top of page


Sıkça sorulan sorular
HIV testleri - Soru 3


HIV testinden x günde aldığım sonuç ne kadar güvenilir? Sonuç pozitife döner mi?


Bu sorunun cevabı hangi tip HIV testinin sonucunu kaçıncı gün aldığınıza bağlıdır. Çeşitli tiplerdeki HIV testlerine ve bulunduğunuz yerin sağlık hizmeti sunumu imkanlarına göre 10 ile 90. gün arasında değişen farklı test sonucu sürelerinden bahsedilebilir, ki bu da haklı olarak kafa karıştırmaktadır.

Ülkemizin önde gelen sayılı HIV uzmanları tarafından hazırlanan HIV/AIDS Tanı İzlem ve Tedavi El Kitabına göre TEMASTAN 45 GÜN SONRA yapılan 4. KUŞAK TESTLERde alınan negatif sonucu %99 ORANINDA HIV NEGATİF KABUL EDİLİR ve Kırmızı Kurdele İstanbul bu yaklaşımı desteklemektedir.
(Lütfen görseli inceleyiniz)

Hangi HIV testi ne kadar güvenilir?

Bir bireyin HIV pozitif olduğu halde HIV testlerinde pozitifliğin tespit edilemediği vakalara çok az rastlanır. Bununla birlikte, HIV testleri herhangi bir enfeksiyon alanında kullanılan testler için tıbbi güvenilirliği en yüksek olan testlerdir.

Özetlersek;  
HIV testi sonucunuz hakkında içinizi kemirip duran bir şüphe varsa; test yaptırdığınız kurumdan ayrılmadan önce sonucunuzun kesin olup olmadığını ve bir başka teste gerek olup olmadığını sormanız ve oradan aklınızda hiçbir şüphe olmaksızın ayrılmanız gerekli ve önemlidir.
 

Eğer test merkezi tarafından yeni bir teste gerek olmadığına dair bilgilendirildiyseniz, yeni bir teste gerek yoktur. Testinizi nerede yaptırdıysanız, cihaz modeli, testin markası ve kaçıncı nesil olduğu, test sonucunun kesin olup olmadığı gibi önemli sorulara en doğru yanıtı verecek kurum da orasıdır.

www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

Yanlış HIV soruları
bottom of page