top of page

HIV pozitif bireylere her zaman sormak istediğiniz 10 soru

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2022

HIV söz konusu olduğunda, en ön yargılı, konuya en uzak olanların bile merak ettikleri, için için sormak istedikleri sorular vardır.


Bu soruların neredeyse tamamı iki basit gerçeği işaret eder; toplumun genel #hivbilgisi düzeyinin hala çok düşük olduğunu ve aslında uygun ortam yaratıldığında hiç kimsenin HIV konuşmaktan çekinmediğini...

 

Yayın tarihi: Temmuz 2019,

Güncelleme tarihi; Mart 2022, Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul #onlinehivdanismanligi Servisi Danışman Ekibi

 

İşte tam da bu noktadan hareketle ve HIV hakkında her şey sloganıyla düzenli ve güvenilir #hivbilgisi sağlayan Kırmızı Kurdele İstanbul olarak, yıllardır tanıdığımız ve her türlü şeyi konuştuğumuz bazı danışanlarımızla kafa kafaya verip HIV pozitiflere her zaman sorulanlar arasından 10 soruyu seçtik ve ortak cevaplar vermelerini istedik. Doğrusu cevapları ortak bir dile dönüştürmek yerine, özellikle bazı cevapları olduğu gibi aktarıp hep birlikte kahkahalarla gülmek isterdik fakat bazı cevaplar gerçekten buraya aktarılacak gibi değiller:) O yüzden tatmin edici bir başlangıç olarak bu yanıtları paylaşıyor ve eğer sizin de HIV pozitif bireylere sormak istediğiniz sorular varsa ve yanıt bulmak istiyorsanız #onlinehivdanismanligi bölümünden bize ulaştırabileceğinizi tekrar hatırlatıyoruz. İyi okumalar.

 

--- Kimin bulaştırdığını biliyor musun? --- Bilmiyorum. Bilince neyin farklı olacağını düşünüyorsun?

Şu ana kadar konuştuğum çoğu HIV pozitif birey de onlara kimin bulaştırdığını bilmiyor.

Pek az insan kasıtlı olarak HIV bulaştırmayı düşünür. Bu sadece çılgınlık olmakla kalmayıp aynı zamanda suçtur. Bunu bir kenara bırakırsak, çoğu kişi sevişiyor, eğleniyor ve her şeyin yolunda olduğunu düşünüyor.

Başta bahsettiğim durum ise genellikle tanı alınmasını takiben oluşabilen bir ruh hali. Yani kızgınlıkla söylenen bir cümleden fazlası değil. HIV pozitif bireylerin eğlence ortamında başkalarını enfekte ettikleri çirkin bir efsane, insanları korkutarak yönlendirmek isteyen, gerçekçi olmayan, ahlakçı, herkesin kendi istedikleri gibi yaşamasını isteyen sevgisiz insanların kustuğu bir yalan. Tüm bilimsel çalışmalara göre, birisine HIV bulaştırma ihtimalinizin en yüksek olduğu dönem HIV taşıyıcısı olduğunuzu bilmediğiniz dönemdir. Tanı aldığım günden beri yüzlerce kez tekrarladığım gibi; test yaptırın. Çünkü bilmenin başka yolu yok!


(HIV testleri hakkında bilgi almak ve test yönlendirmesi için HIV hakkında her şey bölümümüzün HIV testleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.)


--- Kondom kullanıyor musun? ---

Sen kullanmıyor musun? Herkes bunu sadece bana/bize ve bu kadar hevesle sorduğuna göre herhalde kimse kullanmıyor! Elbette bu da bir tercih ancak, aynı tercih hakkının HIV pozitif bireyler için de geçerli olmadığını düşünmek ağır bir ayrımcılık. Ayrımcılık çünkü, korunmak iki kişilik bir karar ve sizin kondom kullanmayı önermediğiniz ya da size sorulduğunda hayır dediğiniz bir ilişkiden sonra diğer kişiyi kondom kullanmamakla suçlamak pek de insaflı bir şey değil. Üstelik düzenli HIV ilaç tedavisi sayesinde B (Belirlenemeyen) seviyede olan HIV pozitif bireylerin kondomsuz ilişkilerde bile virüs bulaştırmadıklarını ispatlayan çok önemli bilimsel çalışmalar var. Yani Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan!


