Herkesin izlemesi gereken HIV (ve AIDS) temalı 8 harika film

En son güncellendiği tarih: 21 Kas 2020

Güncelleme tarihi: Kasım 20, 2020

Kanıt temelli aktivizm anlayışı ile toplumun farklı kesimlerine #hivhakkindahersey'i ve #hivindogrusu'nu kolay anlaşılır bir dille anlatmak hedefiyle çalışan gönüllü Kırmızı Kurdele İstanbul ekibi olarak hazırladığımız diğerlerinden farklı ama bir o kadar da ilginç olan bu yazımızda size yer göstericilik yapacağız.

80’li yılların başında büyük bir salgın olarak başlayan ve kısa sürede dünya tarihinin en yıkıcı, en tartışmalı olgularından biri haline gelen, o yıllardaki popüler adıyla AIDS, yarattığı toplumsal, bireysel etkiler ve aktivizmi hakkında çekilmiş filmlerden bir seçki hazırladık. Her biri salgının farklı alanlarda yarattığı farklı sorunlara odaklanan bu filmler, aynı zamanda salgının tarihçesine dair fikir edinmenizi de sağlayacaklar. Filmlere geçmeden önce önemli bir not;


HIV tedavisi tarihindeki en önemli yıl olan 1996’dan önce çekilen ya da bu döneme odaklanan filmlerde daha karamsar bir tablo ve ölüm görülecek olması normal. Çünkü HIV’i ölümcül olmaktan çıkarıp, şeker, tansiyon vb.leri gibi kronik bir taşıyıcılık seviyesine indiren tedavi (ART) 1996 yılında bulundu ve uygulanmaya başlandı.


Daha basitçe söylersek 1996’dan önce AIDS’e bağlı sebeplerden ölmek neredeyse kaçınılmazken, 1996’dan sonra uygulanmaya başlanan etkin tedavi ile HIV AIDS’e dönüşmüyor ve başarılı ilaç tedavisi sayesinde hiç kimseyi öldürmüyor. Uzun yıllardır HIV üzerinde çalışan ve her detayı dikkatle takip etmeye çalışan aktivistler olarak yaptığımız bu seçkiyi beğeneceğinizi umuyoruz. İyi seyirler.

#hivhakkindahersey

Kırmızı Kurdele İstanbul - Film tavsiyeleri