top of page

HIV testi yaptırmak için 6 harika sebep 

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul #onlinehivdanismanligi ekibi

Güncelleme tarihi: Haziran, 2022 Yayın tarihi: Şubat, 2021


(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Alıntılarınızda www.kirmizikurdele.org'yi kaynak göstermenizi ve @redribbontr'yi etiketlemenizi rica ediyoruz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.

 

#HIVtesti yaptırmak büyük çoğunluk daima korkutucu bir fikirdir. Çünkü test yaptırma fikrinin arkasında genellikle bazı korkular olur. Diyelim ki her şeye rağmen bu korkuları aşıp test yaptırmaya karar verdik, bu kez de testi yapacak kişi/kuruma güven duymak konusunda tereddütler oluşabilir; acaba bilgilerim güvende olacak mı, pozitif çıkarsam ne olur, negatif sonuç alırsam bu sonuç ne kadar güvenilirdir vs. vs.

Bir diğer gerçek ise şudur; HIV negatifseniz bu değeri ömür boyu korumak istersiniz ve yaptırdığınız her test bu isteğe hizmet eden bir araçtır. Söylenmesi gereken en önemli şey ise şudur; şu ya da bu sebeple (ki sebep hiç fark etmez) HIV ile enfekte olduysanız, HIV taşıdığınızı bilmek, bilmemekten kesinlikle çok daha iyidir. Çünkü gerekli bilgi, bakım ve tedaviye erişmek yani alıştığınız, kendi olağanınız olan yaşantınızı sürdürmek ancak güncel HIV durumunuzu bilmek ve durumun gereklerini yerine getirmekle mümkün olabilir.

Türkiye'nin güvenilir #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı Kırmızı Kurdele İstanbul olarak bu #hivbilgisi yazısında, test yaptırmaktan çekinen ve kendisine durmadan ‘Neden HIV testi yaptırayım ki’?' diye soranlar için altı harika sebep sıraladık. Eminiz bu sebeplerden en az biri sizi HIV testi yaptırmaya ikna edecek. Sizi test yaptırmaya ikna ettikten sonra yapmanız gereken şey ise çok basit; www.ucretsizhivtesti.com ya da hivharitasi.online sitelerinden birini ziyaret etmek! Gerisi seçtiğiniz test noktasını gidip test yaptırmaya yani adım atmaya kalıyor. İşte HIV testi yaptırmak için 6 harika sebep; -ÇÜNKÜ;

yeni biriyle tanıştınız ve hem onu hem kendinizi korumak için HIV statünüzü bilmek harika bir fikir! Yeni biriyle tanışmak ya da yepyeni bir ilişkiye başlamak ne güzel. Mutluluklar dileriz. Bu yeni ilişkiye HIV statünüzü bilerek başlamak ise bundan da güzel! Emin olmak varken endişeler içinde yaşamayı, güvenle yaşamak ve eğlenmek varken, gereksiz riskler almayı neden isteyesiniz ki?


-ÇÜNKÜ;

kankanız şüpheli temasları olmasına rağmen HIV testi yaptırmaktan korkuyor ama ne mutlu ona ki sizin gibi bir arkadaşı var. Çünkü onu cesaretlendirmek için teste birlikte gitmeyi önereceksiniz. İşte gerçek arkadaşlık!


Aslında bunun kimin fikri olduğunun da pek bir önemi yok. Önemli olan tüm sorun ya da belirsizliklerde olduğu gibi gerçek bir arkadaş olduğunuzu göstermek. Gidin birlikte test yaptırın ve arkadaşa destek olmak neymiş, nasıl bir şeymiş eşe dosta gösterin!

-ÇÜNKÜ;

son HIV testinizin üzerinden altı aydan fazla zaman geçti ve bu arada tamamen güvenli olup olmadığı konusunda nedense pek emin olamadığınız bir-iki deneyiminiz oldu.


Eğer öyleyse yeni bir HIV testi yaptırmanın tam sırası. Çünkü yeni bir test yaptırmadığınız sürece endişeleriniz çığ gibi büyümeye devam edecekler.


-ÇÜNKÜ;


HIV pozitifsiniz ve güncel HIV durumlarını öğrenmeleri konusunda arkadaşlarınızı teşvik etmek, onları teste yönlendirmek daima çok iyi bir fikir.


Orada öylece oturup arkadaşlarınızın sizin hatalarınızdan ders almasını beklemeyin. Kendi HIV durumunuz ve tedavinizle ilgili sorumlulukları aldıktan sonra (onlar da aynı sıkıntıları çekmesinler diye düşünen bir birey olarak) arkadaşlarınıza karşı da sorumluluklarınız olabilir. Onları test konusunda cesaretlendirmek ve harekete geçmelerini sağlamak sizce de çok iyi bir arkadaşlık örneği değil mi? -ÇÜNKÜ;

ilgili tüm ortamlarda büyük bir rahatlıkla HIV negatif olduğunuzu söylüyorsunuz ama son testin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve bu yüzden içinizde bir yerlerde çok da rahat değilsiniz!

Öyleyse testi güncelleyin ve HIV statünüz hakkında aynı rahatlıkla konuşmaya devam edin.

-ÇÜNKÜ;

birlikte olduğun o harika insan HIV pozitif ve aldığınız tüm tedbirleri taçlandırmak için belirli aralıklarla birlikte hastaneye gidip test yaptırmak bir o kadar da romantik!

Her şey yolunda, ilaçlar düzenli alınıyor. CD4 ve viral yük seviyeleri normal. O gereksiz korkuları, endişeleri ve önyargıları aşalı çok oluyor, çünkü doğru bilginin nerede olduğunu biliyor ve Türkiye'nin en çok başvurulan #hivbilgisi sağlayıcısı Kırmızı Kurdele İstanbul'un düzenli yayınlarını takip ediyorsunuz.

İşte bu yüzden belirli aralıklarla test yaptırmak ve hem partnerinizin tedavi süreci hem de yeni korunma pratikleri hakkında bir uzmanla konuşmak harika bir fikir! YAZIYI OKUDUNUZ, İKNA OLDUNUZ VE TEST YAPTIRMAK İSTİYORSUNUZ. PEKİ NEREDE TEST YAPTIRABİLİRSİNİZ?


www.ucretsizhivtesti.com ve hivharitasi.online sitelerini ziyaret edin! www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu(Görsel: metrocharity.org.uk)


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page