top of page


Sıkça sorulan HIV soruları
İlaç temini ve sosyal yaşam - Soru 2

HIV pozitifim ve HIV ilaç tedavisi kullanıyorum fakat işten çıkarıldım/ayrıldım. Ne kadar süre daha ilaçlarımı ücretsiz almaya devam edebilirim?

İşten çıkarıldığınızda/ayrıldığınızda gerekli kriterler karşılanıyorsa devreye işsizlik sigortası girmektedir. Burada önemli koşul iş yerinizin prim ödemelerinizi ve işten çıkış kaydınızı, işsizlik sigortası hak etmenizi sağlayacak şekilde yapmış olmasıdır.

 

Eğer işsizlik sigortası diğer bir deyişle işsizlik maaşı alma hakkınız söz konusu ise bu haktan yararlanacağınız süre zarfında tüm tedaviniz işsizlik sigortası tarafından yine %100 karşılanacaktır.

 

Eğer işsizlik maaşı/sigortası hakkınız biterse, Genel Sağlık Sigortanızı (GSS) aktive etmek ve devlet tarafından belirlenmiş GSS *primini düzenli ödemek, HIV tedavinize ilişkin tüm sağlık hizmetlerinden tıpkı çalışırken olduğu gibi tamamen ücretsiz ve bazı diğer hastalıklardan farklı olarak katkı payı ödemeden yararlanmanızı sağlayacak.

*2024 senesinde ödenecek olan GSS primi 600,08 TL olarak belirlenmiştir.

 

Genel Sağlık Sigortası sistemine kayıt, işsizlik sigortası, işsizlik süresince sağlık hizmeti almakla ilgili tüm başvuruları, bulunduğunuz il/ilçedeki T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Merkezine bizzat yapmanız ve takip etmeniz gerekmektedir.

Bu süreçlerle ilgili detaylı bilgiyi SGK'nın bu sayfasından edinebilirsiniz.


www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan sorular

sayfasına dönmek için tıklayın

Jenerik ilaçlar
bottom of page