top of page


Sıkça sorulan HIV soruları
Tedavi - Soru 2

 

HIV'in yönetiminde ilaç tedavisinin yanı sıra, destek olabilecek farklı ek tedaviler ya da dikkat edilmesi gereken şeyler var mı?

Elbette var.

HIV ile yaşayanların yaşam kalitelerini ve sağlık seviyelerini yükselecek bir çok etken var. Bağışıklık sistemimiz ve vücudumuz, sağlıklı beslenmeye, basit ve her gün tekrarlanan fiziksel aktivitelere, kişisel temizliğe, yaşam koşullarına, uyku düzenine, temiz su kullanımı gibi bir çok etkene olumlu tepki verir. Bu basit faktörler HIV ile yaşayan bireylerin özellikle üzerinde durması gereken faktörlerdir.

Bunlara ek olarak bağışıklık sistemimiz, strese karşı çok duyarlıdır. İyi iletişim ve sosyal aktiviteler gündelik stresi mümkün olan en düşük seviyede tutmanıza, dolayısıyla HIV tedavinizi psikolojik olarak desteklemenize de yararlar.

Ancak unutulmamalı ki, HIV tedavisi ilaçları (ART) sizin sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmenizi sağlayacak temel tedavi yöntemidir. Eğer siz destek olarak farklı bir ilaç ya da gıda takviyesi de kullanmak istiyorsanız, bu konuyu mutlaka

doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak, HIV tedavisini destekleyici bir çok fiziksel ve duygusal yöntem var diyebiliyoruz. Bunlardan hangisi size kendinizi daha iyi hissetiriyorsa, mutlaka düzenli olarak yapın.

İlgili bağlantılar;

 

HIV ile yaşayan bireyler için diyet, egzersiz ve sağlıklı yaşam ipuçları

www.kirmizikurdele.org

herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

Sıkça sorulan sorular

sayfasına dönmek için tıklayın

HIV ilaç tedavisi haftalık
bottom of page