HIV saç döker mi?

En son güncellendiği tarih: 12 Ara 2020


Saç incelmesi/dökülmesi yaş alma sürecinin doğal bir parçasıdır ve HIV dışındaki pek çok

nedene bağlı olarak da (Ör: sağlıklı yaşlanma) ortaya çıkabilir. Türkiye'nin güvenilir #hivbilgisi kaynağı #kirmizikurdeleistanbul hakkında pek az Türkçe kaynak bulunan bu konuda hazırladığı #hivbilgisi yazısında, saç dökülmesine neden olan birkaç durumu ve bunların HIV ile nasıl bilişkili olabileceğini inceledi. İyi okumalar. #hivhakkindahersey www.kirmizikurdele.org

Yayına hazırlayan: Arda Karapınar Yayın tarihi: Aralık 7, 2020

Telogen effluvium ne demek? Saç dökülmesi, AZT, Crixivan, Atripla gibi HIV tedavisi ilaçlarının (ART) yaygın görülen bir yan etkisiydi. Ancak bu ilaçlar bugün pek kullanılmıyor. Bazı istisnai vaka çalışmaları bildirilmiş olsa da, günümüz HIV ilaç tedavisi genellikle saç dökülmesine neden olmaz. "Telogen", dinlenme durumunda olduğu için büyümeyen saçları ifade eden bir tanım. "Effluvium" ise saç dökülmesi anlamına gelen bilimsel bir kelime. Telogen effluvium (TE), yoğun miktardaki saç kılının büyümesinin bir süre/çok uzun süre durması durumunda ortaya çıkar. Yeni saçlar nihayet uzamaya başladığında, kalan tüyleri dışarı iterek dökülmesine neden olur.


Şu aşamada TE hakkında çok az şey biliniyor. HIV ile yaşayan bireylerin bu duruma yatkın olduğuna dair kısıtlı miktarda araştırma sonuçları olduğu gibi, bir ilgisi olmadığını söyleyen uzmanlar da var.

HIV ve TE (Telogen effluvium) ilişkisi TE herhangi bir enfeksiyon, kronik hastalık, fiziksel veya psikolojik stres ve yetersiz beslenmeden (özellikle protein eksikliği) ötürü gelişebilir. Bu faktörlerin tümü aynı zamanda HIV ile de ilişkilidir. Bu faktörlerden herhangi biri tek başına bir kişinin bağışıklık sisteminde şok etkisi yaratabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu şoka bağlı olarak bireyin saçının yarısına dahi varabilecek orandaki bir kısmı iki ay içinde dökülebilir. Fakat bu cümle sizi ürkütmesin. Bu her zaman mümkün olan bir şey değil. Böyle bir durum görüldüğünde ise tamamen stres kaynaklı ve geçici bir durum da olabilir. Yani telaşa mahal yok. Yapılacak ilk iş, hemen HIV tedavisi takibinizi sürdüren hekiminize ulaşmanız ve onun görüşlerine başvurmanız olmalı.

Yoğun saç dökülmesi ve HIV

Diffuse alopecia (DUPA saç dökülmesi) kafa derisinin her yerinden yoğun saç dökülmesi durumudur ve bağışıklık bozukluklarına eşlik eden bir durum olduğu söylenir. 2006 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, HIV ile yaşayan bireylerin yaklaşık yüzde 7'si yaygın Diffuse alopecia bildirmiştir. (1) Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve saç dökülmesi Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan Sifiliz saç dökülmesine sebep olabilir (2) Genital herpes tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç etke