Herkesin izlemesi gereken HIV (ve AIDS) temalı 10 harika film

Güncelleme tarihi: 1 Haz

 

Kanıt temelli aktivizm anlayışı ile toplumun farklı kesimlerine #hivhakkindahersey'i ve #hivindogrusu'nu kolay anlaşılır bir dille anlatmak hedefiyle çalışan gönüllü Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak hazırladığımız diğerlerinden farklı ama bir o kadar da ilginç olan bu yazımızda size yer göstericilik yapacağız.


80’li yılların başında büyük bir salgın olarak başlayan ve kısa sürede dünya tarihinin en yıkıcı, en tartışmalı olgularından biri haline gelen, o yıllardaki popüler adıyla AIDS, yarattığı toplumsal, bireysel etkiler ve aktivizmi hakkında çekilmiş filmlerden bir seçki hazırladık. Her biri salgının farklı alanlarda yarattığı farklı sorunlara odaklanan bu filmler, aynı zamanda salgının tarihçesine dair fikir edinmenizi de sağlayacaklar. Film tavsiyelerine geçmeden önce önemli bir not;


HIV tedavisi tarihindeki en önemli yıl olan 1996’dan önce çekilen ya da bu döneme odaklanan filmlerde daha karamsar bir tablo ve ölüm görülecek olması normal. Çünkü HIV’i ölümcül olmaktan çıkarıp, şeker, tansiyon vb.leri gibi kronik bir taşıyıcılık seviyesine indiren *HIV ilaç tedavisi (ART) 1996 yılında bulundu ve uygulanmaya başlandı. *www.kirmizikurdele.org/art


Daha basitçe söylersek 1996’dan önce AIDS’e bağlı sebeplerden ölmek neredeyse kaçınılmazken, 1996’dan sonra uygulanmaya başlanan etkin tedavi ile HIV AIDS’e dönüşmüyor ve başarılı ilaç tedavisi sayesinde hiç kimseyi öldürmüyor. HIV'e dair her konuyu, gelişmeleri ve detayı dikkatle takip etmeye çalışan Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak yaptığımız bu seçkiyi beğeneceğinizi umuyoruz. İyi seyirler.

#kirmizikurdeleistanbul #hivhakkindahersey

 

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü C. Güncelleme tarihi: Mayıs, 2022, (Yayın tarihi: Kasım, 2020)


(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Alıntılarınızda www.kirmizikurdele.org'yi kaynak göstermenizi ve @redribbontr'yi etiketlemenizi rica ediyoruz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.

 
Kırmızı Kurdele İstanbul - Film tavsiyeleri

And The Band Played On (1993) Virüsün ortaya çıkışı ve yayılışını, toplumun ilk şok dalgasına karşı gelişen tepkisini ve bilimsel ilerleyişi otobiyografik ve oldukça sürükleyici biçimde anlatan ödüllü bir başyapıt.

HIV ve AIDS hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkesin mutlaka izlemesi gereken ilk film.


IMDb linki


 
Kırmızı Kurdele İstanbul - Film tavsiyeleri

Dallas Buyers Club (2014) Dallas Buyers Club 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilen HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinlenerek beyazperdeye aktarıldı. Teşhiş sonrası kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron buna rağmen hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. 30 günlük ömrü kaldı dendikten sonra kendi doğal yöntemleriyle 6 yıl daha yaşamayı başaran Ron Woodroof’un kişisel mücadelesine odaklanan film En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödüllü.

IMDb linki

 
Kırmızı Kurdele İstanbul - Film tavsiyeleri