top of page


Sıkça sorulan sorular
Bulaş yolları - Soru 10

 

Sivrisinekten HIV bulaşır mı?

 

Sivrisinekler Zika ve Sarı Humma gibi bazı virüslerin insandan insana aktarılmasında taşıyıcı rol oynayabilirler fakat aynı şey HIV için geçerli değildir.

 

Zaten HIV kısaltmasının başındaki H human yani insan demektir ki bu da bu virüsün sadece insan vücudunda barınabildiğinin en basit kanıtıdır.

Bir sivrisinek, kanında HIV bulunan bir kişiden beslendiğinde, HIV sivrisineğin insan T hücresi içermeyen bağırsağına girer. Dolayısıyla virüsün çoğalacağı bir konak hücre yoktur ve sivrisineğin sindirim sistemi tarafından hızla parçalanır, yapısı bozulur ve işlevsiz hale gelir.

 

Buna karşın sıtmaya neden olan tek hücreli parazit, sivrisineğin bağırsağında hayatta kalıp çoğalabilir ve bulaşıcı bir forma dönüşebilir. Ortaya çıkan sporozoitler daha sonra böceğin tükürük bezlerine göç eder. Sivrisinekler ısırdıklarında tükürüklerini enjekte ettiklerinden, parazit böceğin beslendiği bir sonraki insana geçer. Bu durumda bulaşma için enfeksiyöz ajan ile vektör (sivrisinek) arasındaki karmaşık etkileşim gereklidir.

Ancak HIV, sivrisinek bir başkasını tekrar ısırmadan önce bağırsakta parçalanarak bozulur ve bu nedenle sineğin ısırdığı bir sonraki kişiye asla bulaşmaz. Eğer sivrisineklerden insanlara HIV bulaşabiliyor olsaydı dünyadaki hemen hemen herkes HIV pozitif olmuş olurdu.

 


İlgili bağlantılar:

 

- Belirlenemeyen = Bulaştırmayan (B = B) nedir?
www.kirmizikurdele.org/hiv-bulas-yollari

Cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra HIV testi yaptırmalıyım?
- Kimlik bilgilerinizi vermeden ve ücretsiz HIV testi yaptırabileceğiniz merkezler

- www.ucretsizhivtesti.com


www.kirmizikurdele.org
herkes için #
hivbilgisi

#hivhakkindahersey

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

Cenevreli Hasta
bottom of page