top of page


Sıkça sorulan HIV soruları
HIV testleri - Soru 5

 

HIV testini etkileyip, yanlış sonuç oluşmasını sağlayan faktörler (başka ilaçlar, alkol, stres vb.) var mıdır?​

HIV testlerinin sonuçları (başka ilaç kullanımı, alkol, stres vb.) diğer faktörlerden etkilenmez.

Buna test yaptırdığınız esnada taşıdığınız başka enfeksiyonlar, onlarla ilgili ilaçlar, aşılar, o süreçte kilo almış ya da vermiş olmanız, test yaptırmadan önce bir şey yemek içmek, alkol veya eğlence amaçlı ilaçlar, gargara ve testin gündüz mü yoksa gece mi yapıldığı yani uygulama saati gibi faktörler de dahildir. Yani bu gibi detayların sonuca bir etkisi yoktur.

Test sonucunuz, grip veya nezle olmanızdan veya herhangi bir başka ilaç kullanıyor olmanızdan bağımsızdır. Testinizden önce yeme içmeyi kesmenize de gerek yoktur. Yiyecek ve içecekler test sonucunu etkilemez.

Aynı şey stres ve anksiyete için de söylenebilir ve bunu ispatlamak kolaydır. Eğer yüksek stres seviyeleri  HIV testi sonuçlarını etkiliyor olsaydı bu testlerin pek de bir değeri olmazdı. Çünkü milyonlarca insan birçok nedenden dolayı yüksek stres altında olabilir. Buna ek olarak, yine pek çok insanın HIV testi yaptırırken genellikle alışılmışın dışında stresli olduğu da gözlemlenmiştir. Dolayısıyla stres ve anksiyetenin HIV testi sonuçlarına bir etkisi yoktur.


İlgili bağlantılar;


HIV testi sonucumun değerlerini nasıl doğru okur, anlarım?​
Yalancı pozitiflik nedir?
Pencere dönemi nedir?


www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

HIV fobi
bottom of page