top of page

‘Acaba HIV pozitif miyim?’ sorusunun en popüler 10 konu başlığı

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2019


Kırmızı Kurdele İstanbul kurulduğu günden bu yana, Türkiye’nin en çok başvurulan online HIV danışmanlığı aracılığıyla, HIV’in olası bulaş ve korunma yolları hakkında binlerce soru aldı.

Bütün bu sorularsa size HIV bulaşıp bulaşmadığına dair endişelerinizin ne kadar da ürkütücü ve can sıkıcı olabileceğini, bize her defasında yeniden hatırlattı. Ancak gerçek şu ki; HIV, günlük hayatınızı sürdürürken yaptığınız işler ya da ilişki biçimlerinizle bulaşma ihtimali 1000’de 1 düzeylerinde olan bir virüs.


Fakat bu bilimsel veriler ve güçlü kanıtlara rağmen, içinizden bazılarınızı ikna etmek hayli güç (imkansız da diyebiliriz). Yani bugüne kadar yayınladığımız tüm yazılar, sitemizin sıkça sorulan sorular bölümü, HIV hakkında her şey bölümü ya da tamamı gönüllülerden oluşan danışman ekibimizin uzman yanıtları içinize sinmiyorsa ve HIV tam olarak nasıl bulaşmazmış onu öğrenmek ve konuyu kapatmak istiyorsanız, bu harika #hivbilgisi makalemizi okumanızı ve korkularınızı sonlandırmanın en net yolu olarak HIV testi yaptırmanızı öneriyoruz.

Yayına hazırlayan: Arda Karapınar