top of page

HIV 4.0 ne demek? Yapay zeka ve teknolojik gelişmelerin HIV ile ne gibi bir ilgisi olabilir?

Güncelleme tarihi: 22 May 2020

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü K. Editör: Arda Karapınar

HIV 4.0

HIV Biliminde Yeni Bir Dönem HIV konusu ve alanıyla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenen herkesin çok iyi bildiği gibi ilk günden beri, Türkiye'de kanıt temelli aktivizm kavramını pekiştirmek için en sık kullandığımız kelimelerden ikisi: bilgi ve bilim.

Bu alandaki, başka hastalık alanlarına da yüksek fayda sağlamış bilimsel gelişmelerin hızı baş döndürücü. Fakat son zamanlarda HIV alanında çalışan aktivistlerin, uzmanların, bilim insanlarının ve doktorların, bizim de paylaştığımız genel bir endişesi var;

1980’lerde ve 90’larda, salgının en yoğun olduğu ve tedavi araçlarının gelişiminde önemli adımların atıldığı günlerde görev alan enfeksiyon hastalıkları uzmanları, artık yavaş yavaş emekliliğe adım atmaya başladılar! Hatta bazıları bir tatil kasabasındaki yeni hayatlarına çoktan başladılar bile… Ve yerlerine de ne yazık ki, salgını onlar kadar önemseyen ve hekimliklerinin yanı sıra sosyal alanda da aktivizm yaparak, HIV’e karşı farkındalığı ve bilinci arttırmaya hevesli yeni nesil enfeksiyon hastalıkları uzmanları gelmiyor! Editörün notu: Türkiye'deki genel hekim çevresine baktığımızda da bunu kolaylıkla doğrulamamız mümkün. Hal böyle olunca da, son 35 yılın tecrübesi ve bilimsel gelişmelerin ışığında yeni bir çıkış yolu arayan HIV bilimi, gelecekte karşılaşılabilecek olası bir “doktor eksikliği sendromundan” kendini kurtarabilmek için, HIV tedavisinde karar alma ve hastayı yönlendirme mekanizmasını, dijital dönüşümün fırsatlarından yararlanılan bir alana taşımaya başladı. Yani rota, insandan robota doğru dönmeye başladı! Kulağa tuhaf geliyor değil mi?

Devamını okuyun.

John Hopkins Üniversitesi’nden klinik uzmanlar tarafından geliştirilen HIV-ASSIST: HIV Antiretroviral Selection Support and Interactive Search Tool (HIV Antiretroviral Tercihi Destek ve Etkileşimli Araştırma Aracı) adı verilen online “uygun tedaviyi seçme aracı” ile, HIV tedavisi süreci farklı bir boyuta taşınıyor. Beta versiyonu Ekim 2018’de yayınlanan aracın gelişmiş versiyonu Eylül 2019’da kullanıma sunuldu. Editörün notu: Kırmızı Kurdele İstanbul ekibinden bazı arkadaşlarımızın deneyimlediği uygulamayı tüm HIV pozitif takipçilerimize tavsiye ediyoruz. Uygulamaya Türkçe dil yeteneği kazandırmak için gerekli yazışmalara da başladığımızı aktaralım.

Yapay zeka destekli bir yazılımla bulut platformda çalışan HIV-ASSIST, tıpkı bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi, yeni tanı alan bir birey için, gerekli veriler girildikten sonra en uygun tedaviyi seçiyor. Editörün notu: Bazı arkadaşların ''bizdeki bazı doktorlar konuşurken gözümüze baksın yeter. Yapay zeka gerekmez!'' vb. cümleler kurduklarını duyar gibiyim. Hekim dostlarımız alınmasınlar. Böyle düşünen danışanlarımız pek de haksız sayılmazlar!

Ve uzmanlara göre HIV-ASSIST, ilk 1 yıldaki denemelerde gayet de başarılı işler çıkarmış!


Tedavisine devam eden bireylerde görülebilen viral sıçramalara karşı verdiği cevaplar ve özellikle tedaviye bağlılık sorun yaşayan vakalar için alınması gereken önlemlere yönelik verdiği “tavsiyeler” bakımından da, HIV bilimi dünyasında adından söz ettiren dostumuz HIV-ASSIST, her geçen kuvvetlendirilen algoritmasıyla, gelecekte adından daha da söz ettireceğine benziyor.

Yani ister yeni nesil doktorlar olsun ya da yeni nesil robotlar, HIV bilimi, her geçen gün ümit veren gelişmelerle ilerliyor ve bu gelişmeler, Kırmızı Kurdele İstanbul olarak kanıt temelli aktivizm vurgusuyla ilk günden tekrarladığımız şu gerçeği tekrar tekrar hatırlatıyor: “Bilime güvenin!”

Eğer HIV-ASSIST hakkında detaylı bir okuma yapmak isterseniz, buraya tıklayarak yazılımın web sitesine ulaşabilirsiniz. www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page