top of page


Sıkça sorulan sorular
HIV testleri - Soru 2


Şüpheli temastan/cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra HIV testi yaptırmalıyım?
HIV testli süreleri hakkındaki bilgiler niçin farklı?

Kanda HIV’in tespit edilebilmesi için, şüpheli ilişki ya da eylemin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir.

Bu süreye pencere dönemi denir. Pencere döneminin kapsadığı süre hakkında, farklı kaynaklarda farklı zaman aralıkları belirtilebilir.  
Bunun sebebi, her bireyin bağışıklık sisteminin HIV’e farklı bir biçimde tepki vermesidir. Test teknolojisindeki gelişmelerle bu süre, test tipi ve maliyetine bağlı olarak 14 güne kadar düşmüştür. Fakat en genel ve kabul edilen süre ortalaması olarak 28 gün verilebilir.

 

HIV tanısı alan bireylerin %95’inin en geç 28 güne kadar antikor geliştirdiği raporlanmıştır. Bir başka kişinin test süresi ve sonucu ile ilgili yaşadıkları, genel bir veri değil, kişisel bir deneyimdir ve sizin test süreciniz, okuduğunuz ya da duyduğunuz herhangi bir yorumdaki gibi olacak diye bir beklenti yanlıştır.

 

''A kişisi x günde test yaptırmış. Benim doktorum bana neden x gün sonra yeniden test yaptır dedi'' gibi soruların hiçbir anlamı yoktur. 

Bir başka ifadeyle 14. günden sonra yapılan ilk testin çok büyük oranda güvenilir olduğu, eğer bu testte aldığınız negatif sonuç
içinize sinmediyse, (bu süre içinde sizi şüpheye sokan yeni bir temasta bulunmadıysanız) 45. günden sonra yeni bir test yaptırarak alacağınız sonucun kesin olduğu söylenebilir. 

 

Pencere döneminde ya da hemen ertesinde yapılan test, test yaptırmanıza sebep olarak gördüğünüz teması takip eden 45. günden sonra tekrarlanmalıdır. Bunun sebebi, her bireyin bağışıklık sisteminin HIV’e farklı bir biçimde tepki vermesidir. 

Konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları kullanarak HIV hakkında her şey sayfalarımızın 'HIV testleri' ve 'HIV test tipleri, süreleri ve güvenilirlikleri' bölümlerini okuyun.

 

İlgili bağlantılar:

HIV testi sonuçları ne kadar güvenilir?
www.kirmizikurdele.org/hiv-testleri
www.kirmizikurdele.org/hiv-test-tipleri


www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

HIV negatif kalmak
bottom of page