top of page


Sıkça sorulan HIV soruları
Önleme - Soru 4

 

Bir arkadaşımın-yakınımın HIV pozitif olduğunu öğrendim. Kendimi korumak için almam gereken tedbirler var mı?
 

Hayır.

Burada cinsel temas içeren bir ilişkiden bahsedilmiyorsa ya da çok yoğun ve karşılıklı olarak kanların karıştığı bir durumda kalmadıysanız (şırınga paylaşmak, ağır kanamalı yaralanma vb) 
sarılmak, öpüşmek, tabak çanak paylaşmak, aynı ortamda bulunmak vb. gibi gündelik etkileşimlerle, sosyal temaslarla HIV bulaşması/aktarımı söz konusu bile değil.

Yani -varsa- ortak kullandığınız malzeme ya da ortamları HIV yüzünden dezenfekte etmek gibi işler için zaman ve efor harcamanıza gerek yok. Genel hijyen kuralları, gündelik hayatın ve/ya da birlikte yaşamanın gerektirdiği hijyen kurallarına uymak elbette önemli ve gerekli. Demek istediğimiz -bahsettiğimiz yollarla- HIV bulaşması/aktarılması söz konusu olmadığı için, o temas biçimlerine bağlı olarak stres yaratmaya, bunu kafaya takmaya, bu yüzden uykuları kaçırmaya gerek yok.

Bunun yerine o zamanı HIV, bulaşma, korunma yöntemleri, HIV ilaç tedavisi ve hakkında doğru bilgi edinerek, HIV bilimindeki güncel gelişmeleri öğrenerek, kendinizi #hivbilgisi bakımından güncelleyerek yakınınıza-arkadaşınıza destek olmak için kullanabilirsiniz.


Elbette yakınınızın-arkadaşınızın başına böyle bir şey gelmesi hoş değil ancak, bu vesileyle HIV farkındalığı geliştirebilir, yılda en az bir kez HIV testi yaptırma bilinci edinebilir, herkes için #hivbilgisi kaynağı sayfalarımızdan edindiğiniz bilgileri, yakın çevrenizde paylaşarak HIV'e ilişkin önyargı ve ayrımcılığın tamamen bitirilmesi hedefiyle yürüttüğümüz çalışmalarda bize destek olabilirsiniz.


İlgili bağlantılar;

www.kirmizikurdele.org/hiv-bulas-yollari
www.kirmizikurdele.org/hiv-testleri

www.kirmizikurdele.org/besittirb

 


www.kirmizikurdele.org
herkes için #hivbilgisi

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu

Sıkça sorulan sorular

sayfasına dönmek için tıklayın

HIV AIDS neden artıyor
bottom of page