top of page

HIV pozitiflere tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 14 Ağu 2023


Herkes için önemli olan kendini sevmek, saygı duymak ve değer vermek gibi temel kavramlar HIV ile yaşayanlar için daha da önemlidir, çünkü bu unsurlar başta tedaviye uyum olmak üzere pek çok önemli konuyu doğrudan etkiler.

 

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü E. Güncelleme tarihi: Ağustos 7, 2022

(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ederiz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.)


 

Şu motive edici (ama duruma göre bazen de sinir bozucu) tavsiyeyi/sloganı mutlaka siz de duymuşsunuzdur; pozitif düşün!

Tavsiye/sloganın ilk çağrışımını ve kelime oyununu düşündüğünüzde, HIV pozitifler için her zaman olmasa da zaman zaman sinir bozucu olabileceğini de tahmin etmek de zor olmasa gerek.

Fakat işin doğrusu, özellikle de HIV pozitifler için pozitif düşünmekten daha önemli hiçbir şey yok.

Çünkü HIV'i B seviyeye (Belirlenemeyen = Bulaştırmayan) baskılayan ve cinsel yolla kondomsuz ilişkilerde bulaştırılmasını engelleyen harika bir HIV ilaç tedavisi (ART) olsa da HIV'i vücuttan tamamen silen kesin bir tedavi henüz yok. O yüzden pozitif düşünmek ve pozitif düşünmeyi destekleyecek on bir önemli tavsiyeye uymak bizce çok önemli; • Sen her zamanki kadar değerli bir insansın. HIV hiçbir şeyi değiştirmiyor.

 • Her gün yeni ve zorlu şeylerin üstesinden gelmeyi başarıyorsun ve mutlu olmayı hak ediyorsun.

 • Geçmişin, geçmişte yaptıkların senin patronun, yöneticin, karar vericin değil.

 • Sen de herkes gibi iyi bir ilişkiyi, aşkı hak ediyorsun.

 • *Senin de sağlıklı, kaliteli bir cinsel hayatın olmasının önünde hiçbir engel yok.

 • Sen, seni yargılayan insanların söylediği kişi değilsin.

 • Bugün dünden daha da sağlıklı ve güçlüsün. Yarın bugünden de güçlü olacaksın.

 • Sen hasta değilsin.

 • Sen de herkes kadar sağlıklı, uzun, kaliteli bir ömür sürdürebilirsin.

 • Sen hala sensin. Bir virüsün senin kimliğin olmasına, kimliğini tanımlamasına ve insanların seni o virüsten ibaret saymasına izin verme.

 • Düzenli bir ilaç tedavisinin virüsü belirlenemeyen seviyeye baskılayarak cinsel yolla bulaştırmanı engellediğini, sevdiklerinin risk altında olmadığını hiç unutma.

Çok da zor değil, değil mi?

HIV adındaki bir virüs yaşama sebebinizi, amaçlarınızı belirleyip sizi tanımlayamaz. Bunu, virüsü bahane edip sizi küçümseyen, damgalayan, sevgisiz, empati yoksunu insanlar da yapamazlar. Elbette deneyenler çıkabilir ama siz psikolojik olarak buna izin vermezseniz yapamazlar.


Çünkü öz değerinizi de verdiğiniz hayat mücadelesini de sizden iyi bilen yok. O yüzden HIV'in hayatınızın anlam ya da anlamsızlığını belirlemesine ve bazı kendini bilmezlerin HIV yüzünden sizi utandırmasına sakın izin vermeyin.


Damgalama (stigma) ve ayrımcılık diliyle konuşan insanlar her gün herkes için akla hayale sığmayacak, acımasız, küstah ve kalpsizce şeyler söylüyorlar. Fakat bunların hepsini reddetmeli ve ayrımcılığı asla içselleştirmemelisin çünkü HIV konusunda onlardan daha bilgilisin ve ilaç tedavisine devam ettiğin müddetçe onların söylediği gibi hiç kimse için "tehlikeli", "riskli" falan da değilsin.

Ayrıca çok daha önemli bir gerçeği de biliyor ve yaşıyorsun; Belirlenemeyen = Bulaştırmayan!

Sen sağlıklısın ve HIV ilaç tedavisine bağlı kalmaya devam edip kendine dikkat ederek, her gün saha da sağlıklı olacaksın.

Ve en önemlisi pek çok insanın, en çok da kendi cahillikleri yüzünden 'başıma gelse biterim, mahvolurum' dediği ve bu yüzden de cahilliklerini sürdürmeye devam ettiği bir konuda, hem kendini hem de çevrendekileri her gün daha da bilgili hale getirerek kendini ve onları güçlendiriyorsun.

Her gün daha da pozitif ol, öyle kal ve hayatına devam et.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page