Türkiye'de HIV aktivisti olmakTürkiye gibi toplumsal kabullerin hayli belirleyici olduğu bir ülkede cinsellik temasını da kapsayan HIV gibi ‘marjinal’ konularda çalışan bir aktivist olmak çoğu zaman büyük zorluklar içeriyor. Önyargılara doğal olarak maruz kalmak, HIV aktivizmine ayırdığınız zaman dışında da sürekli şüpheyle bakılan, mercek altına alınan biri olmak bu zorlukların en başta gelenlerinden.

Her biri, hayatın farklı alanlarından gelen mücadele ve sorun çözmeye odaklı bireyler olan bizler ise, aktivizm olgusunu Kırmızı Kurdele İstanbul'un tüm stratejik planlarının temeline tam da bu yüzden koyduk ve sadece HIV pozitif bireylerin değil, HIV hakkında konuşmak, çalışmak isteyen herkesin hayatını biraz daha kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Bu bireylerden biri olan genel sekreterimiz Kağan Çavuşoğlu'nun Görünüm Dergisi Aralık sayısında yer bulan kısa fakat önemli söyleşini de aynı amaçla paylaşıyor ve Türkiye'de HIV aktivisti olmaya dair az da olsa fikir vermesini umuyoruz. İyi okumalar. Görünüm: Türkiye'de HIV aktivisti olmak sizin için ne ifade ediyor?

K.Ç.: HIV/AIDS konusu Türkiye'de hala bir tabu olarak görülüyor. İnsanlar bu konu hakkında konuşmaktan ve bilgi paylaşmaktan kaçıyor ve hatta korkuyorlar. Alanda yaptığım çalışmalarda bile, bazen HIV pozitif bireylerin dahi bu konuyu kendi aralarında özgürce ve birbirlerine destek olabilemek adına konuşmaktan çekindiklerini gözlemliyorum. Ancak unutulmamalıdır ki, bir konuyu ne kadar çok gündeme getirip ne kadar çok farkındalığımızı arttırırsak, o derecede önlemlerimzi alarak geleceğe odaklanabiliriz. Bu yüzden HIV / AIDS alanında çalışmayı çok önemsiyorum. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 2016 verileri de bu alanda çalışmanın önemini ve gerekliliğini bir kez daha bana göstermiş oldu.

Görünüm: HIV aktivisti olmanın en zorlu yanları neler?

K.Ç.: Yaklaşık 3 yıldır alanda çalışmalar yapmaktayım. Önce de belirttiğim gibi HIV, Türkiye'de hala bir tabu; konuşulması dahi istenmiyor. Dolayısıyla girdiğiniz diyaloglardan aktivizm çalışmalarına kadar her alanda ön yargılarla mücadele etmek durumundasın! HIV ile AIDS'in birbirine karıştırılıyor olması, bundan 30 yıl önce yayılan hatalı bilgilere, insanların bu konudaki sert önyargıları da eklenince, çoğu zaman kurduğunuz iletişimlere en temel konuları anlatarak başlamak zorunda kalıyorsunuz. Türkiye'de konu ile ilgili resmi makamlar tarafından yürütülen bir bilinçlendirme çalışması olmaması ve tüm yükün sivil toplum kuruluşlarında olması da ayrı bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor.

Aktivist Silvia Petretti'den ilham verici bir öykü; HIV ile 19 yıl


Kırmızı Kurdele İstanbul #hivbilgisi blogunda


Görünüm: Sizce Türkiye’de HIV alanında atılması gereken en önemli adımlar ne olmalı?

K.Ç.: Türkiye'de test yaptırmadığı için henüz tanı almamış olan bir grup insan olduğunu düşünüyorum. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Türkiye'de tıbbi süreçlerin sadece şikayete istinaden başlaması, yani sizin bir şikayetiniz varsa ve doktora başvuruyorsanız ancak bazı hastalıklar teşhis edilebiliyor. Dolayısıyla eğer bir şikayetiniz yoksa ve HIV testi yapılmamışsa, mevcut statünüz hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Genel Sekreter'liğini yapmakta olduğum ve bu alanda çalışan Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği olarak biz anonim test merkezlerinin açılmasını ve kimlik bilgilerinin kaydedilmeden mümkün olduğunca çok bireyin HIV testi yaptırabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Anonim test merkezlerinin açılması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Görünüm: Bu alanda çalışan bir aktivist olarak sivil toplum ve kamu arasındaki işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

K.Ç.: Kamunun HIV olgusuna yaklaşımı "temel tedavi araçlarını temin edelim ve bu konuda hiç konuşmayalım" şeklinde... En son, her beş yılda bir Ulusal AIDS Komisyonu tarafından düzenlenen strateji çalıştayına Kırmızı Kurdele İstanbul olarak biz de katılım gösterdik. En yoğun iletişim ve etkileşimde olduğumuz kamu kurumları, alanda hizmet veren hekimlerin çalıştıkları hastane ve klinikler. Bunun dışında kamunun, açık bir şekilde sivil toplum ile ortak yürüttüğü bir çalışma ve destekten söz edemem ne yazık ki. Umarım birgün HIV konusunu tabu olmaktan çıkıp, toplumun herkesiminde konuşulur hale gelir. Ve hatta Kamu, sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak etkin projelere imza atar...

Kaydet

#hivbelirtileri #hivtedavisi #hivtesti #elisatesti #hiv #aids

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.