top of page
Neden yanıtlamıyoruz

- www. kirmizikurdele.org #onlinehivdanismanligi servisi HIV olasılıkları ve HIV testleri ile ilgili soruları artık neden yanıtlamıyor? -

''HIV hakkında her şey'' sloganı ve kanıt temelli aktivizm yaklaşımı ile başta anahtar hedef kitleler olmak üzere, tüm toplum kesimleri için kolay anlaşılır #hivbilgisi üreten www.kirmizikurdele.org, HIV olasılıkları ve testleri ile ilgili soruları yanıtlamıyor.

Peki neden?

 

Kırmızı Kurdele İstanbul, saygın uluslararası kurumlarla işbirlikleri, katıldığı ya da uzaktan canlı izlediği konferanslar, günlük düzende takip ettiği HIV bilimi yayınları ile sağladığı güvenilir #hivbilgisi'ni Türkçe anlayan herkesin erişimine sunarak kısa sürede Türkiye’nin en çok başvurulan, güvenilir HIV bilgisi sağlayıcısı ve kaynağı oldu.


Kırmızı Kurdele İstanbul'un tamamen gönüllü olarak fayda sağlayan danışmanları tarafından ilk günden beri kesintisiz sürdürülmekte
olan Türkiye’nin ilk Online HIV Danışmanlığı servisi ise, bugüne kadar web-sitesi ve Facebook üzerinde on binlerce soru cevapladı, cevaplamaya devam ediyor.


Bu sorulara dayalı olarak oluşturulan,

Sıkça sorulan HIV soruları,
HIV hakkında her şey sayfaları,
herkes için #hivbilgisi blogu,


 

gibi kapsamlı bölümler HIV hakkında kafaları kurcalayan tüm konularda cevaplar, makaleler, araştırma sonuçları içererek Türkiye’de HIV alanındaki temel bir eksikliği doldurarak başvuru ve danışma kaynağı oldu.
 

Buna bağlı olarak #onlinehivdanismanligi servisine gelen günlük ortalama soru sayısı 100’ü aşmakta ve bu soruların ciddi bir bölümü,

-Temel HIV bulaş yolları,

-Risk oranları


-HIV testlerinin güvenilirlik oranları


-Test süreleri

gibi temel konulardan oluşuyor

 


Bu sorular ise detaylı cevapları sitenin farklı yerlerinde ve özellikle de Sıkça Sorulan HIV Soruları bölümünde kolaylıkla bulunabilen sorular.
 

 

#onlinehivdanismanligi SERVİSİ

her bir bireyin yaşadığı cinsel ilişkilerdeki risk oranlarını kişinin hikayesine özel, adeta bir muayene sonucu
gibi kusursuz bir netlikle belirlemek ve bu bilgilere bağlı olarak ‘bulaşmamıştır’ vb. kesin ifadeler kullanmak,yani tanı koymak için oluşturulmuş bir

TANI KOYMA SERVİSİ DEĞİL.


Bu, hem böyle bir muayene yöntemi olamayacağı hem de Kırmızı Kurdele İstanbul tıbbi bir kuruluş olmadığı için mümkün değil.
 

Tanı koymak, herhangi bir sağlık sorunu hakkında kesin şeyler söylemek sadece doktorların yetkisi alanındadır. Bu hatırlatmayı yapmamızın sebebi HIV bulaşıları ve testleri ile ilgili sorular yollayan danışanlarımızın önemli bir kısmının bizden doktor netliğinde cevaplar istemesi.

 

Test güvenilirliği, etkililiği ya da doğru zamanda yapılıp yapılmadığı soruların cevapları ise kişiye göre değişmez. Yani bu bilgiler temel ve genel bilgilerdir. Kişiye ya da duruma bağlı soruların sorumluluğu da, testi yapan sağlık kuruluşu ya da testin yapılmasını talep eden/ onaylayan sağlık profesyoneline aittir.

Ek olarak; hekim tarafından istenen ve sonuçlandırılan bir testin ne derece güvenilir olduğu,
testin yapıldığı yerdeki cihazının iyi çalışıp çalışmadığı, X ya da Y marka test kitinin güvenilir olup olmadığı gibi soruları cevaplayabilmemiz de mümkün değil.

 

Bu sebeplere bağlı olarak;

risk oranları,

bulaş yolları,  

Test sonucu değerlendirmesi,

test tipleri,

test güvenilirlik oranları

gibi cevapları sürekli olarak güncellenen
 

Sıkça sorulan sorular 

ve

HIV hakkında her şey
 

bölümlerinde olan soruların 

 

cevaplanmayacağını bildirmek isteriz.
 

HIV’in tanımlanışının ve salgının 40. yılını geride bıraktık. Ve artık tüm dünyada, HIV ile nasıl mücadele edileceği konusunda kabul gören en temel görüş, Kırmızı Kurdele İstanbul olarak ilk günden beri altını çizerek ve bağlı kalarak çalıştığımız  “doğru bilgiye erişim”dir.

Sıklıkla tekrarladığımız gibi ‘'en etkili korunma yöntemi bilgidir!’

HIV yayılımını, ona bağlı ön yargıyı durdurmanın ve HIV'siz yeni bir nesil oluşturmanın tek yolu
bireyler ve kurumlar olarak birlikte çalışmak.


Eğer bireyler, kendi sağlık durumları hakkında güvenilir güncel bilgiye erişebilir,

riskleri ve onlara karşı nasıl tedbir alacaklarını

BİLir,

bu bilgileri ÖNEMSEr ve

buna göre hareket ederler, yani KORUNurlarsa

HIV’i tamamen durdurmak bir hayal değil.

www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi
#hivhakkindahersey


.

bottom of page