top of page

Şifa çalışmaları hız kazandı. *'Truva atlarından' biri HIV’e çare olur mu?

Güncelleme tarihi: 7 Ara 2019

Yararlanılan yazı bağlantısı Yayın Tarihi: Ağustos 2018

*Truva atı, bilgisayar yazılımları teknolojisinde kullanılan yararlı bir programın içine gizlenen zararlı mini programlar/ajanlara verilen genel isim. Terim klasik Truva Atı mitinden türemiş. Truva atları kullanıcıya kullanışlı veya ilginç programlar gibi görünebilir ancak çalıştıklarında sisteme zarar verebilir, çökertebilirler. Bu prensipten yola çıkan araştırmacılar, ''Truva Atı''nın HIV şifa çalışmalarında denenecek versiyonunda, insan genine yapılacak bir müdahaleyle HIV’in kesin tedavisinin mümkün olup olmayacağını araştıracak.


Araştırmada hücre DNA’sındaki genlere direk enjekte edilecek “Truva Atı” olarak kodlanan molekül sayesinde, HIV’in hücre ile ilişkisinin kesilip kesilemeyeceği sorusuna cevap aranacak. Eğer HIV'in hücre ile ilişkisi kesilirse virüsün çoğalması da duracağı için, genetik yapı bozulmadan HIV'e kesin ve etkili bir mücadele sağlanmış olacak.

HIV salgınının ilk yıllarında kurulan ve günümüze kadar HIV ve AIDS alanında yüzlerce bilimsel araştırma projesine yaptığı bağışlarla hayat veren **amfAR ***ARCHE programı vasıtasıyla verdiği 1.16 Milyon dolarlık yeni bağışla HIV’e kesin tedaviyi bulmayı hedefliyor.


Biri HIV’in kesin tedavisi için genetik bir yaklaşıma sahip olan bir çalışma, diğeri ise tedaviye ara verdikleri ya da tamamen sonlandırdıkları halde hala virüsü kontrol edebilme becerisine sahip HIV ile yaşayan bireyler (PTC olarak da adlandırılmaktadır) üzerindeki bir araştırma olan iki ayrı projeye ayrılacak bağış tutarının projelere aktarılacağı, geçtiğimiz günlerde amfAR’ın yetkilileri tarafından basın açıklamasıyla duyuruldu.


Toplam tutardan 344.000 doların aktarılacağı Washington Üniversitesi’nden Dr. Keith Jerome ve ekibinin “HIV şifası için gen terapisi” projesi, insan genine yapılacak bir müdahaleyle HIV’in kesin tedavisinin mümkün olup olmayacağını araştıracak. Araştırmada hücre DNA’sındaki genlere direk enjekte edilecek “Truva Atı” olarak kodlanan molekül verilen madde sayesinde HIV’in hücre ile ilişkisinin kesilip kesilemeyeceğine cevap aranacak.