www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he

-Viral baskı-
-Viral baskı hakkında bilinmesi gereken 10 şey-

 

 

HIV ve onun yol açtığı AIDS, HIV tedavisi ilaçlarının (ART) yaygın kullanımı ile beraber, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp kronik bir hastalığa/taşıyıcılığa dönüştü. Düzenli ART kullanımı ile kandaki HIV miktarının baskılanarak (viral baskı/viral baskılanma) Belirlenemeyen seviyeye indirilmesi son derece olağan bir sonuç. Yani tedaviye bağlı kalmak, viral baskılanma bakımından da hayati önem taşıyor. Bu #hivbilgisi yazımıza da kaynak olan *NIAID’ın yapmış olduğu kapsamlı araştırmalara göre, sürekli viral baskı sadece HIV ile yaşayan bireylerin sağlıklı yaşamalarına sağlamakla kalmıyor, ayrıca virüsün cinsel yolla HIV negatif partnere bulaşmasını da engelliyor.

*National Institute of Allergy and Infectious Diseases

 

1- Viral baskı/Viral baskılanma nedir?

 

ART, HIV’in kendini kopyalayarak çoğalmasını engelleyen bir ilaç tedavisi yöntemidir.
(HIV ilaç tedavisi ART hakkında #hivbilgisi için buraya tıklayın)


HIV ile yaşayan bir birey HIV ilaç tedavisine (ART) başladığında, kandaki virüs sayısı da (viral yük) düşmeye başlar. ART doktor tarafından

reçete edildiği gibi kullanıldığı sürece, neredeyse tüm HIV ile yaşayan bireylerde viral yük, tedaviye başladıktan sonraki 6 ay içerisinde
Belirlenemeyen seviyeye düşer (bazı bireylerde, farklı sebeplerden dolayı direnç söz konusu olabilir ve
Belirlenemeyen seviyeye ulaşmak biraz daha uzun zaman alabilir).


HIV tedavisine devam etmek, Belirlenemeyen seviyeye ulaşmayı ve korumayı yani sürekli viral baskıyı da beraberinde getirir.

 

2- Sürekli Belirlenemeyen seviyede olmak ne demek?
 

HIV ilaç tedavisini reçete edildiği şekliyle düzenli olarak ART kullanmak, HIV pozitif bir bireyi Belirlenemeyen viral yük seviyesine ulaştırır.

Eğer bir HIV pozitif birey, ART kullanımına bağlı viral baskı sonrasındaki en az  6 ay süresinde viral yükünü belirlenemeyen seviyede korumuşsa, bu duruma “sürekli belirlenemeyen seviye” denir. Yani sürekli Belirlenemeyen seviyede kalmak için, HIV tedavisi ilaçlarının mutlaka düzenli olarak alınması gerekir.

 

www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he

3- Sürekli Belirlenemeyen seviye, vücudumda artık HIV yok, HIV testi yaptırırsam negatif çıkarım mı demek?

 

Cevap kısaca, HAYIR öyle demek değil.
 

Açıklamak gerekirse; Her ne kadar viral yükünüz belirlenemeyen seviyede olsa da ve siz düzenli ART kullanımıyla sürekli belirlenemeyen seviyenizi koruyor olsanız da, virüs vücudunuzda viral rezervuar denilen az sayıdaki hücrenin içerisindeki varlığını uyku halinde sürdürür.

HIV tedavisinde doz atlama, ilaç kullanımına ara verme ya da sonlandırma gibi durumlarda virüs yine  aktif hale geçmekte ve kendisini kopyalayarak çoğaltmaya yeniden başlamaktadır. Bu da viral yükün yeniden belirlenebilen seviyeye çıkmasına neden olur.

Bu sebeple ART tedavinize asla ama asla ara vermemeniz ve doktorunuzun belirtiği şekilde düzenli kullanmanız gerekmektedir.

 

4- Sürekli Belirlenemeyen seviyede olmanın, cinsel partnerime/eşime HIV bulaştırmamamla ne alakası var?

Reçete edildiği şekilde düzenli olarak ART kullanan ve sürekli belirlenemeyen seviyesini koruyan HIV pozitif bireyler,
HIV negatif eşlerine/partnerlerine cinsel yolla virüs bulaştıramazlar.

Bu konuda, eşlerden birinin HIV pozitif, diğerinin HIV negatif olduğu çiftlerin katıldığı 4 geniş katılımlı uluslararası araştırmanın
(*HPTN 052, PARTNER, Opposite Attract ve PARTNER-2) sonuçlarına göre, kondom ve PrEP gibi korunma araçlarını kullanmadan,
yani korunmadan yapılan anal ve vajinal cinsel ilişkilerde “0” bulaşı tespit edilmiştir.


Yani Dr. Fauci'nin de söylediği gibi risk SIFIRdır!

*B eşittir B'nin temellerini oluşturan bu önemli çalışmalar hakkındaki #hivbilgisi yazılarımız için burayı tıklayın

 

www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he

5- ART tedavisine başladıktan sonra, ortalama ne kadar zaman sonra cinsel yolla virüsü bulaştırma riski sıfıra düşmektedir?

