top of page
www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he

HIV ve AIDS aynı şey değildir!

HIV bulaş yolları sayfamızda belirttiğimiz yollarla vücuda girebilen virüsün adı
AIDS ise tedavi edilmeyen HIV'in yol açabileceği hastalıklar bütününe verilen isimdir.


HIV

 

vücudun farklı virüsler, enfeksiyonlar ve kanserlere karşı savunmasında önemli bir role sahip olan akyuvarları hedef alır.
Bu enfeksiyon sonucunda akyuvarlar önce işlevlerini kaybeder, sonra da ölürler. Akyuvarların kaybı, vücudun mikroplara ve kanserlere karşı savunma sisteminin çökmesine yol açar. Böylece bu virüsü taşıyan kişilerde çok basit mikroplar, ciddi ve ölümcül hastalıklara yol açabilirler ya da hızlı ilerleyen kanserler ortaya çıkabilir. Fakat günümüzdeki etkin HIV ilaçları (ART) HIV taşıyan kişilerin, yukarıda bahsedilen sorunlardan hiçbirini yaşamamalarını yani sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini ve asla AIDS evresine girmemelerini etkin bir biçimde sağlar.


HIV pozitif bireyler HIV taşımayan çocuk sahibi olabilir, sosyal hayatın her alanında var olabilir, çalışabilir ve HIV negatif insanlarla yasalar, kanunlar ve insan hakları bakımından tamamen aynı haklara sahip olarak yaşamlarını sürdürürler. Bir kişinin HIV statüsünü kendi rızası olmadan diğer insanlara duyurmak, ilan etmek, bir kişiyi HIV pozitif olduğu gerekçesiyle işten çıkarmak ya da tehdit etmek yasa ve kanunlar önünde suçtur.

Düzenli HIV tedavisi gören ve vücutlarındaki virüs miktarı Belirlenemeyen seviyede olan HIV pozitif bireylerin, cinsel temas yoluyla virüsü başka kişilere bulaştırmadıkları, bir kaç büyük çaplı bilimsel araştırma ile ispatlanmıştır.

Belirlenemeyen eşittir Bulaştırmayan hakkında daha fazla bilgi için  okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

AIDS


ise insan bağışık yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu bir sendromdur.
1980’li yıllardan bu yana sık duyulmakta olan bu hastalık, önceleri sadece eşcinsel erkekleri hedef alan bir hastalık gibi algılanmıştır. Günümüzde ise en sık biçimde heteroseksüel ilişki, kan ve kan ürünleri aracılığıyla bulaştığı bilindiğinden, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

HIV ve AIDS, HIV ilaç tedavisi, korunma, PrEP, PEP, Belirleneyen eşittir Bulaştırmayan ve başka bir çok konu hakkında en çok merak edilenler için Türkiye'nin en çok başvurulan #hivbilgisi kaynağı olan HIV hakkında her şey sayfalarımızı,
sosyal konularda ilginç yazılar ve Kırmızı Kurdele İstanbul'dan haberler için #hivbilgisi blogumuzu ziyaret edebilir
ve en çok sorulan sorularınıza yanıtlar için
 
sıkça sorulan sorular sayfamıza ulaşabilirsiniz.


www.kirmizikurdele.org


#hivhakkindahersey
#hivindogrusu

www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he
bottom of page