HIV pozitif bireylere her zaman sormak istediğiniz 10 soru

En son güncellendiği tarih: 23 May 2019


HIV söz konusu olduğunda, en önyargılı, konuya en uzak olanların bile merak ettikleri, için için sormak istedikleri sorular vardır.


Bu soruların neredeyse tamamı iki basit gerçeği işaret eder; toplumun genel #hivbilgisi düzeyinin hala çok düşük olduğunu ve aslında uygun ortam yaratıldığında hiç kimsenin HIV konuşmaktan çekinmediğini.

İşte tam da bu noktadan hareketle ve HIV hakkında her şey sloganıyla düzenli ve güvenilir #hivbilgisi sağlayan Kırmızı Kurdele İstanbul olarak, yıllardır tanıdığımız ve her türlü şeyi konuştuğumuz bazı danışanlarımızla kafa kafaya verip HIV pozitiflere her zaman sorulanlar arasından 10 soruyu seçtik ve ortak cevaplar vermelerini istedik. Doğrusu cevapları ortak bir dile dönüştürmek yerine, özellikle bazı cevapları olduğu gibi aktarıp hep birlikte kahkahalarla gülmek isterdik fakat bazı cevaplar gerçekten buraya aktarılacak gibi değiller. O yüzden tatmin edici bir başlangıç olarak bu yanıtları paylaşıyor ve eğer sizin de HIV pozitif bireylere sormak istediğiniz sorular varsa ve yanıt bulmak istiyorsanız #onlinehivdanismanligi bölümünden bize ulaştırabileceğinizi tekrar hatırlatıyoruz. İyi okumalar.

Kimin bulaştırdığını biliyor musun? Bilmiyorum.

Şu ana kadar konuştuğum çoğu HIV pozitif birey de onlara kimin bulaştırdığını bilmiyor.

Pek az insan kasıtlı olarak HIV bulaştırmayı düşünür. Bu sadece çılgınlık olmakla kalmayıp aynı zamanda suçtur. Bunu bir kenara bırakırsak, çoğu kişi sevişiyor, eğleniyor ve her şeyin yolunda olduğunu düşünüyor.

Başta bahsettiğim durum ise genellikle tanı alınmasını takiben oluşabilen bir ruh hali. Yani kızgınlıkla söylenen bir cümleden fazlası değil. HIV pozitif bireylerin eğlence ortamında başkalarını enfekte ettikleri çirkin bir efsane, insanları korkutarak yönlendirmek isteyen, gerçekçi olmayan, seks karşıtı, HIVfobik insanların kustuğu bir yalan. Tüm bilimsel çalışmalara göre, birisine HIV bulaştırma ihtimalinizin en yüksek olduğu dönem HIV taşıyıcısı olduğunuzu bilmediğiniz dönemdir. Tanı aldığım günden beri yüzlerce kez tekrarladığım gibi; test yaptırın. Çünkü bilmenin başka yolu yok!


(HIV testleri hakkında bilgi almak ve test yönlendirmesi için HIV hakkında her şey bölümümüzün HIV testleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.)


Kondom kullanıyor musun?

Herkes bunu sadece bana ve bu kadar hevesle sormak istediğine göre herhalde kimse kullanmıyor! Elbette bu da bir tercih ancak, aynı tercih hakkının HIV pozitif bireyler için de geçerli olmadığını düşünmek ağır bir ayrımcılık. Ayrımcılık çünkü, korunmak iki kişilik bir karar ve sizin kondom kullanmayı önermediğiniz ya da size sorulduğunda hayır dediğiniz bir ilişkiden sonra diğer kişiyi kondom kullanmamakla suçlamak pek de insaflı bir şey değil. Üstelik virüsü Belirlenemeyen düzeyde olan HIV pozitif bireylerin bulaştırıcı olmadığını ispatlayan çok önemli bilimsel çalışmalar var.


Ben korunmuyorum diyene pek rastlamadım. Çünkü HIV pozitif bireyler konunun sadece HIV değil, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar olduğunu iyi bilirler ve HIV’e göre çok daha kolay bulaşan bu enfeksiyonlardan uzak durmak için korunurlar. Günün birinde bu ayrımcı soruya maruz kalan biri olmak istemiyorsanız, yapmanız gereken şey ise çok basit; korunmayı ilk öneren daima siz olun.

Cevabın bu kadar basit olduğu bir soruyu, neden karmaşık bir problem haline getiresiniz ki? Pozitif olduktan sonra seks hayatınız nasıl değişti? Pek çok kişi aksini düşünüyorsa da tanı aldıktan sonra daha çok ve daha iyi seks yapıyorum. Vücudumu ve sekse bakışımı yeniden değerlendirmek zorunda kaldım ve bu sayede daha önce hiç denemediğim fetişleri ve ilgi alanlarını keşfetmeye başladım. Tanı sonrası bir dönem karamsar olduğum doğru ama sonrasında her şey eskiden olduğundan daha da renkli hale geldi. Kendimle barıştım ve bu acayip iyi geldi. Herkese tavsiye ederim!


Durumunuz yüzünden sizi şimdiye kadar hiç kimse reddetti mi? Bu soruyu böyle yanıtlamak istemezdim ama evet. Hem de defalarca. Özellikle acı veren bir olayı hatırlıyorum. Çok yakın bir arkadaşımla yemek yerken birden ağlamaya başladım; çünkü aynı hafta içinde HIV durumum yüzünden iki yakın arkadaşım benden uzaklaşmıştı. Birkaç dakika ağlamama izin verdi, sonra “HIV kanında olan bir şey. Hepsi bu kadar. Kandaki bir şey yüzünden senin gerçekte kim olduğunu göremiyorlarsa, onlar sıkıcı, eğitimsiz ve seni hak etmeyenlerdir” dedi. Haklıydı. O andan sonra benzeri olaylara üzülmemeye karar verdim.

