Cinsel sağlığınız hakkında doktorunuzla konuşmanızı önerdiğimiz 5 şey

En son güncellendiği tarih: 29 Ara 2020


Yayına hazırlayan: #onlinehivdanismanligi ekibi Güncelleme: Aralık 2020


Cinsel yöneliminiz ya da cinsel pratiklerinizde neleri tercih ettiğinizden bağımsız olarak, genel anlamda cinsel sağlığınızı doktorunuzla konuşmanız oldukça önemli bir konudur.


Doktorunuzla paylaşacağınız ve onun size vereceği bilgiler ışığında, cinsel ilişkilerinizde almanız gereken tedbirler konusunda daha bilinçli hale gelebilir, cinsel hayatınızda yaşadığınız deneyimler sırasındaki olası risk yükseltici faktörleri de önleyebilirsiniz.


Hem yetiştirilme biçimimiz hem de çevresel faktörler dolayısıyla birçoğumuz cinsel hayatımıza dair detayları konuşmaktan çekiniriz, hatta cinsel yönelimimiz hakkında açık açık da konuşamayabiliriz. Ancak unutmamalıyız ki doktorlar, size verdikleri sağlık hizmetinden kalitesinden ve yaptığınız konuşmaların gizli kalmasından hem tıbbi hem de hukuki olarak sorumludurlar, hem de sizin sorabileceğiniz soruları muhtemelen daha önce duydukları ve cevapladıkları için sizi en doğru şekilde yönlendirecek kişilerdir. Dolayısıyla onlarla hastaları olarak gireceğiniz dürüst ve samimi bir cinsel sağlık sohbeti, kesinlikle sizin faydanıza olacak ve sizi daha da bilinçlendirecektir.


Kırmızı Kurdele İstanbul’un Online HIV Danışmanlığı servisine her gün gelen onlarca soru arasında, bireylerin cinsel sağlıklarını nasıl koruyacakları ve farklı cinsel pratikleri deneyimlerken cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan nasıl korunacaklarına sorular son dönemde artış gösterdi.


Her ne kadar Kırmızı Kurdele İstanbul Online HIV Danışmanlığı servisindeki gönüllü danışmanlar olarak bizler mümkün olduğunca sizleri güvenli alanda tutacak cevaplar versek de, özellikle cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyon geçmişi bulunan veya hali hazırda tedavi gören HIV pozitif bireylerin bu sorularını, kendilerini takip ve tedavi eden doktorlarıyla konuşmaları daha doğru buluyor ve bu konuda cesaretlendirmek istiyoruz.