt üretmesi.- 75 Saniyede Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2021istanbul
- Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul'un amaçları


Yeni ilaçlar, tedavi yaklaşımları, PrEP, Medula bilgi sistemi, Belirlenemeyen = Bulaştırmayan, Testlere erişim, Fast Track Şehirler, Kırmızı Kurdele İstanbul Mikro Araştırma Fonundan çalışmalar gibi genel başlıklar altında, yerelde ve uluslararası düzeyde tanınmış aktivistlerin ve hekimlerin yer alacağı #HIV2022İstanbul'un amaçları,· Türkiye HIV sivil toplumunun HIV olgusuna ortak bir anlayış ile bir bütün olarak cevap vermeye hazır olduğunun görünür kılınması,· UNAIDS’in 95-95-95 hedefleri doğrultusunda kendi ortak stratejisini oluşturmak için geniş bir tartışma ve iş birliği zemininin oluşturulması,· HIV sivil toplumunun çözüm üretmeye yönelik operasyonlarını şekillendirecek ortak stratejiler, eylem planları üretilmesi,· Özellikle dolaylı olarak HIV çalışan ve yerellerde faaliyet gösteren STK’ların sosyal konulara ve problem alanlarına odaklanan ölçümler yapmasının teşvik edilmesi ile sosyal HIV bilimi üretiminin ülke çapında yaygınlaşması,· Konferansı uluslararası katılıma açarak, Türkiye HIV sivil toplumunun bir bütün olarak uluslararası görünürlüğünün yükseltilmesi, yeni bölgesel ve uluslararası iş birliklerine olanak sağlanması,


· Ulusal düzeyde birlik görüntüsü ile farklı sorun alanları/sivil toplum çalışma alanları için örnek olunarak, HIV sivil toplumunun başarı öyküsünün başta kamu olmak üzere tüm paydaşlara ve muhataplara en iyi biçimde aktarılması.

- Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul'a katılım başvurusu

Bu yıl belirli sayıda fiziksel katılım olanağı da sunan Sivil Toplum HIV Konferansı #HIV2022İstanbul'a HIV ile yaşayanlar ve yakınları, aktivistler, gönüllüler, sivil toplum çalışanları, basın mensupları ve konuyla ilgilenen herkes ücretsiz kayıt yaptırabilir

(#HIV2022İstanbul Sivil Toplum HIV Konferansı katılımı endüstri çalışanları, ilaç firması çalışanları ve firma adına takip etmek isteyen sağlık profesyonelleri için ücretlidir).

Kayıt için yukarıdaki görsele ya da buraya tıklayabilirsiniz


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page