Pozitif teşhisi konulduğu zaman kaç yaşındaydın?

21 yaşındaydım. Birkaç gün yemek yemedim. Arkadaşların kanepelerinde uyudum ve ödev yapmak yerine film izledim. Aslında çocuksu davranışlar. Ama her nasılsa üniversite derslerine devam ettim. Gündüzleri uyuyup, geceleri sokaklarda uzun uzun yürüdüm. Kendimi bir tür melankoliye teslim ettim ama pişman değilim, çünkü hayatımın en iyi dönemi pozitif olduktan sonra başladı. Belirlenemeyenviral yük seviyesi tam olarak ne anlama geliyor?


Belirlenemeyen, ilaçlarını özenle ve düzenli kullanan ve tedavi başarısı sağlamış bir HIV pozitif bireyi tanımlamak için kullanılan bir terim. Yani vücutlarındaki viral yük/virüs yükü standart bir HIV ölçümü testinde belirlenemeyen bir noktaya gelene dek virüsü baskılarlar. Virüs vücudunuzda çok düşük düzeyde olduğundan, başkasına bulaştırmak da oldukça zordur.


Aslında “zor” yetersiz kalan bir ifade. PARTNER çalışması 767 sero - different (bir pozitif, bir negatif) çifti yıllar boyunca gözlemledi. 2014’de sonuçlar gösterdi ki Belirlenemeyen düzeyde viral yüke sahip bir HIV-pozitif bireyden HIV-negatif bireye HIV bulaşması olasılığı SIFIR! Yani belirlenemeyen olmak demek, HIV bulaştırma ihtimalinizin çok düşük ile asla arasında olması demek. Bu bilimsel olarak mümkün olan her şeyi yaptığınız ve bu süreçte partnerlerinizi de koruduğunuz anlamına geliyor. İlaçların herhangi bir yan etkisi oldu mu? Bu kişiden kişiye, bünyeden bünyeye göre değişir. Fakat günümüzdeki yan etkiler geçmişte olduğundan daha hafif.. Her yıl yeni HIV ilaçları ortaya çıkıyor ve her bir yeni ilaç daha az yan etki ve yüksek başarı sağlıyor. İlk ilaç günümün uykusunda, çok canlı düşler ve kabuslar gördüm, bir iki hafta boyunca midem rahatsız oldu, boynumda ve omuzlarımda garip yağ bezeleri belirdi. Bir yıl içinde ilaçlarımı değiştirdim ve yan etkiler gitti. Seçenekler var. Eğer kötü yan etkiler varsa, doktorla konuşup ve farklı bir ilaç tedavisi yoluna gidilebilir.

(HIV tedavisi ve yan etkileri hakkında daha fazla için HIV hakkında her şey bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.) HIV tanısı aldıktan sonra biriyle olmak neye benziyor? Başlarda ben de bunun büyük bir problem olacağını düşündüm ama üstesinden gelmem çok da zor olmadı. Tedavimin gerektirdiği şeyleri yerine getirdiğim için eskiden nasılsam şimdi de öyle davranıyorum. HIV damgalamasına, ayrımcılığa karşı nasıl bir tepki gösteriyorsunuz?

Aslında bu konudan çok sıkıldım ama her seferinde ilk tepkim anlık otomatik bir kapanma oluyor. Fakat o kadar. Çünkü akıl dışı. Gerçekçi değil. 2019 yılında hala HIV’den korkarak yhaşayan biri ile ilgilenmem.

HIV’in nasıl engellenebildiğini öğrenin bir zahmet. Kondom kullanın. Kendinizi eğitin ve nasıl tedavi edildiğini öğrenin. HIV’i önlemek için gerekli önlemleri almalısınız. Bununla birlikte, hayatınızı korkuyla yaşamak ya da yalnızca HIV pozitif oldukları için insanlarla seks yapmaktan kaçınmanız ahmakça. Ama ahmaklıkta ısrar etmek istiyorsanız da siz bilirsiniz. Gölge etmeyin yeter. Yeni pozitif test sonucu alan birine ne söylemek isterdiniz?

Hoş geldin! İstemediğin bir kulübe yanlışlıkla katıldın, ancak üyeler tarihe karışmış en harika zihinlerden bazılarını içerdiğinden, iyi bir topluluk içindesin. Virüs, şimdiye kadar pek çok önemli insanı aramızdan aldı. O insanlar her gün ilaçlarınızı alabilmeniz ve uzun bir hayat yaşayabilmeniz için çok uğraştılar. Bizim üyeliğe giriş bedellerimizi yaşayan ve ölen o kişiler ödedi. Onlar kavga ettiler, protesto ettiler, toplandılar ve organize oldular. Böylelikle siz de birbirinize sarılıp hayatınızın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Her zaman fedakarlıklarına ve özverilerine saygı gösterin.


Şu anda biraz endişelisin ama bil; seviliyorsun. Aşkı da bulacaksın. HIV durumunuzu umursamayan biri mutlaka olacak. Kendini kötü hissettiğinde ise seninle aynı yollardan geçmiş bir çok insanın, doktorun, aktivistin karşılıksız desteğini bulacaksın.


Dert etmeye değmez yani. Hayatına kaldığın yerden devam et!


www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.