top of page


Sıkça sorulan sorular
Sosyal yaşam - Soru 11

Arkadaşınız size HIV pozitif olduğunu söylerse

ne yapmalı, nasıl davranmalısınız?

 

HIV, H harfiyle (human - insan) işaret edildiği gibi her insanın karşılaşabileceği bir virüs olduğu için ömrünüzün herhangi bir noktasında bir HIV pozitif ile karşılaşmanız en az pozitif HIV tanısı almanız kadar yüksek bir ihtimal.


Eğer bir dostunuz, çalışma arkadaşınız, akrabanız vb. size HIV pozitif olduğunu söylerse, bizce bu her şeyden önce size olan sevgisinin ve yüksek güveninin kanıtıdır. Çünkü bu bilgiyi başka hiç kimseyle paylaşmayacağınıza inanıyordur. Bir insanı aynı anda hem çok sevmenin hem de çok güvenmenin ne kadar zor be değerli bir şey olduğunu eminiz siz de çok iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla her şeyden önce arkadaşınıza bu güveni için teşekkür etmek ve sizeverilmiş sırra ihanet etmeyerek bu güveni boşa çıkarmamak oldukça önemli başlangıç olacaktır.

 


Arkadaşınıza tam manasıyla destek olabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyleri şöyle sıralayabiliriz;

 


Güncel #hivbilgisi ve #hivindogrusu'nu öğrenin

 


HIV hakkındaki doğru bilgi oranınız arkadaşınıza desteğinizin de belirleyicisi olacak. Dolayısıyla Kırmızı Kurdele İstanbul ve özel olarak bu konuya odaklanmış farklı STK ve kurumlar gibi güvenilir kaynaklardan #hivbilgisi edinmek arkadaşınıza destek olurken onu daha iyi dinlemenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır.

 


Çalışmalarımızın temeline konumlandırdığımız ''Bil. Önemse. Korun.'' sloganının ''Bil'' önermesi ile başlamasının sebeplerinden biri de budur. Güncel #hivbilgisi ve #hivindogrusu sadece arkadaşınıza doğru biçimde destek olmanızı sağlamaz, ayrıca sık sık tekrarladığımız  "HIV'e karşı en etkili araç bilgidir'' sloganında söylendiği gibi bu bilgiyle kendinizi de güçlendirmiş olursunuz. 


Öncelikle arkadaşınıza bu çok önemli bilgiyi sizinle paylaştığı, size güvendiği için teşekkür edin.

 

Çünkü inanın bunu yapmak o kadar da kolay olmayabilir ve bu güven kesinlikle aranızdaki
güçlü bir arkadaşlık bağının işareti.

 

Sorularınız yargı ya da suçlama içermesin. Anlamak, öğrenmek ve destek olmak amaçlı sorular sorun. HIV hakkındaki doğru bilgi oranınız arkadaşınıza sağlayabildiğiniz desteğinizin de belirleyicisi olacak. Dolayısıyla arkadaşınızın sizden istediği/isteyebileceği desteği netleştirmeye çalışın.  Bazı insanlar sadece iyi ve kendilerini yargılamayacak, bu bilgiyi hiçbir şekilde aleyhlerinde kullanmayacak bir dinleyiciye ihtiyaç duyarlar. Bazıları ise hem dertleşecek hem de süreçte hastane/ilaç/tedavi vb. konularda kendilerine destek olabilecek bir arkadaşa ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla, arkadaşınıza destek olmak istiyorsanız, ona nasıl destek olabileceğinizi iyi anlamanız, en önemli ilk adımlardan biridir.
 

 

Ona destek olmak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını en uygun dille sorun.


Durumlarını size açıklamayı seçmelerinin bir nedeni, bir sırdaşa, destekçiye ihtiyaç duymaları veya belirli bir sorun veya zorlukla ilgili yardıma ihtiyaçları olabilir. Bazı insanlar bu bilgilerle halka açıktır, yani HIV pozitif olduklarını herkese söylerler ve bunu dert etmezler; bazıları is bu bilgiyi gizli tutar. O yüzden, başkalarının bu bilgiyi bilip bilmediğini ve HIV durumları hakkında ne kadar gizli olduklarını sorun. Bu onunla HIV hakkında yapağınız konuşmalar için sağlıklı bir çerçeve çizecektir. 

 


Önce kendinizi, sonra yakın çevrenizi HIV konusunda eğitin.
Dedikodu ve safsatalara kapılarak varsayımlarda bulunmayın. Doğru ve güncel #hivbilgisi edinin.

 


Günümüzde düzenli HIV ilaç tedavisi (ART) ile kanlarındaki virüs yükü B (belirlenemeyen) seviyeye baskılanan HIV pozitifler, ilaç tedavisine TAM UYUM ve TAM SADAKATLE devam ettiği ve bu seviyeyi koruduğu sürece -kondomsuz ilişkilerde bile- partnerlerine

HIV bulaştıramazlar, yani HIV  geçişi riski SIFIRdır. (Bkz: Belirlenemeyen =  Bulaştırmayan)

 


Bu kapsamda arkadaşınızın ne yakın zamanda HIV yüzünden öleceği ne de virüsü başkalarına bulaştıracağı gibi yanlış fikirlere kapılarak, kaygı temelli ve ön yargıları besleyecek, arkadaşınızın kendisini dışlanmış/anlaşılmamış hissetmesini sağlayacak bir iletişim kurmayın.
 


Unutmayın; HIV sadece bir virüstür ve hiç kimsenin tüm hayatını ve karakter yapısını belirlemez.

 


Günümüzdeki etkin HIV ilaç tedavisi sayesinde HIV ile yaşayanlarda herkes kadar uzun, sağlıklı, neşeli ömürler sürebilir, çalışabilir, evlenebilir, HIV negatif çocukları olabilir, özetle HIV negatiflerle aralarında hiçbir sosyal/yasal fark olmaksızın yaşayabilirler.

 


HIV pozitif arkadaşınızı daha iyi anlamak, daha doğru bir iletişim inşa etmek ve HIV hakkında daha doğru bir perspektife sahip olmak için aşağıdaki ilgili bağlantıları incelemeyi ihmal etmeyin.
 

--

 

İlgili bağlantılar;Belirlenemeyen = Bulaştırmayan (B=B) hakkında 9 soru-cevap
HIV pozitiflerin duymaktan hiç hoşlanmadıkları 6 soru

HIV pozitif bir bireyle flört ya da ilişki

HIV hakkında her şey sayfaları

HIVbilgisi sayfaları

 


www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan HIV soruları

sayfasına dönmek için tıklayın

HIV ve flört
bottom of page