İlaç tedavisini bırakmak hakkında 3 mit

En son güncellendiği tarih: 20 Ara 2020

Yayın tarihi: Aralık 19, 2020

Yayına hazırlayan; Arda Karapınar

HIV hakkında herkesçe bilinen şey henüz virüsü vücuttan tamamen atacak bir kesin tedavisinin (cure, şifa) henüz olmadığı. Fakat son yıllarda artan bir hızla devam eden çalışmalar ve belirlenemeyen eşittir bulaştırmayan gibi HIV’i tamamen baskı altına alan ve HIV taşıyıcısı bireylere de him kimseye virüs bulaştırma kaygısı olmadan HIV taşımayan bireylerle aynı şartlarda, sağlıklı ve uzun bir ömür imkânı sunan ilaç seçenekleri var.

HIV ilaç tedavisini bırakmak I Kırmızı Kurdele İstanbul

Tüm bu ilaçlar sayesinde virüsü bulaştırmadan sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürülmesi mümkün. Ve ülkemizde bu ilaçlar tamamen ücretsiz ve kolay erişilebilir durumda. Buna rağmen, henüz olmayan bu kesin tedavi hakkındaki asparagasları ciddiye alan insan sayısı bir hayli yüksek ve maalesef aralarında, bu asılsız haberlere umut bağlayan HIV pozitifler de var. Bu #hivbilgisi yazımızda, Türkiye'nin ren çok başvurulan #hivbilgisi kaynağı olan www.kirmizikurdele.org'nin #onlinehivdanismanligi servisine, HIV’in kesin tedavisi olduğu inancıyla, ilaç tedavisini bırakmayı düşünen bireylerden gelen üç soruyu seçtik ve hiç kimsenin böyle bir hataya düşmemesi için doğrularını yazdık. İyi okumalar.

HIV’i tedavi eden bitkisel ilaçlar varmış diye duydum, nereden alınıyor onlar? Bize ulaşan bazı sorulara göre, kimi sahtekârlar çeşitli otlardan yapılmış karışımları, HIV’in kesin tedavisi olarak pazarlamaya çalışıyorlarmış. Üstelik ‘mevcut ilaçları kullanmayın, onlar zehir’’ gibi yorumlarla insan sağlığına kastetmekten dolayı hiçbir vicdan azabı duymadan! İşin hukuki boyutu bir yana, bahsedilen karışımların/otların işe yaradığına dair hiçbir kanıt yok. Bu tip bir tedavi yaklaşımının, bağışıklık sisteminizi koruyacağına dair bir garanti olmadığı gibi, HIV ilaçlarınız ile etkileşime girerek sağlınızı bozabilir ve kaş yapayım derken göz çıkarabilirler.

Eğer bu bitkisel formülleri satanlar onların işe yaradıkları konusunda o kadar iddialılarsa, kanıt olarak tedaviyi önce kendi üzerlerinde denemelerini istemenin pek de yanlış olmadığını düşünüyoruz. HIV ile yaşarken sağlığınızı korumanın tek yolu, doktorunuzun öngördüğü antiretroviral tedaviyi reçete edildiği şekilde almak ve randevularınıza sadık kalarak, HIV yükü ölçümü ve diğer tüm testleri düzenli yaptırmaktır.


#hivbilgisi okuma önerisi; Tedaviye (ART) ara vermek mi?


Fakat belirlenemeyen seviye vücudunuzun HIV’den tamamen arındığı anlamına gelmiyor. Bu da demektir ki, belirlenemeyen seviyeyi korumak, yani HIV’i bulaştırma risklerini tamamen ortadan kaldırmak için tedaviye aynı bağlılıkla devam etmek, her zamankinden daha önemli. Yani tedaviyi bırakma fikrinin, kalabalık bir insan grubunun tam ortasında ‘ben aslında yoğuuuum’ diye bağırmaktan pek de farkı yok. Üstelik ikincisi belki birkaç kişiyi, hiç değilse sizi güldürebilr ama birincisinin başta siz olmak üzere kimseyi güldürmeyeceğinden oldukça eminiz.


*Birkaç yıl önce HIV tanısı aldım ama hala şikâyetim yok, vücudum HIV’i kendi kendine yenmiş olabilir mi? Dünyada öyle insanlar varmış diyorlar. Belki ben de öyleyimdir?

Hevesinizi kursağınızda bırakmak istemezdik ama; değilsiniz. HIV nadiren de olsa, uzun yıllar boyunca herhangi bir belirti göstermeden vücutta var olabilir. Bu süre zarfında kesinlikle iyi hissetmeye devam etmeniz de mümkündür. Fakat hem psikolojik hem fiziksel olarak iyi hissetseniz bile, tedavi görmediğiniz müddetçe, virüsün bağışıklık sistemini er ya da geç zayıf düşürmesi ve hayati riskler dahi oluşturabilecek hastalıklara karşı savunmasız bırakması kesindir. HIV tedavisi hakkında daha fazla bilgi için HIV tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer HIV tanısı aldığınız ve henüz tedaviye başlamadığınız halde hala hiçbir şikâyetiniz yoksa bu çok iyi. Ancak bunun sonsuza kadar böyle devam edeceğini sanmayın ve tedavi görmediğiniz müddetçe bulaştırıcılık riskinizin hayli yüksek olacağını da aklınızdan çıkarmayın. HIV tedavisi hem kendi sağlığınız hem çevreniz için faydalıdır. Tedavinin yeni HIV bulaşlarına karşı neden önemli olduğunu anlatan TasP - Korunma Amaçlı HIV Tedavisi başlıklı #hivbilgisi yazımızı bu linkte okuyabilirsiniz.


Bir yerden duyduğunuz şu konuya gelirsek; yanlış duymuşsunuz. Doğrusu şu; dünya genelinde oldukça az sayıdaki bazı insanlar, bağışıklık sistemlerindeki bir hücrenin genetik yapısının doğuştan farklı olması sebebiyle HIV, Ebola vb. lerine karşı avantajlıdır. Cevabımızın ilk cümlesindeki ‘değilsiniz’in sebebi işte bu. Çünkü sorunuza göre HIV pozitif olduğunuzu zaten biliyorsunuz. İyi ki de biliyorsunuz, çünkü artık HIV’i nasıl kontrol edebileceğinizi ve düzenli tedavi sayesinde sağlıklı, partnerinize virüs bulaştırma riskiniz olmayan, uzun bir ömür sürdürebileceğinizi de biliyorsunuz. Yani, tedaviyi ihmal etmeyin!www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.