 

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, ART kullanmaya başlayan ve Belirlenemeyen seviyeye erişmiş bir HIV pozitif bireyin,

ortalama 6 ay sonra cinsel yolla HIV bulaştırma risklerini sıfır olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

HIV ilaç tedavisine başlayan bireylerin büyük bir çoğunluğu, tedaviye başlamalarından sonraki 6 ay içerisinde Belirlenemeyen seviyede viral yüke sahip olmakta ve bu her HIV pozitif bireye takip amaçlı düzenli olarak yapılan HIV RNA testi ile doğrulanmaktadır. Eğer bir HIV pozitif birey düzenli ART kullanımı ile HIV RNA testi sonucu sürekli belirlenemeyen seviyedeyse ve düzenli ilaç kullanmaya devam ederek sürekli Belirlenemeyen seviyeyi koruyorsa, cinsel yolla bir HIV bulaşısı riski sıfırdır!

6- HIV ilaç tedavisini bırakırsam ne olur?

HIV tedavisi bırakıldığında, viral yük yine eski seviyesine ve belki daha yükseklere çıkar ve diğer korunma araçlarını kullanmadığınız zaman cinsel yolla virüsü başka birine bulaştırabilir hale gelirsiniz. Araştırmalara göre HIV tedavisine hiç bir şekilde ara vermemenin  virüsü bulaştırma riskini ortadan kaldırıyor. Tedaviye ara vermek ya da bırakıp  tekrar başlamak gibi asla önerilmeyen eylemler aynı zamanda virüsün direnç kazanması ve kullanabileceğiniz ilaç seçeneklerinin de azalması anlamına da gelebilir.

Bu sebeple, doktorunuzun reçete ettiği şekilde HIV ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız ve asla ama asla tedavinize ara vermemeniz gerekmektedir. Eğer çeşitli sağlık sorunları yaşıyorsanız ya da ilaç tedavinize tıbbi sebepler dolayısıyla ara vermeniz gerekiyorsa ve daha olası pek çok durumda, mutlaka bu durumunuzu doktorunuza bildirin ve farklı seçeneklerin değerlendirilerek tedavi sürekliliğinizin sağlanması için doktorunuzun görüş ve önerilerine başvurun.

 

Kırmızı Kurdele İstanbul I Viral Baskı.g

7- Sürekli Belirlenemeyen seviyede olduğumdan emin olmak için hangi sıklıkta viral yük testi yaptırmam gerekir?

Güncel tedavi kılavuzlarına göre genel olarak viral yük her 3-4 ayda bir ölçülmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Ancak sürekli belirlenemeyen seviyede olan HIV ile yaşayan bireylerin, doktorlarının önerisi ile bu süre daha da uzatılabilmektedir. Eğer sürekli belirlenemeyen seviyedeyseniz ve bu seviyeyi korumak istiyorsanız, doktorunuzun önerilerine dikkat etmek ve HIV ilaç tedavisini kesintisiz bir biçimde sürdürmek çok önemlidir. 
 

8- Viral sıçrama nedir?

Zaman zaman, ilaçlar aksatılmadan ve doktorun belirttiği şekilde kullanıyor olsa da viral yükün küçük de olsa belirlenebilir seviyeye çıkıp sonra tekrar belirlenemeyen seviyeye indiği görülebilir. Bu duruma “viral sıçrama” deniliyor. Viral sıçrama sık görülen tıbbi bir durumdur ve asla HIV tedavisinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Bu viral sıçramalara neyin neden olduğu konusunda ciddi araştırmalara halen devam edilmektedir.

9- Partnerimle olası HIV bulaşısı riski hakkında nasıl konuşabilirim?

HIV ile yaşayan bireylerin HIV tedavisine düzenli olarak devam ettikleri sürece virüsü bulaştırma risklerinin SIFIR olduğunu daha önce belirtmiştik. Ancak burada şu detayı da eklemek isteriz: Eğer düzenli bir ilişkiniz varsa, ve siz ya da partneriniz tedavi altındaki bir HIV pozitif bireyseniz, tedaviye bağlılıktaki en önemli etkenlerden biri de, ilişkinin tedavi bağlılığına olan etkisini anlamaktır. Yani siz sevdiğiniz kişinin sağlığına özen gösterdikçe, tedavi bağlılığına da o kadar katkı sağlamış olacaksınız.

Ancak yine de ileri korunma yöntemleri ile kendinizi daha güvenli hissetmek isterseniz, PrEP seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz.

PrEP ile ilgili detayları burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

10- Sürekli Belirlenemeyen seviyedeyim, artık cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kafama takmama gerek var mı?

HIV tedavisi sizin sadece viral yükünüzü düşürmenize ve HIV'i cinsel yolla bulaştırmanızı engellemenizi sağlar.
Aynı şekilde PrEP de sizi yalnızca HIV’e karşı korumaktadır.
Eğer HIV tedavisi altındaysanız veya HIV’den korunmak için PrEP kullanıyorsanız,
cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara karşı hala aynı seviyede risk altındasınızdır.

Bu sebeple Hepatit B, Hepatit C, HPV, bel soğukluğu, frengi ve cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlardan kendinizi korumak için kondom kullanımının sürekliliği en az her zamanki kadar önemlidir.

www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey
#hivindogrusu

 

www.kirmizikurdele.org I HIV hakkında he