top of page

HIV pozitiflerle nasıl konuşmamalı, nasıl konuşmalı?

Güncelleme tarihi: 4 Tem 2021


Son yıllarda yayınlanan veriler HIV enfeksiyonunun ülkemizde ve bölgemizde özellikle genç nüfusta hızlı bir yükselişte olduğunu gösteriyor.


Yani HIV olgusunun, gençler arasında doğru bilgiler ve doğru bir dille konuşulması, eskiden olduğundan daha önemli. HIV'in toplumda ve tüm sosyal alanlarda rahatlıkla ve ön yargısız bir biçimde konuşulabilir hale gelmesi, yani #hivbilgisi'nin ve #hivindogrusu'nun yaygınlaştırılması #kirmizikurdeleistanbul'un temel hedeflerinden biri.

Bir konunun toplumda rahatça konuşulmaya başlanmasını sağlayacak en etkin yol ise öznelerin, yani doğrudan muhatapların konu hakkında korkmadan, çekinmeden, yargılanmadan konuşabilmesi. Yani bu örnekte, HIV pozitif bireylerin içinde bulundukları topluluklarda seslerini çıkartarak farkındalık yaratmaları en etkin önerilerden biri olarak görünüyor. Fakat bunun için rahat ve güvende hissedilen bir ortam ilk şart. Ve hepimiz biliyoruz ki, bizimki gibi toplumsal ön yargıların yaygın ve HIV konusunun hala tabu olduğu toplumlarda HIV pozitif bireylerin cesaretlerini kolayca kırıp, onları ötekileştiren, hatta aşağılayan, yargılayan cümle ve sorular duymak oldukça mümkün. Yani bu ortamın oluşmamasından hepimiz sorumluyuz.


Bu sebeple, #hivhakkindahersey temasıyla düzenli olarak sürdürdüğümüz ve merakla takip edilen #hivbilgisi yayınlarımıza bir yenisini ekledik ve HIV ile yaşan bireylerin deneyimlerini şimdi olduğundan daha rahat anlatabilecekleri bir ortamı teşvik edebilmek umuduyla aşağıda, HIV ile yaşayan birine asla söylememeniz gerekenleri ve desteklendiklerini hissetmelerini sağlayacak bazı soruları listeledik. İyi okumalar.

 

--HIV ile yaşayan bir bireyle konuşma rehberi--

Sormayın: Yaşadıklarından dersini aldın mı? Aklı başına geldi mi?


Bu tarz bir soru kesinlikle insanların HIV ile ilgili konuşmaktan çekinmelerinin gerçek sebeplerinden biridir. HIV bir ceza değildir ve hiç kimse bu soruda işaret edilen türde bir cezaya çarptırılmak istemez. Bu yüzden HIV sadece kötü insanların başına gelebilecek bir olguymuş gibi konuşmaya bir son verin. Derhal!


Sorun: Nasıl başa çıkıyorsun?

Bu soru arkadaşınıza, yaşadıkları ile ilgili duygularını açıklayabilme size de onun ayrımcılık ötekileştirme ve bunlara dayalı kendini suçlama ile nasıl başa çıktığını öğrenme fırsatı verecektir. Bu soru ve cevaba göstereceğiniz ilgi aynı zamanda sizin, arkadaşınızı nasıl nasıl değerlendirdiğinizi de gösterecektir.

 

Sormayın: Kim bulaştırdı? Ne zaman oldu?


O ya da şu... Geçen yıl ya da altı ay önce. Ne fark eder? Sakın nasıl olduğunu dahi bilmedikleri bir konuda size açılmaya çalışan bir insana bu kadar kaba davranmayın!


Eğer arkadaşınız nasıl bulaştığı hakkında konuşmak ve paylaşmak isterse, bırakın bunun zamanına ve biçimine kendisi karar versin. Sorun: Ne zamandır bununla mücadele ediyorsun?


Bu soru arkadaşınızın ne kadar zamandır, sosyal bir destek almadan HIV ile yaşadığı hakkında bilgi almanız için bir şanstır. Arkadaşınızın mevcut sağlık durumları hakkında rahatça konuşabilecekleri ve damgalamanın olmadığı bir ortam yaratacak olumlu ve yargı içermeyen sorular sormayı deneyin.

 

Sormayın: (eğer bir İlişkileri varsa) Eşin/Sevgilin de mi HIV pozitif?