top of page

Avrupa Parlamentosu Kırmızı Kurdele İstanbul'u ağırlıyor! I We will be at European Parliament!

Güncelleme tarihi: 11 Kas 2022

We are proud to share this brand-new news with you!

Red Ribbon Istanbul, recognized with its works in international public opinion in less than three years, has been invited to a 4-day-long event at the European Parliament to talk about the up-to-date HIV agenda of Turkey.


We will also give a speech on HIV facts of Turkey and our works in line with those facts during the event where eleven leading NGOs of Turkey working in different fields.
We are proud to share the news to emphasize the success we have achieved in a short time around our organization’s visions “being Turkey’s most trusted civil society organization working in the HIV field, with international recognition and representation” and “making Turkey an important player of international HIV agenda”.


You can have further information about the event, that will take place in 7-10 January Belgium, from the website facesofturkey.eu and follow our social media accounts for details from the event!


------------------

Kırmızı Kurdele İstanbul Avrupa Parlamento'sunda!


Bu sevinç ve gururu sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Üç yıldan kısa sürede yaptığı çalışmalarla adını Uluslararası kamuoyunda da duyuran Kırmızı Kurdele İstanbul, Türkiye'nin HIV gündemini aktarmak üzere Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenecek dört günlük bir etkinliğe davet edildi.


Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve başarı hikayeleriyle isimlerinden söz ettiren 11 STK'nın davet edildiği 'Türkiye'nin Yüzleri' isimli etkinlik kapsamında, bir de kısa konuşma yaparak Türkiye'nin HIV gerçeğini ve bu doğrultudaki çalışmalarımızı anlatacağız.


Önceliklerinden ve hedeflerinden birisi Türkiye'nin HIV gündemini uluslararası gündemin bir parçası yapmak olan bir kurum olarak, kısa sürede yakaladığımız bu başarıyı sizlerle paylaşmaktan ötürü gururluyuz.


7 Ocak - 11 Ocak tarihleri arasında Brüksel'de gerçekleşecek etkinliğin detaylarını

facesofturkey.eu/tr adresinden öğrebilir, etkinlikten paylaşımlar için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page