HIV pozitiflerin duymaktan hiç hoşlanmadıkları 6 soru

Güncelleme tarihi: 29 Eyl


Herhangi bir diyalog içindeyken doğru soruları doğru kelimelerle sormak çok önemlidir çünkü yanlış sorular sormak veya yanlış bir kelime seçmek karşınızdaki insana kötü hissettirip oldukça rahatsız edebilir. Hele de bu diyalog sağlıkla ilgili kişiye özel bilgiler, herkesle kolay kolay paylaşılmayan sırlar içeren bir diyalog ise.Bugüne kadar, #onlinehivdanismanligi servisimiz hem HIV pozitifler bireylerden hem de HIV şüphesi içindeki bireylerden on binlerce mesaj aldı ve bu diyalogları karşılaştırarak HIV hakkında konuşurken konuya hiçbir yararı olmayan birkaç noktayı özellikle belirginleştirmek istedik.
HIV ile yaşayan birine aşağıdaki sorulardan birini sormadan önce lütfen empati yapın ve bu soruların nasıl bir etkisinin olabileceğini iyice düşünün. Muhtemelen bu soruları sormak yerine hiç konuşmamanın daha yararlı olduğuna ikna olacaksınız.Keyifli okumalar. Kırmızı Kurdele İstanbul #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı

 

Yayına hazırlayan: Arda Karapınar, Tedavi aktivisti, Topluluk yazarı

Güncelleme tarihi: Eylül 26, 2022, Yayın tarihi: Eylül, 2017


(Güvenilir #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ederiz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.)

 

- HIV sana nasıl bulaştı?Ne olacak bunu öğrenince?

HIV toplumumuzda hala tabu olduğu ve her zaman kolayca konuşulabilen bir konu olmadığı için, HIV pozitif bireylere virüs ve günlük yaşantıları hakkında sorular sormak, hatta bu konuda biraz fazlaca meraklı olmak anlaşılabilir.

Fakat bu HIV'e nasıl maruz kaldıklarını sorabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü bu soruyu hangi sorunun takip edeceğini hepimiz iyi biliyoruz.

HIV korunmasız her türlü cinsel ilişki, kan nakli gibi yollarda dahil olmak üzere çeşitli yollarla bulaşabilir. HIV ile yaşayan kişiler özel bilgilerini ve çeşitli detayları paylaşmak isterlerse konuşmayı kendileri başlatırlar. Yani demek istiyoruz ki size sorulmasından hoşlanmadığınız türde soruları siz de sormayın ve iyi iletişimin en temel öğesini hiç unutmayın; saygıyı.


-Virüs sana kimden geçti? Virüsü kimden kaptın? Bu soruya da aynı soruyla cevap vermek mümkün aslında; Ne olacak bunu öğrenince? Neye yarayacak, neye hizmet edecek bu bilgi?

Uzun cevaba ise sizi cehalet ve cesaretinizden ötürü tebrik ederek başlamak isteriz, çünkü iletişimi mahvetmenin ve karşınızdaki insanı kırmanın en kestirme yoluna balıklama atladınız.

Tamam, hepimiz dedikoduyu severiz ama bu biraz fazla. Hem ne sanıyorsunuz ki? Bunu gerçekten bildiklerini, bilseler bile bir çırpıda söyleyeceklerini mi? Belki de arkadaşınızın HIV pozitif olma sebebi bir cinsel istismar ya da başka travmatik bir olay? Belki bu soru kendi akıllarını bile hala kurcalayan, içlerini kemirmelerine sebep olan bir konuya işaret ediyor, kendi içlerinde aşmaya çalıştıkları bir sorunu rahatsız edici bir biçimde gözlerine sokuyor?

Hepsini bir kenara bırakırsak, o kişiyi hatta tam günü ya da saati bilmenin, tedaviye, tıbba, bilime ve nihayet HIV pozitif kişiye zerre faydası yok. Bu soru aklınızın ucundan dahi geçiyorsa herkes için iyi bir şey yapın; sormaktan vazgeçin.

- Sevgilin/Eşin de HIV pozitif di mi?


Hayır arkadaşlar; değiller!

