top of page


Sıkça sorulan sorular
HIV testleri - Soru 10

 

Kendin yap / kendine kendine / evde HIV testleri güvenilir mi?

 

Geniş kabul görmüş ve referans olarak kabul edilen tüm uluslararası rehberler, aktif cinsel hayatı olan herkesin yılda en az bir hatta mümkünse iki kez HIV testi yaptırmasını öneriyor. Çünkü, yeni HIV olgularını önlemenin en etkili yolunun insanların HIV pozitif olup olmadıklarını bilmeleri ve eğer HIV pozitif iseler düzenli HIV ilaç tedavisi (ART) ile belirlenemeyen seviyeye ulaşmaları olduğu biliniyor. (Bkz: Belirlenemeyen = Bulaştırmayan B=B)

Bir kişinin HIV pozitif olup olmadığını bilmesinin yolu ise HIV testi yaptırmak.

Ülkemizde bu testler hastanelerde, laboratuvarlarda ve gönüllü test merkezlerinde (GDTM) yapılabildiği gibi bazı bireyler bu testleri piyasada bulunabilen kendin yap/kendi kendine testler aracılığıyla yapmak isteyebilirler.


Mahremiyet kaygılarını gidermesi, hızlı sonuç vermesi, hastane prosedürleri gerektirememesi gibi pek çok avantajı olan kendin yap testler hakkında en büyük kaygı ise güvenilirlikleri.

Markasına göre ortalama 15 - 45 dakika içinde sonuç veren bu testlere dair 2. kuşak, 3. kuşak, antijen, antikor vb. gibi kullanıcının kafasını karıştıran pek çok terim duymak mümkün. Bu güvenilirlik sorularına, kafa karışıklıklarını giderecek ve herkesin anlayacağı, kolay anlaşılır bir cevap vermek gerekirse;

 

kendin yap/kendine kendine HIV testleri markalarına göre değişmekle beraber %92 ile %99.9 oranında güvenilir sonuçlar verirler. Kullanacağınız kendin yap testin güvenilirlik oranını ürünün prospektüsünde ve internet sitesinde mutlaka kontrol edin.

Biz herkes için #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı Kırmızı Kurdele İstanbul olarak, eğer herhangi bir sebepten ötürü HIV şüphesi ya da risk algısı içindeyseniz, yapılacak herhangi bir testin hiç test yaptırmamaktan daha iyi olduğunun altını çizerek, herkesi HIV testi yaptırmaya davet ve teşvik ediyoruz.


Kendin yap/kendine kendine HIV testleri ile ilgili mutlaka eklememiz gereken bir diğer Kırmızı Kurdele İstanbul görüşü ise;ilk sonuç ister negatif ister pozitif olsun 2. bir test ile bu sonucun mutlaka doğrulanması gerektiği.

Yani, eğer kendin yap HIV testinizin sonucu negatif ise;

testin en son cinsel ilişkinizin üzerinden 45 gün geçtikten sonra 
tekrarlanmasının;

e
ğer kendin yap HIV testinizin sonucu pozitif ise;

bu sonucun kesinliğinden emin olmak için testin hastane,
GDTM ya da laboratuvarda tekrarlanmasının
ve pozitif sonuç doğrulamasının uzman hekim tarafından yapılmasının önemini vurgulamak isteriz.
İlgili bağlantılar:


- www.kirmizikurdele.org/hiv-testleri

- Cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra HIV testi yaptırmalıyım?
Kimlik bilgilerinizi vermeden ve ücretsiz HIV testi yaptırabileceğiniz merkezler

- www.ucretsizhivtesti.com


www.kirmizikurdele.org
herkes için #
hivbilgisi

#hivhakkindahersey

Sıkça sorulan sorular

sayfamıza dönmek için tıklayın

HIV riskleri
bottom of page