Pasteur Enstitüsü, hücre içindeki HIV’i yok etmeyi başardı!

En son güncellendiği tarih: 7 Ara 2019

Yayın tarihi: Ocak 2019


Paris Pasteur Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları, HIV ile enfekte bağışıklık hücrelerini yok etmeyi başardılar. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk sonuçlar şifa (kesin tedavi) için umut verici.

Çalışmanın sonucu eşzamanlı olarak hem *Cell Metabolism Journal’de hem de enstitünün resmi **internet sayfasında yayınlandı.
Rezervuar hücre nedir?


HIV vücuda bir kez girdikten sonra oradaki varlığını sürdürmeye devam eder. Günümüzdeki başarılı ilaç tedavileri (ART) ve yeni bulaşları engelleyen belirlenemeyen (B eşittir B) seviyesi, HIV pozitif bireylerin sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerine olanak sağlasa da, kesin tedavisi (şifa) henüz yok. İşte rezervuar hücre tam da bununla ilgili.

HIV belirlenemeyen seviyeye inse de belirli hücrelerde, küçük miktarlarda varlığını sürdürür. HIV’in varlığını sürdürdüğü bu hücrelere ise rezervuar hücre deniyor. Bu enfekte hücre yapılarında saklanan HIV’e ulaşmak ve onu yok etmek, uzun zamandır bilim dünyasının yakından ilgilendiği popular bir konu. Çünkü ancak o zaman bir şifadan (kesin tedaviden) bahsetmek mümkün olabilir.