HIV pozitif bir bireyle flört ya da ilişki

En son güncellendiği tarih: 30 May 2020

Kimi ilk buluşmalardan sonra “arkadaş kalalım” sözünün duyulmasının pek çok sebebi olabilir. Belki kimyalar uyuşmamıştır, belki ortak ilgi alanları yoktur ya da tanıştığınız kişinin size göre olmadığını düşünmenizi sağlayan diğer faktörler vardır. Evet hepsi mümkün. Ancak size göre olmadığını düşünmenizi sağlayan sebepler ne olursa olsun HIV bunlardan biri olmamalı


Çünkü HIV bir çiftin fizyolojik uyumunu biçimlendirecek bir konu değil. Bu tamamen ve sadece tıbbi bir süreç.


Ama ortada yanlış bilgiler varsa, bir ilişkinin diğer tüm unsurları beklentilere tastamam uygun olsa bile – ki bunlar cinsel çekim, benzer şeylerden hoşlanmak ya da farklılıklarınız birbirine benzemesi gibi durumlar olabilir - her ikiniz de olası HIV durumundan dolayı ilişkinin yürümemesine neden olabilirsiniz.


Ancak her halükarda HIV pozitif bir bireyle ilişkiye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: özenli davranarak birlikte mutlu bir ilişki için çalışmak ya da en azından HIV yüzünden ayrılmaya kalkmamak!

Peki bu hataya düşmemek için nelere dikkat etmek gerekir;

Eğer aklınızda bir soru varsa, sormaktan korkmayın!


Aklınızdaki bir soru işaretinin, partnerinizin kalbini kırabileceği konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. ENDİŞELENMEYİN!

HIV ile yaşayan bireyler, olası endişe ya da kaygılarınızı, bir HIV pozitif bireyle ilk defa çıkıyor olmanızdan dolayı anlayışla karşılamaya daha yatkın olacaklardır. Bu yüzden şüpheye düştüğünüzde, olabildiğince çok soru sorun. O doğru #hivbilgisi edinme çabalarınızdan mutluluk duyacaktır. Hatta tüm endişelerinizi gidermek için elinden geleni yapacaktır.


İşin aslı; vesveseler ve kuruntular onu daha çok üzecek şeylerdir. Yani; SUSMAYIN, KONUŞUN! Bu konu hakkındaki ''HIV ile yaşayan bir bireyle nasıl konuşmalı, nasıl konuşmamalı?'' başlıklı #hivbilgisi yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Gizliliğe saygı duyun!


Eğer o size güvenip ve önemseyip, HIV durumunu rahatlıkla söyleyebiliyorsa, siz de onun durumuna saygı duyup, onun hakkındaki tüm özel bilgileri kendinize saklamalısınız.


Arkadaşlarınıza onun sizi ne kadar güldürdüğünü ya da birlikte ne kadar da keyifli zaman geçirdiğiniz falan anlatın. Onun HIV statüsünü başkalarıyla öyle çay muhabbetinde konuşulacak bir konuymuş gibi görmeyin.


Muhtemelen siz de pek çok insan gibi dedikodu yapmayı sevdiğiniz için, onun bu gizli durumu hakkında konuşmak isteyeceksiniz. Ancak siz onun yerinde olsaydınız, hele de birbirinizi tanıma aşamasındayken ya da daha ileri bir evrede, sizin için çok kişisel olan bir meseleyi, onun kendi arkadaşlarıyla paylaşmasını nasıl karşılardınız?

Evet, bizce de çok kızgın olunmalı!

Korkan tek kişinin kendiniz olduğunu düşünmeyin. Sizinle mevcut durumu hakkında bu kadar açık ve dürüst oldu diye, HIV pozitif bir birey olarak her önüne gelenle çıkma, ilişki kurma konusunda rahat davrandığını sanmayın. Onun da sizin kadar korkuları ve endişeleri var. Siz cinsellikle ya da sosyal bir konuda ya da herhangi bir konuda rahatsınız diye onun da çok rahat olduğunu sanmayın.

Başkalarının ne düşüneceği konusunda endişe etmeyin.

Size çok iyi bir haberimiz var; HIV’ın dedikoduyla bulaşması ihtimali yüzde sıfır! Yani, insanların sırf partneriniz öyle diye sizin de HIV pozitif olduğunu düşünüp düşünmeyeceğinden endişe etmeyin. Aksine, onun sizin yüzünüzü güldüren insan olup olmayacağından, sizin hoşlandığınız şeylerden hoşlanıp hoşlanmayacağından ya da cinsel uyum gibi her ilişki için temel olan şeylere dair düşünceler içinde olun. Her ne yaparsanız yapın ya da kiminle çıkarsanız çıkın, etrafınızda her zaman sizin hakkınızda olumsuz şeyler söyleyen insanlar olacaktır. İşte tam da bu yüzden yapılacak en iyi şey; mutlu olmak ve onların ne düşündüğünü umursamamak. Kıskandırın onları!

Çekinmeyin!

Her ikiniz de, duygularınız konusunda dürüst olduğunuz sürece, ne o sizi bırakıp gidecek ne de siz HIV pozitif olacaksınız. Eğlenmenize bakın, onunla vakit geçirin ve mükemmel bir ilişki yaşama olasılığınız konusunda kendinize sınırlar koymayın. Birinden hoşlanmaktan, aşktan bahsediyoruz; HIV de neymiş!

www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey #hivindogrusuwww.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.