HIV pozitif bireylerin büyük çoğunluğu tedavilerini ciddiye alırlar ve konunun sadece HIV değil, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar olduğunu iyi bilirler ve HIV’e göre çok daha kolay bulaşan bu enfeksiyonlardan uzak durmak için korunmayı tercih ederler. Bununla beraber düzenli ve tek eşli bir ilişki içinde olan HIV pozitiflerin, eşleriyle birlikte karar vererek kondomsuz ve çok sağlıklı bir cinsel hayat sürdürdüklerini de bilyoruz. Günün birinde bu ayrımcı soruya maruz kalan biri olmak istemiyorsanız, yapmanız gereken şey ise çok basit; korunmayı ilk öneren daima siz olun.

Cevabın bu kadar basit olduğu bir soruyu, neden karmaşık bir problem haline getiresiniz ki? İstanbul halkıyla HIV hakkında ve Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan bilgisinin HIV'e bakış açısını nasıl değiştirdiğine dair videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.


--- HIV tanısı aldıktan sonra seks hayatın nasıl? --- Pek çok kişi aksini düşünüyorsa da tanı aldıktan sonra daha çok ve daha iyi seks yapıyorum. Vücudumu ve sekse bakışımı yeniden değerlendirmek zorunda kaldım ve bu sayede daha önce deneyeme cesaret edemediğim şeyleri denedim ve cinsellikte yeni ilgi alanlarını keşfetmeye başladım. Tanı sonrası bir dönem karamsar olduğum doğru ama sonrasında her şey eskiden olduğundan daha da renkli hale geldi. Kendimle barıştım ve bu acayip iyi geldi.

Herkese tavsiye ederim!


---HIV yüzünden reddedildin mi? --- Bu soruyu böyle yanıtlamak istemezdim ama evet. Hem de defalarca. Özellikle acı veren bir olayı hatırlıyorum. Çok yakın bir arkadaşımla yemek yerken birden ağlamaya başladım; çünkü aynı hafta içinde HIV durumum yüzünden iki yakın arkadaşım benden uzaklaşmıştı. Birkaç dakika ağlamama izin verdi, sonra “HIV sadece kanında olan bir şey. Hepsi bu kadar. Kandaki bir şey yüzünden senin gerçekte kim olduğunu göremiyorlarsa, onlar kör, cahil ve seni hak etmeyenlerdir” dedi. Çok haklıydı. O andan sonra benzeri olaylara üzülmemeye karar verdim. Çünkü seni bugün şu ya da bu virüs yüzünden reddeden birisi yarın etnik kökenini yaşam biçimini, inancını, şuyunu buyunu bahane edip gidebilir de. Gitmek isteyen gitsin, hayat bildiği gibi gelsin! Ben değerli biriyim ve HIV beni tanımlayan, yaşantımı belirleyen bir şey değil. O sadece bir virüs, ben ise güçlü ve güzel bir insanım! --- Pozitif teşhisi konulduğu zaman kaç yaşındaydın? ---

27 yaşındaydım. Birkaç gün yemek yemedim. Arkadaşların kanepelerinde uyudum ve ödev yapmak yerine film izledim. Aslında çocuksu davranışlar. Ama her nasılsa üniversite derslerine devam ettim. Gündüzleri uyuyup, geceleri sokaklarda uzun uzun yürüdüm. Kendimi bir tür melankoliye teslim ettim ama pişman değilim, çünkü hayatımın en iyi dönemi pozitif olduktan sonra başladı. --- Belirlenemeyen viral yük seviyesi (B seviye) tam olarak ne anlama geliyor

ve ifade ediyor? ---


B eşittir B, HIV tedavisi ilaçlarını özenle ve düzenli kullanan ve tedavi başarısı sağlamış, yani virüsü tamamen baskılanmış bir HIV pozitif bireyi ve bu seviyeyi tanımlamak için kullanılan bir terim. Yani ilaçlar, vücuttaki virüs miktarını standart bir virüs yükü ölçümü testinde belirlenemeyen bir noktaya gelene dek baskılarlar. Bu aşamada virüs vücudunuzda tamamen kontrol edilmiş, baskılanmış düzeyde yani güvenli bir yere hapsedilmiş durumda olduğundan, başkasına bulaştırmak da mümkün değildir. Yani risk sıfırdır. Kondom kullanılmasa bile! Bu bilgi size inanılmaz geliyorsa sizi B eşittir B sayfalarımıza alalım!


