top of page


Sıkça sorulan sorular
Bulaş yolları - Soru 11

 

Sülükten HIV bulaşır mı?

 

Özellikle sosyal medyada belli aralıklarla tekrar tekrar gündeme gelen bu soruya verilebilecek en kısa ve net cevap; hayır.

Çeşitli hayvanlar bazı virüslerin insandan insana aktarılmasında rol oynayabilirler fakat aynı şey HIV için geçerli değildir. Bu bağlamda değerlendirilebilecek bir başka cevabı "sivrisinek ısırığından HIV bulaşır mı?" sorusunda bulabilirsiniz. O cevaptan tekrarlarsak; HIV kısaltmasının başındaki H human yani insan demektir ki bu da bu virüsün sadece insan vücudunda çoğalabildiğinin en basit kanıtıdır.

 

Virüsler çoğalmak için bir konak hücreye ihtiyaç duyarlar. Eğer vektör hayvanda virüsün çoğalmaya devam edebileceği bir hücre yoksa, birinci hayvandaki virüs yükü bir başka hayvanda ya da insanda enfeksiyonu tetiklemek için yeterli olmayacaktır. Bu da en basit ifadeyle şu anlama geliyor; eğer virüs bulunduğu vücutta çoğalmaya devam edemezse, hayvan tarafından sindirilecek ve atılacaktır. Eğer insanlardan sülüklere ve sülüklerden de insanlara HIV bulaşabiliyor olsaydı dünyada o veya bu sebeple sülük uygulaması yaptıran hemen hemen herkes HIV pozitif olmuş olurdu ki, durumun böyle olmadığı net.

Tüm bu bilgilerle birlikte, size sülük uygulaması yaptırmayı ya da yaptırmamayı önermeye yetkili bir sağlık kurumu olmadığımızı ve bu uygulamalarda sülüklerin yalnızca bir kez/bir kişide kullanılmasının önerildiğini hatırlatmak isteriz. Eğer herhangi bir sebepten ötürü böyle bir uygulama yaptırmak istiyorsanız tüm potansiyel fayda ve riskleri bir uzman hekimle birlikte değerlendirmenizi öneriyoruz.

 


İlgili bağlantılar:

 

- Belirlenemeyen = Bulaştırmayan (B = B) nedir?
www.kirmizikurdele.org/hiv-bulas-yollari

- Cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra HIV testi yaptırmalıyım?
- Kimlik bilgilerinizi vermeden ve ücretsiz HIV testi yaptırabileceğiniz merkezler

- www.ucretsizhivtesti.com


www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

Cenevreli Hasta
bottom of page