top of page

Hindistan'da HIV pozitif bir bireye ilk kez başarıyla karaciğer nakli yapıldı.

Güncelleme tarihi: 10 Ağu 2020


Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü Serkan Yayın tarihi: Ağustos 2020

 

HIV bilimi hızla gelişmeye, Dünya'nın her yerinden Türkçe konuşan/anlayan takipçilerimiz #hivhakkindahersey'i Türkiye'nin #hivbilgisi kaynağı #kirmizikurdeleistanbul'dan öğrenmeye devam ediyor. Hindistan'ın Pune kentinde bulunan Ruby Hall Kliniği'ndeki doktorlar beyin ölümü gerçekleşmiş bir donörden aldıkları karaciğeri, HIV pozitif bir bireye başarılı bir şekilde nakletmeyi başardılar.


Kliniğin yöneticisi Bomi Bhote The Times of India Gazetesine verdiği demeçte “Alıcı ameliyattan 12 gün sonra taburcu edildi” dedi. “Hasta iyileşme yolunda ilerliyor. Durumunu yakından izliyoruz ve karaciğer fonksiyonları çok normal bir şekilde çalışıyor. Bu HIV ile yaşayan bir bireye başarı ile karaciğer nakledilen tarihteki ilk operasyon”.


Gazeteye göre, yakın zamana kadar HIV pozitif insanlar Hindistan'daki organ nakli uygulamaları prosedürü için uygun değildi. 54 yaşında olan bu alıcı, son evrede bir karaciğer hastalığına sahipti ve bu yüzden karaciğer nakline çok ihtiyaç duyuyordu. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın, alıcı için bir eşleşme olduğu belirlendi ve ameliyat 2 Temmuz'da yapıldı.

Yapılan açıklamada, hem verici hem de alıcı COVID-19 için tarandı ve tıbbi ekip için de başka önlemler alındığı söylendi. Daha sonra ameliyat, Karaciğer Cerrahi Dr. Manoj Shrivastav tarafından yapıldı.


“Çoğu organ naklinde söz konusu olan ayrıntılara dayanarak karar verme zorluğunun yanı sıra HIV enfeksiyonu ve mevcut pandemi bu cerrahi vakaya ameliyathane ekibinin, hemşirelerin ve diğer çalışanların korunmasıyla ilgili yeni pek çok karmaşıklık katmanı ekledi” diyor Dr. Shrivastav.

“Bunlardan biri, hastayı olası başka hasarlara maruz kalmaktan korumaktı. İkincisi, COVID19 enfeksiyonundan kaynaklanan sıkı evrensel güvenlik önlemleriydi. Ameliyathane personelini en aza indirdik ve uluslararası olarak belirlenmiş evrensel güvenlik önlemleri yönergelerini titizlikle uyguladık. Ayrıca kişisel koruyucu ekipman'kitlerinin kullanımına sıkı sıkıya bağlı kaldık.'' #kirmizikurdeleistanbul olarak klinik yöneticileri ile yaptığımız yazılı görüşmede, nakilden sonra her şeyin yolunda gittiğini ve herhangi bir enfeksiyon ya da beklenmeyen durum oluşmadığı bilgisini aldık. Bu nakil hem benzeri diğer nakillere örnek olması, hem de HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılığı ortadan kaldıracak bilimsel bir gelişme olması nedeniyle oldukça önemli. HIV bilimindeki ve tedavi çalışmalarındaki gelişmeler için Türkiye'nin en çok başvurulan ve güvenilir #hivbilgisi kaynağı #kirmizikurdeleistanbul'u sosyal medya da takip edin. www.kirmizikurdele.org/sosyal #kanittemelliaktivizm


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page