top of page

Pasteur Enstitüsü, hücre içindeki HIV’i yok etmeyi başardı!

Güncelleme tarihi: 7 Ara 2019

Yayın tarihi: Ocak 2019


Paris Pasteur Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları, HIV ile enfekte bağışıklık hücrelerini yok etmeyi başardılar. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk sonuçlar şifa (kesin tedavi) için umut verici.

Çalışmanın sonucu eşzamanlı olarak hem *Cell Metabolism Journal’de hem de enstitünün resmi **internet sayfasında yayınlandı.
Rezervuar hücre nedir?


HIV vücuda bir kez girdikten sonra oradaki varlığını sürdürmeye devam eder. Günümüzdeki başarılı ilaç tedavileri (ART) ve yeni bulaşları engelleyen belirlenemeyen (B eşittir B) seviyesi, HIV pozitif bireylerin sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerine olanak sağlasa da, kesin tedavisi (şifa) henüz yok. İşte rezervuar hücre tam da bununla ilgili.

HIV belirlenemeyen seviyeye inse de belirli hücrelerde, küçük miktarlarda varlığını sürdürür. HIV’in varlığını sürdürdüğü bu hücrelere ise rezervuar hücre deniyor. Bu enfekte hücre yapılarında saklanan HIV’e ulaşmak ve onu yok etmek, uzun zamandır bilim dünyasının yakından ilgilendiği popular bir konu. Çünkü ancak o zaman bir şifadan (kesin tedaviden) bahsetmek mümkün olabilir.

Enstitünün resmi sözcüsü, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “ART tedavisi günümüzde HIV enfeksiyonunun baskılanması ve insan vücudunda zararsız hale getirilmesi üzerine çalışan etkili bir tedavi. Ancak ne yazık ki bu tedavi virüsü vücuttan silip atamıyor. Virüs rezervuarlarda saklanıyor ve bazen de küçük sıçramalarla varlığını hatırlatıyor.

Bizim bu çalışmamız, işte bu rezervuarlarda saklanan virüsle enfekte bağışıklık hücrelerine ulaşmak ve onları tamamen ortadan kaldırıp, insan vücudunu virüsten arındırmak üzerine kurulu. Ve açıkça söylemek gerekirse iyi bir ilerleme kaydettik.”

Enstitü'nün ulaştığı bu sonucun, son yıllarda giderek hızlanan şifa araştırmalarında yeni bir aşamaya geçilmesinde öncü olabileceği umut ediliyor.


Pasteur Enstitüsü, Fransa merkezli bir kar amacı gütmeyen kuruluş. Vakfın kuruluş amacı özellikle biyoloji, mikroorganizmalar, hastalıklar ve aşılar hakkında araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdürmek. Enstitü 80’li yılların başında rapor edilen ilk vakalardan beri AIDS ve HIV üzerine ciddiyetle ve kesintisiz çalışmalar yapıyor ve bugün HIV adıyla bilinen virüsü tanımlayan ilk iki kuruluştan biri.

Çalışma ile ilgili enstitünün resmi internet sayfasındaki yayına ve çalışmaya ait bilimsel metne aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page