top of page

Dr. Fauci’ye göre; ‘Risk sıfır!'

Güncelleme tarihi: 21 Şub 2019


Dünya'nın önde gelen bilim insanlarından Dr. Fauci; Objektif Bir Bakış Açısıyla, Risk SIFIR!


Geçtiğimiz yıl CDC* ve Dünya çapında 500’ün üzerinde organizasyon, B = B kampanyasının üzerinde yükseldiği bilimsel gerçeğe sahip çıkarak desteklediler. Kampanyanın temelindeki güçlü, sarsıcı ancak bir o kadar da riskli mesaja cesaretle sahip çıkarak, negatif eleştirileri göğüsleme cesaretini gösteren imzacı organizasyonlar ve bilim insanları, bu konudaki fikirlerini coşkuyla beyan edip kamuoyu yarattılar.


*Amerikan hastalık önleme ve kontrol merkezleri Kırmızı Kurdele İstanbul ise erken imzacılarından ve resmi partneri olarak başladığı çalışmalarına, 2017 yılının dünya çapında en önemli HIV olayı seçilen kampanyanın global sözcülerinden biri ve Türkiye’den imza koyan tek kurumu olarak devam ediyor. B = B hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayın.

 

Yine de eğer henüz duymadıysanız kısaca açıklayalım; B = B en az altı aydır belirlenemeyen viral yüke sahip HIV taşıyıcısı bireylerin (kondom kullanmasalar dahi) cinsel partnerlerine HIV bulaştırmayacanın bilimsel olarak ispatlandığı anlamına geliyor.

 

Fakat tüm kanıtlara rağmen bazıları bu bilimsel gerçeğe sırt dönmeye, risk olmadığı yönündeki sayısız bilimsel kanıtı, bilimsel olmayan sığ bir bakış açısıyla görmezden gelmeye, hatta reddetmeye devam ediyorlar.


Oysa, Kırmızı Kurdele İstanbul’un düzenli #hivbilgisi yayınlarından aşina olduğunuz Dr. Anthony Fauci’nin, Amerikalı HIV blog yazarı ve aktivist dostumuz Josh Robbins’e verdiği röportajdaki mesajı çok açık ve net:

“Çalışmaların sonuçları objektif olarak incelendiğinde görüyoruz ki bulaş riski sıfır. Endişlenmeyi bırakın artık!”