HIV pozitif arkadaşınızla nasıl konuşmamalı, nasıl konuşmalı?

En son güncellendiği tarih: 11 Ağu 2020


Son yıllarda yayınlanan tüm veriler HIV enfeksiyonunun özellikle genç nüfusta hızlı bir yükselişte olduğunu gösteriyor. Bu durum ülkemiz için de aynen geçerli.


Yani HIV olgusunun, gençler arasında doğru bilgiler ve doğru bir dille konuşulması, eskiden olduğundan daha önemli. HIV'in toplumda ve tüm sosyal alanlarda rahatlıkla ve ön yargısız bir biçimde konuşulabilir hale gelmesi #kirmizikurdeleistanbul'un da temel hedeflerinden biri.

Bir konunun toplumda rahatça konuşulmaya başlanmasını sağlayacak en etkin yol ise öznelerin, yani doğrudan muhatapların konu hakkında konuşabilmesi. Yani bu örnekte, HIV pozitif bireylerin içinde bulundukları topluluklarda seslerini çıkartarak farkındalık yaratmaları en etkin yol olacaktır. Fakat bunun için rahat ve güvende hissedilen bir ortam ilk şart. Ve hepimiz biliyoruz ki, bizimki gibi toplumsal ön yargıların yaygın ve HIV konusunun hala tabu olduğu toplumlarda HIV pozitif bireylerin cesaretlerini kolayca kırıp, onları ötekileştiren, hatta aşağılayan, yargılayan cümle ve sorular duymak oldukça mümkün.


Bu sebeple, #hivhakkindahersey temasıyla düzenli olarak sürdürdüğümüz ve merakla takip edilen #hivbilgisi yayınlarımıza bir yenisini ekledik ve HIV ile yaşan bireylerin deneyimlerini şimdi olduğundan daha rahat anlatabilecekleri bir ortamı teşvik edebilmek umuduyla aşağıda, HIV ile yaşayan birine asla söylememeniz gerekenleri ve desteklendiklerini hissetmelerini sağlayacak bazı soruları listeledik. İyi okumalar.

HIV ile yaşayan bir bireyle konuşma rehberi

Sormayın: Yaşadıklarından dersini aldın mı? Aklı başına geldi mi?


Bu tarz bir soru kesinlikle insanların HIV ile ilgili konuşmaktan çekinmelerinin gerçek sebeplerinden biridir. HIV bir ceza değildir ve hiç kimse bu soruda işaret edilen türde bir cezaya çarptırılmak istemez. Bu yüzden HIV sadece kötü insanların başına gelebilecek bir olguymuş gibi konuşmaya bir son verin. Derhal!Sorun: Nasıl başa çıkıyorsun?