top of page

HIV ile yaş almak

Günümüzdeki etkili HIV ilaç tedavi rejimleri sayesinde, HIV ile yaşayan bireyler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyorlar. Güncel verilere göre, Dünya çapında 5.7 milyon 50 yaş üzeri HIV ile yaşayan birey bulunmakta.

Fakat etkili tedavi rejimlerinin desteği olmasına rağmen, diğer birçok birey gibi HIV ile yaşayan bireylerde duyma güçlüğü, görme bozukluğu, vücudun yaşlanarak hareket zorluğu yaşanması gibi yaşlılığa bağlı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Ancak tabi ki kendinizi daha iyi hissettirecek ve HIV ile yaş alırken size destek olacak bazı yöntemler var.

#hivbilgisi okuma önerileri

HIV ilaç tedavisi (ART) hakkında her şey

HIV ilaç tedavisini bırakmak hakkında 3 mit

HIV ile yaş alma süreci


Ön yaş alma dönemi


HIV ile yaşayan bireylerin, uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilmeleri için, HIV-negatif bireylere göre daha dikkatli ve özenli olmaları gerekiyor. Çünkü HIV ile yaşayan bireylerin bağışıklık sistemleri daha çok çalışır.


Bireylerin, sigara içmek, alkol kullanmak ya da sağlıksız beslenmek gibi yaşam tercihleri ile doğru orantılı olarak, HIV ile yaşayan bireylerin yaş ile ilişkili hastalıklara da erken sürede maruz kaldıkları, uzun süredir bilinen bir gerçek.