Kısa bir bilgi; PARTNER çalışması 767 sero - different (bir pozitif, bir negatif) çifti yıllar boyunca gözlemledi. 2014’de sonuçlar gösterdi ki Belirlenemeyen düzeyde viral yüke sahip bir HIV-pozitif bireyden HIV-negatif bireye HIV bulaşması olasılığı SIFIR! Yani belirlenemeyen olmak demek, HIV bulaştırma ihtimalinizin sıfır olması demek. Bu bilimsel olarak mümkün olan her şeyi yaptığınız ve bu süreçte partnerlerinizi de koruduğunuz anlamına geliyor. --- İlaçların herhangi bir yan etkisi oldu mu? --- Bu sorunun cevabı kişiden kişiye, bünyeden bünyeye göre değişir. Fakat günümüzdeki yan etkiler geçmişte olduğundan daha hafif.. Her yıl yeni HIV ilaçları ortaya çıkıyor ve her bir yeni ilaç daha az yan etki ve yüksek başarı sağlıyor. İlk ilaç günümün uykusunda, çok canlı düşler ve kabuslar gördüm, bir iki hafta boyunca midem rahatsız oldu, boynumda ve omuzlarımda garip yağ bezeleri belirdi. Bir yıl içinde ilaçlarımı değiştirdim ve yan etkiler gitti. Seçenekler var. Eğer kötü yan etkiler varsa, doktorla konuşup ve farklı bir ilaç tedavisi yoluna gidilebilir.

(HIV tedavisi ve yan etkileri hakkında daha fazla için HIV hakkında her şey bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.) --- HIV tanısı aldıktan sonra biriyle olmak, ilişki içinde olmak neye benziyor? --- Başlarda ben de bunun büyük bir problem olacağını düşündüm ama üstesinden gelmem çok da zor olmadı. Çünkü düzenli ilaç tedavisinin getirisi olarak vücudumdaki virüsün baskılanacağını ve virüsü bulaştırmayacağımı biliyorum. Dolayısıyla endişe ya da kaygı içinde değilim. Tedavimin gerektirdiği şeyleri yerine getirdiğim için eskiden nasılsam şimdi de öyle davranıyorum. Gerçekten bir fark yok. --- HIV damgalamasına karşı nasıl bir tepki gösteriyorsunuz? Ayrımcılık nasıl hissettiriyor? ---

HIV ve ayrımcılık I HIV ve damgalama I www.kirmizikurdele.org

Aslında bu konudan çok sıkıldım ama her seferinde ilk tepkim anlık otomatik bir kapanma oluyor. Fakat o kadar. Çünkü akıl dışı. Gerçekçi değil. 2021 yılında hala HIV’den korkarak yaşayan biri ile ilgilenmem.

HIV’in nasıl engellenebildiğini öğrenin bir zahmet. Kondom kullanın. Kendinizi eğitin ve nasıl tedavi edildiğini öğrenin. HIV’i önlemek için gerekli önlemleri almalısınız. Bununla birlikte, hayatınızı korkuyla yaşamak ya da yalnızca HIV pozitif oldukları için insanlarla seks yapmaktan kaçınmanız ahmakça. Ama ahmaklıkta ısrar etmek istiyorsanız da siz bilirsiniz.

Gölge etmeyin yeter. --- Pozitif test sonucu alan birine ne söylemek isterdiniz? ---

Muhtemelen parçası olmak İstemediğin bir kulübe katıldın, ancak üyeleri tarihe karışmış en harika zihinlerden bazılarını içerdiğinden, iyi bir topluluk içindesin, hoş geldin! Virüs, şimdiye kadar pek çok önemli insanı, aktivisti aramızdan aldı. O insanlar iyi bir tedaviye erişebilmemiz ve uzun bir hayat yaşayabilmemiz için çok uğraştılar. Bizim üyeliğe giriş bedellerimizi yaşayan ve ölen o kişiler ödedi. Onlar kavga ettiler, protesto ettiler, toplandılar ve organize oldular. Böylelikle siz de birbirinize sarılıp hayatınızın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Onların fedakarlıklarına ve özverilerine her zaman saygı göstermeliyiz.


Şu anda biraz endişelisin ama bil; seviliyorsun. Aşkı da bulacaksın. HIV'i sorun etmeyecek olgunlukta biri mutlaka olacak ve en önemlisi ise kendini kötü hissettiğinde seninle aynı yollardan geçmiş bir çok insanın, doktorun, aktivistin karşılıksız desteğini bulacaksın.


Dert etmeye değmez yani. Hayatına kaldığın yerden devam et!


www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu


bottom of page