top of page


Sıkça sorulan sorular
HIV testleri - Soru 4

 

Devlet hastanesinde HIV testi yaptırdım, sonucuna güvenebilir miyim? Devlet hastanelerinde hangi test cihazları ve kaçıncı nesil HIV testleri kullanılıyor?

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Devlet, Eğitim ve Araştırma, Tıp Fakültesi ve Şehir Hastaneleri gibi genel olarak kamu hastanesi sınıflaması içerisine alacağımız tüm hastaneler ve bunlara bağlı semt poliklinikleri, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde hizmet vermekte.

 

Dolayısıyla bu hastanelerde kullanılan her türlü cihaz ve bu cihazlarda kullanılan tahlil kitleri yine Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı mevzuatına uygun olarak seçilerek ve temin edilmekte, güvenilirlik düzeyi yüksek araç ve kitlerle çalışılmakta.

Dolayısıyla Kamu Hastanelerinde yapılan HIV testlerinin, hangi test yöntemi benimsemiş olursa olsun güvenilirlik
açısından genel olarak sorunu yoktur. Zaman zaman tekil aksaklıklar olması elbette mümkündür fakat bu aksaklıklar söz konusu olduğunda, aksaklığın yine aynı bünyede giderilmesi ve çözüm üretilmesi mümkündür.

Zaman zaman bize devlet hastanelerinde kaçıncı nesil testlerin yapıldığı ve/ya da testlerin hangi cihazlarla 
yapıldığını da soruyorsunuz. Bu sorulara kesin cevap vermek elbette mümkün değil. Fakat sağlık sistemimizin bu konudaki donanımının yeterli olduğunu, kullanılan cihazlar ve test kitlerinin seçiminde günün gereklerini karşılayan seçimlerin yapıldığını yani uluslararası standartlara uyulduğunu söylersek yanlış bir cevap vermiş olmayız.
 

Bu cevap sizin için yeterli değilse, test yaptırdığınız merkezden ayrılmadan önce test cihazı ve test tipi ile ilgili tüm sorularınızı görevli personele mutlaka sormanızı tavsiye ederiz.

HIV testleri ile ilgili diğer sorularınız için ilgili bağlantılar bölümündeki cevapları, Sıkça Sorulan HIV soruları bölümümüzün HIV testleri kısmını ve HIV hakkında her şey sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.


 

İlgili bağlantılar:

- Şüpheli temastan/cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra HIV testi yaptırmalıyım? Süreler hakkındaki bilgiler niçin farklı?

- HIV testi sonucunu etkileyip, yanlış sonuç oluşmasını sağlayan faktörler var mı?
- HIV testinden ... günde aldığım sonuç ne kadar güvenilir?​ Sonuç pozitife döner mi?
- HIV bulaşı olasılıklarını anlamanın zorlukları
- www.kirmizikurdele.org/hiv-testleri
- www.ucretsizhivtesti.com


www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

HIV hakkında
bottom of page