Ücretsiz, anonim HIV testleri hakkında güncelleme notu

En son güncellendiği tarih: Oca 22

Yayın tarihi: 21 Haziran 2020 Güncelleme (4): 20 Ocak 2021 Ülke genelinde çok önemli bir ihtiyaç olan anonim (kimlik bilgisi paylaşmadan) ve ücretsiz HIV testi yaptırma olanakları uzun yıllardır, olağan koşullarda bile sıkıntılı bir konu olarak biliniyor.

Neredeyse hiç seçeneğin olmadığı uzun bir dönemin ardından, tüm sivil toplum kuruluşlarının çabaları, yerel yönetimlerin pozitif yaklaşımı ve özellikle Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın ciddi destek ve işbirliğiyle -şimdilik- *birkaç şehirdeki anonim test merkezlerinde (**GDTM) bu önemli hizmet başlamış ve yoğun talep görmüştü. *İletişim bilgilerini içeren tam listeyi aşağıda bulabilirsiniz **Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezi Ancak hayatlarımıza girişiyle birlikte her şeyi derinden etkileyen ve alışkın olduğumuz gündelik düzeni tamamen değiştiren Koronavirüs, GDTM’leri de etkilediği için hizmetler uzun bir süre için durmuş ve tüm enfeksiyon servislerindeki koronavirüs yoğunluğuna bağlı olarak, ülke genelinde HIV testi yaptırmak zorlaşmıştı Türkiye’nin en çok başvurulan #hivbilgisi kaynağı olarak #onlinehivdanismanligi servisimize gelen -abartısız- binlerce soruya bağlı olarak test merkezlerinin süreçlerini yakından takip ettik, ve bu bir kaç aylık aranın ardından planlanan ‘normalleşme süreci’ kapsamında hangisinin, ne zaman ve ne şartlarda yeniden hizmete döneceğine ilişkin bir güncelleme notu hazırladık. Kırmızı Kurdele İstanbul www.ucretsizhivtesti.com projesi® İhtiyacın büyüklüğü ve seçeneklerin azlığına bağlı olarak geliştirilen bir Kırmızı Kurdele İstanbul projesi olan ‘Ücretsiz HIV Testi’ projesi, uygulanmaya başlandığı ilk günden bu yana, talebin yoğunluğu ve maddi olanakların kısıtlılığına bağlı olarak, kapasitesinin bir kaç katını karşılamaya çalıştı. Her ne kadar elimizden geleni yapsak ve olanakları zorlasak da itiraf etmeliyiz ki, proje kapasitesinin on katından fazla talebi karşılamakta çok zorlandık.

Türkiye’de hiç kimsenin HIV hakkında konuşmak/katkı sunmak istememesinin doğal bir sonucu olarak, bu tip taleplerin tamamını karşılamaya yetecek bağımsız bağışlar alamadığımızı da bir başka itiraf olarak ekleyelim. Fakat bunları mazeret olarak sunmuyor, bütün bu olumsuzluklara rağmen ‘Ücretsiz HIV Testi’ projemizi yeniden şekillendirmek ve geliştirmek için yaptğımız çalışmaların bir sonucu olarak www.ucretsizhivtesti.com 'un önümüzdeki günlerde yeni ve daha güçlü bir modelle hizmete başlayacağını müjdelemek istiyoruz.

İstanbul, Şişli Belediyesi Boysan Yakar GDTM Merkez sorumlusu ile yaptığımız görüşmede, hizmetlerin 13 Temmuz itibarı ile yeniden başladığı bilgisi aktarıldı. Adres: Cumhuriyet Mh. Abide-i Hürriyet Cad. Mezarlık Çıkmazı Sok. No:2, İstanbul Telefon: 0212 708 88 88

İstanbul, Beşiktaş Belediyesi GDTM Ücretsiz ve anonim HIV testi hizmetleri 1 Haziran itibarı ile başlamış. 10:00 - 15:00 saatlerinde hizmet veriyor (12:30 - 13:00 arası öğle tatili) Aynı anda (farklı odalarda) 2 kişi kabul ediliyor. Daha fazla başvuru varsa bina dışında açık bekleme alanına alınıyor. Hizmet verilen fiziki alan dar ve koronavirüs bulaş riski nedeniyle danışmanlık verilmemeye çalışılıyor.

Adres: Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi, Cihannuma Mah.

Bostancı Veli Sok. No: 5/A, Beşiktaş/İstanbul Telefon: 0212 258 24 16