Bazılarınınki belki olabilir ama büyük çoğunluğunki değil. Öyle bir zorunluluk, öyle bir gereklilik yok. Biz işin doğrusunu kısa yoldan anlatalım ama siz bu cevaptan sonra bile bu soruyu sormakta ısrarcı olursanız, sohbet esnasında başınıza geleceklerden sorumlu olmayız.


Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan yazılarımızda ve araştırma sonuçlarıyla anlattığımız gibi vücutlarındaki virüs miktarı B (belirlenemeyen) seviyeye baskılanmış HIV pozitifler kondomsuz cinsel temaslarda bile virüsü eş/partnerlerine BU LAŞ TIR MAZ lar. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için B eşittir B sayfamızı ziyaret ederek ilgili araştırmaları okuyabilirsiniz.

İşin bilimsel boyutunu bir kenara bırakırsak, birine sevgilisi/eşiyle ilgili bu çeşit sorular sormak insani açıdan da hiç hoş değil. Herhangi bir diyalogda bulunmayan birisi yani üçüncü şahıslar hakkında, üstelik onların kişisel bilgileri, özel bilgileri hakkında sorular sormak gerçekten hoş değil. Size yapılsa hoşunuza gitmeyecek şeyleri siz de başkalarına yapmayın ve en önemlisi merakınızın saygınızı yenmesine izin vermeyin.

- Acı/ağrı çekiyor musun?

Yıl boyunca sık görülen soğuk algınlığı, grip veya mide rahatsızlıklarına yakalanmak kimse için eğlenceli değildir. Bu tip dönemlerde herkes yorgun, keyifsiz ve belki de biraz yalnız hissediyor olabilir.

Ancak kronik bir durumları olmasına rağmen, HIV pozitifler ne sandığınız gibi ağır hastalar ne de acı çekiyorlar. HIV ile yaşayan ama virüsü baskılayıp, bağışıklık sistemini tüm negatif bireylerinki gibi sağlıklı tutan HIV ilaçları (ART) kullanan bireyler ömürleri neyse onu yaşıyor ve yaşam kalitelerinden de bir şey kaybetmiyorlar.

Özetlersek; hayır. Genel olarak HIV'e bağlı, HIV'in özellikle sebep olduğu bir ağrı, acı, sızı içinde değiller.

- ‘Temiz’ misin?

Bu soru genelde HIV konusunda genel ortalamaya göre biraz daha fazla bilgi sahibi olanlardan geliyor. Sormaya çalıştıkları şey, vücuttaki HIV seviyesinin ‘belirlenemeyen’ olup olmadığı. Tamam soru iyi niyetli bir soru ama birine HIV durumuyla ilgili olarak "temiz" olup olmadığını sorduğunuzda HIV ile yaşamayı kirlilik olarak kabul ediyorsunuz demektir. Bu tip kısaltmalar konuşurken birkaç saniye tasarruf sağlar evet ama bazı HIV ile yaşayanlar için rahatsız edici olabilir.

Temiz" ve "kirli" gibi terimler çamaşırlar için kullanılır, insanların HIV durumunu tanımlamak için değil. Bunun yerine en son viral yük testini ne zaman yaptırdıklarını ve/ya da sonucun ‘belirlenemeyen’ olup olmadığını sormak daha zarif ve düşünceli bir davranış olacaktır.


- Ayy canıım benim, çok üzüldüm yaa?!

Evet, bu tam bir soru cümlesi değil ama bu #hivbilgisi yazısına dahil edilmesi şarttı. Arkadaşınızın HIV öyküsünü dinledikten sonra üzgünlük belirtmek destekleyici bir davranış gibi görünebilir ama pek çok HIV pozitif böyle düşünmediğini söylüyor. Çünkü üzgünlük genelde ortada yanlış bir şey olduğunda, o yanlışı yapan ya da yanlışa maruz kalan kişi için bildirilir. Sizin niyetiniz bu değilse de böyle anlaşılması mümkün.O yüzden, eğer niyetiniz destekleyici olmak, arkadaşınıza ihtiyaç halinde yanında olduğunuz mesajını aktarmaksa bunun çok daha doğru yolları var. Mesela şu nasıl; ''Benim yapabileceğim bir şey varsa daima yanında olduğumu bilmeni isterim, çünkü HIV sadece bir virüs ve bu virüs bizim arkadaşlığımızın belirleyicisi değil ve olmayacak!''.

www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu