HIV pozitif bireylerin asla unutmaması gereken 11 şey!


 

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü E. Güncelleme tarihi: Mayıs 11, 2021

 

Herkes için önemli olan kendini sevmek, saygı duymak ve değer vermek gibi temel kavramlar HIV ile yaşayan bireyler için daha da önemlidir, çünkü bu unsurlar başta tedaviye uyum olmak üzere, pek çok önemli konuyu doğrudan etkilerler.

Şu motive edici (ama duruma göre bazen de sinir bozucu) tavsiyeyi/sloganı mutlaka siz de duymuşsunuzdur; pozitif düşün!


Tavsiye/sloganın ilk çağrışımını, ve olası kelime oyununu düşündüğünüzde, HIV pozitifler için her zaman olmasa da zaman zaman ne kadar sinir bozucu olabileceğini de tahmin etmek de zor olmasa gerek. Fakat işin doğrusu, özellikle de HIV pozitifler için pozitif düşünmekten daha önemli hiçbir şey yok. Çünkü HIV'i B seviyeye (Belirlenemeyen seviye) sağlıklı taşıyıcılık düzeyine indiren ve cinsel yolla bulaştırılmasını engelleyen harika bir HIV ilaç tedavisi (ART) olsa da henüz kesin bir tedavi yok. O yüzden pozitif düşünmek ve pozitif düşünmeyi destekleyecek şu 11 önemli noktayı akıllardan hiç çıkarmamak çok önemli;


 • Sen her zamanki kadar değerli bir insansın. HIV hiçbir şeyi değiştirmiyor.

 • Her gün yeni ve zorlu şeylerin üstesinden gelmeyi başarıyorsun ve mutlu olmayı hak ediyorsun.

 • Geçmişin, geçmişte yaptıkların senin patronun, yöneticin, karar vericin değil.

 • Sen de herkes gibi iyi bir ilişkiyi, aşkı hak ediyorsun.

 • *Senin de sağlıklı, kaliteli bir cinsel hayatın olmasının önünde hiçbir engel yok.

 • Sen, seni yargılayan insanların söylediği kişi değilsin.

 • Bugün dünden daha da sağlıklı ve güçlüsün.

 • Sen hasta değilsin!

 • Sen de sağlıklı, uzun, kaliteli bir ömür sürdürebilirsin.

 • Sen hala sensin. Bir virüsün senin kimliğin olmasına, kimliğini tanımlamasına ve insanların seni o virüsten ibaret saymasına izin verme!

 • Düzenli bir ilaç tedavisinin virüsü belirlenemeyen seviyeye baskılayarak cinsel yolla bulaştırmanı engellediğini, sevdiklerinin risk altında olmadığını unutma!

Bkz: Belirlenemeyen = Bulaştırmayan

Çok da zor değil, değil mi? HIV adındaki bir virüs yaşama sebebinizi, amaçlarınızı belirleyip sizi tanımlayamaz. Bunu, virüsü bahane edip sizi küçümseyen, damgalayan, sevgisiz, empati yoksunu insanlar da yapamazlar!


Çünkü değerinizi, verdiğiniz mücadeleyi sizden iyi bilen yok! O yüzden HIV'in hayatınızın anlam ya da anlamsızlığını belirlemesine ve bazı kendini bilmezlerin HIV yüzünden sizi utandırmasına sakın izin vermeyin. Damgalama (stigma) ve ayrımcılık diliyle konuşan insanlar her gün herkes için hayli aptalca şeyler söylüyorlar. Fakat bunların hepsini reddetmeli ve ayrımcılığı asla içselleştirmemelisin, çünkü HIV konusunda onlardan daha eğitimlisin ve tedavi gördüğün müddetçe hiç kimse için tehlikeli olmadığını çok iyi biliyorsun. Ve çok daha önemli bir gerçeği de; Belirlenemeyen = Bulaştırmayan! (B=B) Sen sağlıklısın. Ve HIV tedavisine bağlı kalmaya devam ederek, her gün saha da sağlıklı olacaksın. Ve en önemlisi pek çok insanın, en çok da kendi cahillikleri yüzünden 'başıma gelse biterim, mahvolurum' dediği ve bu yüzden de cahilliklerini sürdürmeye devam ettiği bir konuda, hem kendini hem de çevrendekileri her gün daha da bilgili hale getirerek kendini ve onları güçlendiriyorsun. Her gün daha da pozitif düşün, pozitif ol, pozitif kal ve hayatına devam et!


www.kirmizikurdele.org #hivindogrusu